Muğla’da Osmanlı lâlesi

Bu haber 06 Nisan 2014 - 19:42 'de eklendi ve 1.333 kez görüntülendi.

laleler6516161Muğla kırsalında Osmanlı lalesi doğal olarak yetişiyor. Dünyaya Osmanlı’nın tanıttığı ama daha sonra Hollanda’nın sembolü hâline gelen lale (tulipa)’nin kültür formu, son 10 yıldır tekrar şehirlerimizi süslemeye başlamışken, Muğla’da Osmanlı lalesinin bir türü bulundu.
Hasan Telli
Dünyaya Osmanlı’nın tanıttığı ama daha sonra Hollanda’nın sembolü hâline gelen lalenin (Tulipa) kültür formu, son 10 yıldır tekrar şehirlerimizi süslemeye başlamışken, Muğla’da Osmanlı lalesinin bir türü bulundu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Osmanlı lâlelerinin bir türünün Muğla kırsalında yetişmekte olduğunu bildirdi.
Bahçesinde, değişik çiçeklerle beraber “ters lâle” yetiştirmesiyle de bilinen Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Muğla kır sarnıçları ve mezar taşları incelemeleri yapmak için kırlarda ve dağlarda yaptığı çalışmalar esnasında, Osmanlı lâlelerinin bir türü ile karşılaştığını söyledi.
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Prof. Dr. Açıkgöz, “Türkiye’nin pek çok yerinde lâle olarak anemone (Manisa lâlesi) ve gelincik bilinir. Manisa lâlesi, genellikle kırmızıdır ama pembe, beyaz, mor, kırmızı-beyaz ebrulileri de vardır. Gelincik kırmızı renklidir ve aslında lâle değil, bir tür şakâyıktır. Ama bunlardan başka bilimsel olarak ‘Tulipa’ denen bir lâle daha vardır ki, bu gerçek Osmanlı lâlesidir. Bu tür lâle soğanlı bir bitkidir ve hâkim rengi sarı benekli kırmızıdır. İşte bu tür lâleler Muğla civarında, doğal olarak yetişmekte ve Nisan ayında çiçek açmaktadır. Sarnıç ve mezar taşları araştırmaları yapmak için kırlarda ve dağlarda dolaşırken rastladığım bu lâleler, Türkiye’nin bazı yerlerinde nisbeten yetişmekle beraber, Muğla yöresinde yoğun olarak yetişmektedir. Ben en yoğun yetiştiği yöre olarak Yerkesik civarında gördüm. Bu tür lâleler koruma altına alınmalı ve yetişme alanı olarak belirli alanlar tahsis edilmelidir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.