Muğla’da saat 09.05’te hayat durdu « Hamle Gazetesi

Muğla’da saat 09.05’te hayat durdu

Bu haber 10 Kasım 2015 - 23:25 'de eklendi ve 844 kez görüntülendi.

10kasım (2) 10kasım (5)Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği 10 Kasım’da saatler 09.05’i gösterdiği sırada Muğla’da hayat adeta durdu. Trafikte, sokaklarda, iş yerlerinde ve okullarda saatler 09.05’i gösterdiği anda çalan sirenlerle birlikte sürücüler araçlarından inerek, yayalar ise oldukları yerde, çalışanlar işlerini bırakarak saygı duruşuna geçti. Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 77. yıldönümünde il genelinde gün boyunca anma etkinlikleri gerçekleştirildi.
Kadir Tamer
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 77. yıldönümünde Muğla’da düzenlenen törenler ile anıldı. Menteşe İlçesi’nde Cumhuriyet Meydanı´nda Atatürk Anıtı´na 8.55´te çelenk koyma töreni ile başladı. Törene Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Milletvekilleri Nihat Öztürk ve Av. Akın Üstündağ, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, vali yardımcıları, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, kamu kurum ve kuruluşlar yetkilileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, meslek odalarının temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Protokol üyeleri tarafından Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasının ardından saat 09.05’i gösterdiği sırada, çalan sirenle birlikte iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Törende İstiklâl Marşı’nın söylenmesi ile birlikte bayraklar yarıya indirildi.
Sokakta hayat durdu
Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen törenlerde siren sesinin duyulması ile birlikte kentin çeşitli bölgelerinde bulunan vatandaşlar ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e olan sevgisini 2 dakikalık saygı duruşunda bulunarak gösterdi. Trafikte, sokaklarda, iş yerlerinde ve okullarda saatler 09.05’i gösterdiği anda çalan sirenlerle birlikte sürücüler araçlarından inerek, yayalar ise oldukları yerde, çalışanlar işlerini bırakarak saygı duruşuna geçti.
Anma etkinlikleri saat 09.30’a Gazi Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın söylenmesinin ardından, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Gökçe “Mustafa Kemal Atatürk’ün Devlet Adamlığı” konulu konferans verdi. Konferansın ardından Muğla 75. Yıl Fen Lisesi tarafından hazırlanan “Mustafa Kemal Atatürk Oratoryosu ve Korosu” adlı program sunuldu.
Program çerçevesinde öğretmen ve öğrencilerce hazırlanan slayt sunumu, oratoryo ve Atatürk’ün sevdiği şarkılar anma törenini izleyen yetkililer, davetliler ve öğrencilerce büyük beğeni topladı. Törenin ardından, Vali Amir Çiçek, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan ve diğer yetkililerce anma programını başarıyla sunan öğretmen ve öğrencileri kutladılar. Vali Çiçek, Muğla 75. Yıl Fen Lisesi öğretmen ve öğrencilerine hazırladıkları program için teşekkür etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.