Muğla’da Olur Mu Bu?!

Bu haber 02 Mart 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.508 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP’nin sıkıntısı bu olabilir mi?

Sosyal medyanın ve basının yarattığı olanaklardan adam gibi yararlanamamak!

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir basından hep şikâyet eder. Bunu bir kere de Hamle’nin Yılın EN’leri Töreni’nde yapmıştı. O etkinlikte “Muğla’da Yılın Siyasetçisi” ödülü almıştı. Ödülünü alırken basının genelini, yerelini bir güzel halletmişti…

Haksızlık etmişti… Hamle’nin çizgisi bellidir Muğla’da… En azından CHP’nin sesi değildir! Buna karşılık okurları Sayın Demir’i “Yılın Siyasetçisi” seçmiştir!

Muğla Basını uzun zaman kendisine cephe almıştı. Ben de kırılmıştım.

xx        xx        xx

Gündem çok yoğun…

CHP’de adaylık başvuruları uzatılmıştı. Dün saat 17.00’de sona erdi. Sanıyorum uzatmada yeni başvurular olmasa da CHP’lilerin Muğla’da iki kadın aday adayı oldu! CHP Muğla’da adaylarını adı “ön seçim” olsa da bir çeşit temayül yoklaması ile belirleyecek.

Kimsenin umurunda değil. Çünkü herkes bunun Emrah Doğu için yapıldığını düşünüyor!

AK Parti’de de dün temayül yoklaması vardı. 30 aday adayı için yaklaşık bin 500 delege oy kullandı. Daha önce de belirttiğimiz gibi Milletvekilleri Yüksel Özden ve Ali Boğa İle 22. Dönem Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu ve eski İl Başkanı Nihat Öztürk oylama dışı tutuldu.

Dün ayrıca Muğla Karadenizliler Derneği’nin Kışla Park’ta 2. Hamsi Şöleni vardı.

Bir de hafta sonunda köy çocuklarının “Bahattin AmcasıMenteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile birlikte olduk. Kendisi hem benim, hem de Muğlalıların merak ettikleri pek çok konuda samimi yanıtlar verdi…

Bu gün sizinle hangisini paylaşmalıyım? Hiç birisini…

xx        xx        xx

Hafta içinde sizlerle hepsini konuşuruz. Bugün sizinle paylaşmak istediğim çok aha önemli bir konu var. “Cezaevi’nde işkence iddiası

Cumartesi günü Hamle’nin manşeti böyleydi. Habere manşetten son anda yer verebildik. Ben haberi ancak akşam Cumhuriyet’e geçebildim.

Oysa o insanlık dışı, Muğla’ya yakışmayan vahşetin haberi ile ilgili basın toplantısı CHP İl Merkezi’nde yapılmış, ama bize haber verilmemişti. Ama basına haber verilmesi görevi ile verilmiş… Ben partideki Seyhan hanımın atlayacağını sanmıyorum. Muhtemelen atama İl Başkanı Mürsel Albanambargo” koymuştu!

Ambargo aslında bize değil, CHP’nin Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’e konulmuş oluyordu! Biz o haberi yayınlamamakla hiçbir şey kaybetmezdik. Ancak Nurettin Demir açıklamasına ambargo koyduğumuzu düşünürken, “Özcan Özgür böyle bir haberi Cumhuriyet Gazetesi’ne geçmemiş” imajı da yaratılmış olurdu.

Ayıp, çok ayıp… Ama bu bizim ayıbımız değil!

xx        xx        xx

Bilindiği gibi CHP, Pozantı Cezaevi’ndeki tecavüz iddialarının ardından “Cezaevi Komisyonu” kurmuştu. O komisyonda Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Manisa Milletvekili Özgür Özel ve Erzincan Milletvekili Muharrem Işık ile birlikte Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir de yer almış bulunuyor.

Komisyon, Türkiye genelindeki cezaevlerinde hak ihlallerini araştırıyor. İnsan hakları ihlallerinin giderilmesi için TBMM’de mücadele veriliyor. Basından izleyenler anımsayacaktır. Komisyon Pozantı’daki dehşeti gözler önüne sermişti. Çocuklara, çamaşır yıkattırıldığı, masaj yaptırıldığı, ayak yıkatıldığı, paspas sapı ile dayak atıldığı, koğuş temizliği yaptırıldığı, cinsel tacize ve tecavüze uğradıkları iddialarını gündeme taşınmıştı. Cezaevi kapatıldı ama cezaevi yöneticileri terfi ettirildi. Hiçbir memur ceza almadı. Komisyon konunun takipçisi oldu. Ancak Pozantı’da yaşanan tecavüz vahşetinin sorumlusu olan devlet memurları hakkındaki davada takipsizlik kararı verildi!

xx        xx        xx

Pozantı Cezaevi’ndeki tecavüz vakaları hakkındaki davada takipsizlik kararı verenler, Pozantı’yı karartmaya çalışanlar, geçtiğimiz günlerde de yine Komisyon tarafından gündeme getirilen İzmir’deki Şakran Cezaevi’nde yaşananlardan utanıp, sıkılmadılar.

