Muğla’da olaylı hafta sonu

Bu haber 03 Haziran 2013 - 11:46 'de eklendi ve 1.696 kez görüntülendi.

olaylihaftasonu132165416513Muğla’da önceki gün Bodrumlular polise biber gazı sıkarken, Milas’ta 8 bin kişi Gezi Parkı’ndaki yıkım ve polisin uyguladığı şiddeti protesto etti. Fethiye’de 2 bin kişi zıplayarak Gezi Parkı direnişine destek verdi. Marmaris’te eylemciler, Atatürk Caddesi’nde oturarak trafiği engellerken, AK Parti İlçe Teşkilatı’nın bulunduğu binaya Türk bayrağı ve Atatürk posteri asıldı. Muğla’da önceki gün 6 bin kişinin ‘Her yer Taksim’ yürüyüşünün ardından bin kadar genç Sanırsızlık Meydanı önündeki kavşakta oturma eylemi yaparak trafiği felce uğrattı.
Hasan Telli
Muğla’da önceki gün Bodrumlular polise biber gazı sıkarken, Milas’ta 8 bin kişi Gezi Parkı’ndaki yıkım ve polisin uyguladığı şiddeti protesto etti. Fethiye’de 2 bin kişi zıplayarak Gezi Parkı direnişine destek verdi. Marmaris’te eylemciler, Atatürk Caddesi’nde oturarak trafiği engellerken, AK Parti İlçe Teşkilatı’nın bulunduğu binaya Türk bayrağı ve Atatürk posteri asıldı. Muğla’da önceki gün 6 bin kişinin ‘Her yer Taksim’ yürüyüşünün ardından bin kadar genç Sanırsızlık Meydanı önündeki kavşakta oturma eylemi yaparak trafiği felce uğrattı.
Muğla merkezde ilk gün gece çıkan olaylarda Muğla ilk kez tazyikli su, gaz bombası, biber gazı ile tanıştı. Sınırsızlık Meydanı’nda toplananlarla Kötekli’den çıkan Ülkücü gençlerin Uğur Mumcu Bulvarı’nda buluşup güvenlik görevlileri ile karışlaşmaları sonucu bulvar savaş alanına döndü. Çoğu kız 178 genç gözaltına alınırken, adı açıklanmayan bir yarbay yüzüne gelen gaz bombası ile yaralandı.
Göz altına alınanlar ifadelerinin alınmasını ardından serbest bırakıldı.
Marmaris’te Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto eden bir grup gösteri düzenledi. Eylemciler, Atatürk Caddesi’nde oturarak trafiği engellerken, AK Parti İlçe Teşkilatı’nın bulunduğu binaya Türk bayrağı ve Atatürk posteri asıldı.
Çoğunluğu gençlerden oluşan 2 bin kişilik grup 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nda bir araya geldi. Ellerinde Türk Bayrağı ve ‘Ampul sabrımızı taşırma, gençliği sokağa dökme’, ‘Vatan için uykular kaçıyorsa devrim başlamıştır’ dövizleriyle Atatürk Caddesi’ne yürüyen kalabalık, iktidar ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine slogan attı.
Fethiye’de göstericiler ‘Zıpla, zıplamayan Tayyip olsun’ diye tempo tutup zıplayarak Taksim Gezi Parkı’ndaki polis müdahalesini protesto etti. Beşkaza Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na yürüyen eylemciler, saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okudu. Sivil polisler eylemcileri uzaktan izledi.
Sosyal medya üzerinde örgütlenerek önceki gün saat 18.30’da Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi önünde toplanan kalabalık, ‘Hükümet istifa, Tayyip istifa’, ‘Hepimiz Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ‘Her yer Taksim, her yer direniş’, ‘İsyan, devrim, özgürlük’, sloganları attı. ‘AKP yıkılsın, AVM yapılsın’, ‘Taksim direniş değil, diriliştir’ pankartı açtı.
