Muğla’da Oy Dağılımı…

Bu haber 29 Nisan 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.817 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Birkaç gündür sizlerle sizlerden gelenleri paylaşmaya çalışıyorum.

Bu köşede 22.04.2015 tarihli yazıma “AK Parti İki Çıkarır Mı?” başlığı attım. O günkü yazımda, AK Parti’nin bu gün seçim olsa 2 milletvekili çıkarmasının zor olduğunu anlatmaya çalıştım. AK Partili okurlarımdan kızanlar oldu, haklı görüp bana katılanlar da oldu.

Seçime aşağı yukarı 40 gün kaldı. Kısa bir zaman, ama siyasette 24 saatte çok şey olur…

Muğla’da AK Parti seçimi yönetebilirse yeniden 2 milletvekili çıkarabilir.

xx        xx        xx

Bu gün “AK Parti İki Çıkarır Mı?” başlıklı yazıma yapılan yorumları paylaşalım.

Sadık okurum Reşat Öztepe AK Partilidir. O da o yazıma tepki gösterenlerden oldu… ÖztepeGocuman; Yazınızı beğendim desem önce kendim ile çelişiyorum. Beğenmedim ya da beğenemedim desem sizin bazı mesajlarınızı görmezden gelmiş olacağım. 13 yıldan beri 9 seçimde Ak Partiye oy veren seçmen diğer partilere oy veremez bu Biiiir. Büyük Partiler Muğla’da kadına ne kadar değer verdiğini (!) gösterdiği için Datça’dan çıkan ve Muğlalı kadınların sesi olacak kapasitedeki bayan kardeşimizin sempatik ve cana yakınlığı oldukça önemlidir. CHP Muğla’da statükoyu korumaya aday olduğunu, MHP’de bir vekile razı olduğunu gösterdi. Ak Parti 2 Vekil’i çok rahat çıkarır. Kimsenin derdi olmasın. Önemli olan Muğlalı kadınlarımızın Elvan Göçer kardeşimize sahip çıkmalarıdır.” deyip, kestirip atmış…

xx        xx        xx

AK Parti İki Çıkarır Mı?” başlıklı yazımı ben iki ihtimalle noktalamıştım; CHP 3, AK Parti 2, MHP 1; CHP 4, AK Parti 1, MHP 1.

İİBF / KKTC” rumuzlu okurum (Bu arada kendisi Kıbrıs’tan değil, Muğla’dan yorum yapıyormuş.) seçeneği 4’e çıkarmış. Şöyle:

CHP 2, AKP 2, MHP 1, HDP 1.

CHP 3, AKP 1, MHP 1, HDP 1.

CHP 3, AKP 2, MHP 1. (aynı tas aynı hamam)

CHP 2, AKP 2, MHP 2. (zor ama imkânsız değil)

Bu seçenekleri ortaya koyan “İİBF / KKTC” rumuzlu okurum yorumunu da şöyle yapmış:

7 Haziran’da turizm bölgelerinde çalışan Kürt vatandaşlar ve üniversite öğrencileri Muğla’da oy kullanacak. Demirtaş’ın ve partililerin yeni söylemi olan ‘sol parti’ olduklarını ifade etmeleri ve her kesimden aday bulundurmaları, birinci sırada bayan aday olması ve Kürt Milliyetçiliği söyleminden uzaklaştıklarını iddia etmeleri oylarını kesinlikle etkileyecektir. Merkez Menteşe’de Yelda Erol Gökcan gibi çalışkan bir aday olması, Hasan Özyer gibi tanınan bir adayın ilk sırada olması ve Elvan Göçer’in iyi bir takım oyunuyla seçilebilecek sıralamada yer alan bir bayan aday olması AKP oylarını etkileyecektir.

MHP 1 vekili cepte düşünüp, 2. sıra adayı akademisyen Peyami Cinaz’ı Muğla’ya kabullendirmeye ve 2 vekile çoktan razı gözüküyor.

