Muğla’da Oligarşi Mi Varmış?

Bu haber 27 Ekim 2015 - 23:42 'de eklendi ve 1.353 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bugün seçime 4 gün kaldı. Partiler, adaylar son sözlerini söylüyorlar. Halen Muğla’da adayların içinde en çok çaba harcayan AK Parti’nin 2. Sıra Milletvekili Adayı Nihat Öztürk görünüyor. Çalışmasının karşılığını alır mı?

Zor görünüyor… Bazen insanın 10 yıl değil, 20 yıl il başkanlığı yapmış olması bile yetmez.

Siyasetin okulu yok. İyi bir siyasetçinin neyi, nerede, ne zaman söyleyip söyleyemeyeceğini; yapıp yapamayacağını çok iyi bilmesi gerekiyor. Başarmanız için kan ter içinde, oradan oraya koşturarak çaba gösterip yorulmanıza gerek yok.

Sadece doğru zamanda doğru yerde durun yeter.

Yoksa taşıma kooperatifçilerinin oylarını alacağım hevesiyle engellilerin, hamilelerin, yaşlıların oylarını kaybedersiniz!

 

xx           xx           xx

AK Parti Adayı Öztürk, geçen pazar il merkezinde düzenlediği kahvaltıda Muğla basını ile bir araya geldi. Hala hastanede olmasaydım mutlaka katılırdım. Meslektaşlarımdan soran oldu mu bilmiyorum, “Şu ana kadar kahvaltılı, yemekli kaç toplantı yaptınız?” diye sorardım. Çünkü galiba seçim sürecini böyle bir kampanya konseptinde buraya kadar getiren başka bir aday olmadı.

Milletvekili Adayı Öztürk’ün düzenlediği kahvaltı beni eski seçimlere götürdü. Eskiden seçim kampanyalarının ağırlığı köy ve mahalle kahvelerini ziyaretten ve hatta oralarda ses düzeni kurup, nutuk atmaktan geçerdi. Belki de o sayede çok iyi hatipler çıkar, hitabeti, bilgi birikimi olmayanlarda önlerine gelen her yere aday olmazlardı…

Dönemin Milletvekili İrfettin Akar, köy kahvecisini arayıp “Oraya geliyoruz” dediğinde kahveci pek oralı olmazmış. Av. Cavit Karaöz veya bir başka milletvekili ya da adayı aradığında da durum aynı olurmuş. Yine dönemin Milletvekillerinden Latif Sakıcı aradığında ise kahveciyi bir telaş alırmış…

Bu seçimin en çok çalışanı olduğu gibi galiba “Latif Ağası” da Nihat Öztürk oldu!

 

xx           xx           xx

Yukarıda da belirttiğim gibi, partiler ve adaylar artık son sözlerini söylüyorlar.

Pazar günü il merkezinde yapılan kahvaltı birkaç kez ertelenmiş bir kahvaltıydı. Doğrusu ben Nihat Öztürk’ten seçime giderken son sözü olmasa da basının ve dolayısıyla kamuoyunun karşısına derli toplu, en iddialı, inandırıcı ve akılda kalıcı bir söylemle çıkmasını bekliyordum. Çıkmamış. Şaşırmadım… (!)

AK Parti Adayı Öztürk kahvaltıda Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım sisteminde entegre için başlattığı dönüşüm çalışmalarını eleştirip, bu çalışmalardan rahatsızlık duyan taşıma kooperatifçilerinin avukatlığına soyunmuş. İşte buna şaşırdım.

Sen kalkıp toplu taşıma araçlarının engellilerin de yararlanabileceği hale getirilmesi için yasa çıkarıp, engellilerin gönlünü kazanacaksın; sonra da yasayı erteleyip toplu taşıma araçlarının sahiplerinin oylarına talip olacaksın!

Birinin oyunu alırken, ötekinin oyunu kaybedebileceğinin de farkında olmalısın…

 

xx           xx           xx

Muğla’nın AK Partili kalemlerinin başında gelen derinlikli, irfan sahibi münevver yazarımız 19.10.2015 tarihli yazısına “Muğla Büyükşehir Belediyesi ile TEMSA Firması Arasında Anlaşma Var?” diye başlık atmış.

Yazıyı okuyunca bende merak ettim araştırdım. Her zaman yerel yönetimleri eleştirecek değiliz. Ama elbette yalakalığını da yapmayacağız. Bir kere firma TEMSA değil, KARSAN Otomotiv

Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanlığı, KARSAN Otomotiv Firması ile “özel halk otobüsleri dönüşümü” için anlaşma yapmış. Anlaşmaya göre örneğin Yatağan’da firmaya 104 kullanılmış araç verilmiş, yerine engellilerin de yararlanabileceği sıfır kilometre 26 araç alınmış. Duruma göre değişiyor. Örneğin Dalyan Kooperatifi de 44 araç verip yerine 22 araç almış. Araçların dönüşümü tamamlanınca UKOME il genelinde kent kart sistemine geçiyor. Bu güzel bir uygulama…

Kullanılmış araç karşılığında KARSAN’dan daha çok araç veren bir firma varda Ulaştırma Daire Başkanı Alper Kolukısa “İlle de KARSAN” dediyse gidip o daireyi başına yıkalım.

 

xx           xx           xx

Derinlikli, irfan sahibi, münevver yazarımızın 19.10.2015 tarihli yazısını okuyunca kendi kendime “Yakında bu konu Nihat Öztürk’ün seçim malzemesi olur” demiştim. Biraz gecikmeli oldu ama dediğim gibi de oldu. Öztürk toplu taşımacılıkta dönüşümü 25 Ekim’de basın masasına koydu. Keşke böyle bir konu AK Parti’nin İl Başkanı için malzeme yapılsaydı. Doğrusu iddialı bir Milletvekili Adayına yakıştıramadım.