TBMM Cezaevleri İnceleme Komisyonu Üyesi, Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir hafta sonunda düzenlediği basın toplantısında “Şakran’da olanları görmek istemeyenler veya reddedenler ise şimdi gelip Muğla Cezaevi’nde yaşananlara baksınlar.” demiş. Milletvekili Demir, Muğla il merkezinde bulunan E Tipi Kapalı Cezaevi’nin sübyan koğuşunda yaşları 12 ile 15 arasında değişen 4 çocuğa tecavüz edildiğini ve işkence yapıldığını iddia etmiş.

Muğla’da nasıl olur? Oluyor işte… Muğla’da böylesi insanlık dışı olaylar olmaz, ama Muğla Cezaevinde oluyormuş. Muğla’nın adını da kirlettiler!

xx        xx        xx

Milletvekili Demir, hafta sonunda düzenlediği basın toplantısında konuyu TBMM’ne taşıyacağını söylemiş. Pozantı’da olduğu gibi olmayacak mı? Göreceğiz bakalım…

Yaşları 12-15 arasında değişen çocuklar cezaevine hangi suçla mı girmişler? Çok mu önemli?!!

Çocuk onlar… Üstelik büyük, küçük ceza evine giren herkes Devlet’e “emanet” edilmiştir.

Milletvekili Demir’in anlattığına göre, çocukların 3 ‘ü 53 gün içeride kalmış, diğeri 2 hafta içinde çıkmış. Sübyan koğuşunda 2 aya yakın zamanda hemen hemen her gün işkence, taciz ve hatta ırza geçmeler yaşanmış. Anlatılanlar kan donduracak türden…

Milletvekili Demir, kendisine aktarılan işkence yöntemlerinin; daha önce Pozantı’da karşılaştıkları birçok vakanın örneklerinden oluştuğunu söylüyor.

xx        xx        xx

Milletvekili Demir’i dinleyelim:

Sübyan koğuşunda bulunan 17 yaşındaki tutuklu ve hükümlü 3 büyük çocuk, küçüklere koğuşu temizlettirip, bulaşıkları yıkattırıyor ve bazı özel isteklerini yaptırıyorlar! İtiraz ederlerse de paspas sopası ile dövmüşler, tabakların kenarlarıyla kafalarına vurarak adeta bir işkence uygulamışlar. İddialara göre küçük çocuklar çığlıklarla kapıyı vurduklarında,  gardiyanlar kapıları açıp ya hemen kapıları üstlerine kapatıyorlar ya da küçük çocukları başka bir koğuşa alıyorlarmış. Ancak 1-2 saat geçtikten sonra bu çocukları tekrar gerisin geriye sübyan koğuşuna tekrar getiriyorlarmış.

Milletvekili Demir’in anlattıkları insanı isyan ettiriyor. Burada keselim. O çocukların ve ailelerinin başına geleni Allah kimseye vermesin…

xx        xx        xx

Olay çocuklardan 15 yaşında olanın tahliye olması ile ortaya çıkmış.

Hakan U., oğlunun yaşadıklarını ceza evinden çıktığı gün öğrendiğini söylüyor. Oğlunun vücudunda ki izleri görünce hemen hastaneye gittiklerini belirten Hakan U., “Marmaris Devlet Hastanesinde ki doktorlar oğluma cinsel taciz ve işkence edildiğini görünce hemen 155’i arayarak polise haber verdi. Devlet Hastanesi ön raporunda cinsel tacizin yapıldığı ve işkence gördüğüne dair ön rapor hazırladı. Olay Marmaris Savcılığına yansıdı. Marmaris Cumhuriyet Savcılığı dosyayı Muğla Cumhuriyet Savcılığına sevk etti. Muğla Cumhuriyet Savcılığı oğlumu Muğla Adli Tıp Kurumuna sevk etti. Adli Tıp Kurumu hazırladığı raporu gizlilik ibaresiyle savcılığa gönderdi.” diyor.

Oğlunun yaşadıklarına inanamadığını kaydeden baba Hakan U., “Bize gardiyanlar ve cezaevi yetkilileri savcılıkta oğlumun düşme sonucu bu hale geldiğini söylememi istediler. Cezaevi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundum. Oğlum her gece çığlıklar içerisinde uyanıyor. Yapmayın, yapmayın diye uykusunda bağırıyor. Bu işin sonunu bırakmayacağım. Adalet istiyorum.” diye ekliyor.

xx        xx        xx

İnsanlığın tükendiği yerde adalet olur mu?

Göreceğiz… Milletvekili Demir ve üyesi olduğu TBMM Cezaevleri İnceleme Komisyonu vahşetin takipçisi olacaktır. Biz de olacağız!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.