CHP 3 çıkarırsa bence büyük bir başarı olacaktır. Nurettin Demir’in çabası ve vaatler kabullendirebilirlerse etkisi 3. vekili çıkartır.

Yoruma yorum yapacak değiliz. Bir düzeltme yapalım. HDP hep “sol parti”ydi; Kürt Solu… Bu gün Türkiye Partisi olmaya çalışıyorlar. En azından iddiaları bu…

xx        xx        xx

Oğuz Turan adındaki okurum “İİBF / KKTC” rumuzlu okurumun güzel bir yorum yaptığını belirtirken, “Objektif olmak gerek, bölgesel potansiyeller dikkate alındığında ve kadın aday faktörü konuya dahil edildiğinde, Ak Parti iyi bir liste ile yarışa giriyor. Fethiye’de Hasan Özyer faktörü herkesçe kabul edilmiştir. Milas CHP de 1. Ak Partide 2. sırayı alarak muhtemel iktidar partisinde temsil şansını yakalamıştır.” diyerek özetle şöyle devam etmiş:

Milas 2. sıradaki hemşerisini çıkartıp, iktidar gücünü almak isteyecektir ve bu durum 3. sırada ki hanımefendinin seçilebilme olasılığını ortaya çıkartacaktır. Özellikle kadın adaylarını desteklemek için ortaya çıkan platformların tavrı da bu konuda belirleyici olacaktır. CHP Fethiye bölgesini arka sıralara terk edip, bir de kontenjanda kadın adaya yer vermeyerek tabanına ve oy alma potansiyeli olan yerlere olumsuz bir mesaj vermiştir. MHP de Fethiye bölgesini makul ölçüde değerlendirememiştir.

xx        xx        xx

Oğuz Turan’ın “AK Parti İki Çıkarır Mı?” başlıklı yazımda yer alan AK Parti içindeki serzenişlerle ilgili ilginç bir saptamada bulunup şöyle demiş:

Ak Parti içinde ki serzenişleri dile getirdiğiniz görülmekte ise de, bu kesimlerin Ak Partinin başarısından çok il yönetiminin başarısızlığını uman ve bu durum için hazırlanan kişiler olduğu malumdur. Hasan Kökten’i sadece Milas tanıyor ise, ilk adaylığında Yüksel Özden beyi kim tanıyordu? O nedenle bu olumsuzlaştırılmaya çalışılan olay aslında iktidar partisinin içinde ki unsurlar ve CHP’nin temennileridir.

Oğuz Turan’ın yorumu gerçekten uzun… İsteyen ilginç yorumun gerisini gazetemizin internet sitesinden adı geçen yazımın altındaki yorumlardan okuyabilir.

xx        xx        xx

Arda Gül adındaki okurum hızını alamamış aynı yazıya üç ayrı yorum yapmış. İlkinde “Başkanlık sisteminde vekil birisinin bakan olamayacağı” görüşünü ortaya koymuş. O yorumu daha önce paylaşmıştık. Seçimle ilgili tahminde bulunduğu yorumunda ise şöyle demiş:
CHP 3, AKP 2, MHP 1, HDP de azımsanmayacak oy alır. Ak Parti Hasan beyi aday göstermeseydi 2 zordu, ama Hasan Beyle 2 garantilendi. CHP oyunu korur, biraz Hasan beye yani Ak Partiye Fethiye ve Kemer’de oy kaptırabilir. Ama 3 vekilde sıkıntı olmaz. Oy artışı da olmaz. MHP listesi çok kötü, oy kaybı olur. Zar zor 1 vekil çıkarır. İlçeler listeden memnun değil gibi. Fethiye’de hem Ak Partinin Hasan beyi, hem de CHP’nin güçlü Nurettin beyi var. Fethiye’de 2 parti başa baş gelir. Kemer’de Ak Parti 3 bin oyla CHP’yi geçer. Diğer ilçelerde de yerel seçimde Büyükşehirin aldığı oylardan pek farkı olmaz.