7 Haziran Genel Seçiminde Mersedes marka makam otomobilinin üzerine gitme, sonra gel toplu taşıma araçlarının engellilerin de yararlanabileceği hale getirilmesini 1 Kasım seçiminin malzemesini yap. Anlamakta güçlük çekiyorum…

 

xx           xx           xx

AK Parti’nin Muğla 2. Sıra Adayı Nihat Öztürk, UKOME’yi (BŞB Ulaştırma Koordinasyon Merkezi) eleştirirken Ulaştırma Daire Başkanı Alper Kolukısa’nın şoför esnafını tehdit ettiğini iddia etiğini; Kolukısa’nın Başkan Gürün’den daha ünlü olduğunu söylemiş. Öztürk gittiği her yerde şoför esnafının “Bunu şu tarihe kadar yaptınız yaptınız, şu arabayı aldınız aldınız. Almazsanız Urfa’dan, Diyarbakır’dan insanlara ihaleye veririz ve hepinizi buradan yollarız” diye tehdit edildiklerini iddia ettiklerini, bu şikayetleri Milas’ta, Fethiye’de, Ortaca’da, Marmaris’te duyduğunu ifade etmiş.

Ağır bir itham… Muğla Büyükşehir Belediyesi, “kışla” olmasa gerek!

Eğer bu iddialar doğru ise, Başkan Gürün gerekeni yapacaktır diye de umuyoruz…

 

xx           xx           xx

AK Parti Adayı Öztürk, Ulaşım Daire Başkanlığı’nın bu dönüşümü yapamayacağını, toplu taşıma kooperatiflerini buna zorlayamayacağını savunurken de şunları söylemiş:

“UKOME 2007’de çıkan yasa nedeniyle böyle yapıyormuş. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı engelliler için araçlarda düzenleme istemişti. UKOME o kanunu gerekçe gösterip ‘işte AK Parti’nin çıkardığı kanun. Biz bunu bundan yapıyoruz’ diyorlarmış. Unuttukları bir şey var, 2007’de bu kanun çıktığında bu 2012’ye ertelendi. Erteleme sebebi, şoför esnafı hazır değildi. Kanun tekrar 2015’e ertelendi. Geçiş süreci sağlansın diye. İnşallah 1 Kasım’da Nihat Öztürk Ankara’ya gittiği zaman, Büyükşehirdeki UKOME yasasıyla alakalı gerekeni yapacaktır.”

Şoför esnafı bu sözlerden elbette memnun olacaktır. Peki ya engelliler? Hamileler ve yaşlılar ne olacak? Hangi kesim daha kalabalık? 2007’de AK Parti güzel bir yasa çıkarmış. Yasanın o günden bugüne uygulanamaması güzel mi? Esnaf ne zaman hazır olacak? Uygulanmayacak bir yasa neden çıkarılır?

Anlayamıyorum… Sevgili Nihat kardeşim Muğla’nın onca sorununun içinde bula bula UKOME’yi mi bulmuş? Tabii bu işler karga kılavuz meselesi.

 

xx           xx           xx

Bu yazıyı kaleme alırken dayanamadım derinlikli, irfan sahibi, münevver yazarımızın son yazısına baktım. En son kaleme aldığı 25.10.2015 tarihli yazısına “Muğla’da Bürokratik Oligarşi Var Mı?” başlığı atmış. Başlık merakımı uyandırdı. Münevver yazarımız orada şöyle demiş:

“Yandı keten helvam misali, Muğla Bürokrasisi’de mi muhalif AK Parti’ye…

Bugün vekil adayı Nihat Öztürk bizzat söyledi. ‘engelleniyoruz.’ diye belirtti. Ve ekledi: ‘Muğla’da bürokratik oligarşi var.’”

Şaştım kaldım. İfadeye bakılırsa yazı, Öztürk il merkezinde kahvaltıda konuşurken yazılmış. Demek ki bizim gazeteci arkadaşlar bunu atlamış. Yoksa sorarlardı. Hastanede değil, kahvaltıda olsam bende sorardım: “Sayın Öztürk Muğla Bürokrasisi sizin İl Başkanlığınızda oluşmadı mı? Yoksa sizden sonra yeni İl Başkanı İhsan Küreci bürokraside değişiklik mi yaptı?”

 

xx           xx           xx

Tabi seçim bu belli mi olur… AK Parti, adayı Öztürk’e parti içindeki tepkilere rağmen iki milletvekilini koruyabilir. Bu mümkün… Ancak tersi olursa bunun sorumlusu bürokrasi filan değil, farkına varmadan AK Parti’nin yerel kadrolarını karşısına aldığı gibi, Muğla’nın engellilerini ve bürokratlarını karşısına alan Nihat Öztürk olacaktır.

Haydi hayırlısı…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
efendi can 01 Kasım 2015 / 10:13

Muğla’da Oligarşi Var…Oligaşi 30Yıldır Muğla’da Kaçakcılığın getirisi ençok , Riski en az olan dalında yapılıyor..İMAR KAÇAKCILIĞI..Hemde Devletin Hizmet kurumu olan Belediyeler, TMMOB Muğla Temsilciliklerin bir kısmı ve Resmi Kurumlarda Grift ilişkilere açık olan Haramzadeler tarafından..Siyaset,Bürokrat ve Ticaret.Bu üçününyıllardan bu yana bu topraklarda çiftleşmesini sen bir duayen Demokrat olarak hiç yazıp dem vurmadın vurmadın.Kalemi en müsait olan sizdiniz Üstad.Bunlarla ilgili Belge bilgi istersen.Efendicanblogspot ziyaret et görürsün.Acil şifalar dilerim.