xx        xx        xx

Arda Gül üçüncü yorumunda da şöyle demiş:
CHP 4 vekil çıkarabilir miydi? Yani CHP 4, Ak Parti 1, MHP 1,  olabilirdi, ama olmayacak. Aynı tas, aynı hamam olacak. Neden mi? Yukarıdaki yorumumda biraz açıkladım, ama ek olarak Büyükşehir iyi çalışmadı. Memnun olan kişi sayısı az. Özellikle suya zam olayına millet çok kızdı. O kadar faturayı millet ödemek istemiyor, zoruna gidiyor. Tabi ulaşım zammını da unutmamak lazım… Eğer Belediye iyi işler yapmış olaydı suya ve ulaşıma zam olmasaydı 4 vekil olabilirdi. Hem halk büyükşehirden saydığım nedenlerden dolayı memnun değil, hem Ak Parti Hasan beyi 1. sıraya koydu. Fethiye’den, Kemer’den iyi oy alır. Tüm bunlar bir araya gelince Muğla’da vekil sayıları değişmeyecek.

xx        xx        xx

Katılırsınız katılmazsınız. Yorumlar böyle.

Seçim sonucu ile ilgili “İİBF / KKTC” rumuzlu okurumun ortaya koyduğu 4 seçenek ilginç. Benim CHP’nin 4 milletvekili çıkarma ihtimali olduğu görüşüme ise katılan olmamış.

Oysa daha önce CHP’nin 5 çıkarabileceğini söyleyen bir meslektaşımda olmuştu. AK Parti’de il başkanı arayışlarının veya kavgalarının yaşandığı günlerde Nejat Altınsoy köşesinden “CHP 5 çıkarabilir” demekle kalmayıp, sanırım gazetesinde bunu manşet haber başlığı da yapmıştı.

Ben de yazmadan, “Yok artık” demiştim. Bu gün geldiğimiz noktada “Yok artık” diyemiyorum. AK Parti Hasan Özyer ile yakaladığı sinerjiyi, yani gücü hala enerjiye, eyleme dönüştürebilmiş değil… Okurlarımdan Oğuz Turan’ın da altını çizdiği gibi AK Parti’de “başarısızlıktan” ikbal ve istikbal bekleyenler; yani seçimden sonra partinin yerel patronluğunu düşleyenler var… (!)

MHP’de 1 milletvekilliğini korumanın derdinde. Hal böyle olunca CHP Muğla’da Osman Gürün’ün büyükşehirdeki başarısızlığına rağmen 4 değil, 5 milletvekili çıkarabilir.

Bu ihtimali yarın sorgulayalım…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
ibrahim ilhan 29 Nisan 2015 / 07:57

seçimi iyi yönetirsek 3 çıkartırız.

faruk çetinkaya 29 Nisan 2015 / 11:29

köşe yazılarınızı mümkün oldukca takip etmekteyim yorumcularınızın ve okurlarınızın fikirlerine saygım sonsuzdur fakat yorumcuların hayallerinin sandıkta belirleneceği şuan ki durumdan çok farklı bir sonuç çıkacağını zannetmiyorum benim düşüncem CHP 3, AKP 2 ,MHP 1 şekinde gerçelleşecektir 7 haziran akşamı gerçekleşek hayal dünyasında dolaşmaya gerek yok gerçekci olalım

resat öztepe 29 Nisan 2015 / 13:13

Gocuman; “Özgürce”adındaki fikir ve beyan Tarlasında bana da yer verdiğiniz için teşekkür ederim. Görüşlerinizin % 60’ına yakın katıldığımı herkes bilir. (Tabii okuyanlarımız) Yukarıdaki görüşleriniz ede elbet katılıyorum. Büyük Partilerin listelerinde Kadın’a yer vrilmeyişinin semeresini hep birlikte göreceğiz. Ak parti de Kadın Aday’ı seçilecek sıraya konulması tesadüfi değil,tevafuk kelimesini kullanmak istiyorum. Elvan Hanımefendi iyi çalışıyor. sevgi ve asygı