Bodrum’da Gezi Parkı’ndaki olayları protesto eden göstericilerden bazıları, yanlarında getirdikleri biber gazını polislere sıktı. Önceki gün akşam saatlerinde AKP ilçe binasına yürüyen göstericiler, yanlarında getirdikleri biber gazlarını güvenlik tedbiri alan polislerin yüzlerine sıktı. Bunun üzerine yaşanan arbedede bir gösterici, polisin kafasına cam şişeyle vurdu. Olaylarda yaralanan 2 polis ve 2 gösterici hastaneye kaldırıldı.
Milas’ta yaklaşık 8 bin kişinin katıldığı protestoya polisin sağduyusu damgasını vurdu. Atatürk Meydanı’nda toplanan grup, AKP Milas İlçe Teşkilatı’na yürümek istedi. Polis, yolları kapatıp, grubun parti binasına ulaşmasını önledi. Polisin ikazı üzerine grup, tekrar meydana döndü. Pek çok yerdeki eylemlerde biber gazlı ve coplu müdahalesinin aksine polisin, elinde ‘Bize her yer Taksim, her yer direniş’ yazılı döviz taşıyan bir engelli genç kızın tekerlekli sandalyesiyle merdivenlerden inmesine yardımcı olması dikkati çekti. Bazı esnafın ise tedirgin olup, olup biteni işyerlerinin kapılarını, kepenklerini kapatarak içerden izlediği gözlendi.
Muğla il merkezinde ise 3 gündür aralıksız eylem gerçekleştiriliyor. Cuma akşamı çıkan olaylarda gözaltına alınan 216 genç alınan ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, önceki gün sosyal paylaşım sitesinde yapılan duyurunun ardından çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, üniversite öğrencileri ve vatandaşlar Sınırsızlık Meydanı’nda toplandı. Eylemciler, emniyet yetkililerinden aldıkları izinin ardından ellerindeki Türk bayraklarıyla AK Parti il binasına yürüdü. Burada yaklaşık 3 saat boyunca ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ‘Her yer Taksim her yer direniş’, ‘Direne direne kazanacağınız’, ‘Hükümet istifa’ sloganları atan göstericiler geldikleri güzergahtan tekrar Sınırsızlık Meydanı’na yürüdü. 6 bin kişinin ‘Her yer Taksim’ yürüyüşünün ardından aynı günün gecesi bin kadar genç Sınırsızlık Meydanı önündeki kavşakta saat 17.00’den itibaren oturma eylemine geçti. Saat 01.00’e kadar 9 saat devam eylem sırasında şehir merkezindeki trafik felce uğradı. Polis oturma eyleminde bulunan gençlere müdahalede bulunmadı.
Şehir merkezindeki oturma eylemi sona ererken, bu defa gençler Muğla Üniversitesi’nin bulunduğu Kötekli Mahallesi’nde bir araya geldiler. Yaklaşık bin kişilik öğrenci grubu sloganlar atarak Milli Piyango Kız Öğrenci yurduna yürüdü. Grup kız öğrencilerin kendilerine katılma bilmesi için yurdun demir kapılarını kırdı. Kız öğrenci yurdunun özel güvenlik ekibi ile öğrenciler arasında tartışma yaşandı. Saat 02.00 de Muğla’ya şehir merkezine yürüyüşe geçen guruba polis yine müdahalede bulunmadı.
Gece saat 03.00 sıralarında üniversite yerleşkesinden şehir merkezine 4 kilometrelik yolu yürüyen öğrenciler Cumhuriyet Meydanına geldi. Bu sırada Muğla Valilik binası önünde Muğla İl Jandarma Komutanlığına bağlı komandolar geniş güvenlik önlemi aldı. Muğla Valiliğinin önünde bir süre kalan öğrenciler daha sonra Ak Parti İl başkanlığı binasına yürüdü. Ak Parti İl Binası çevresinde önlem alan polis ekipleri gurubu dağılması için uyardı. Saat 04.00 sıralarında öğrenciler ellerindeki taş ve sopalarla polis ekiplerine saldırdı. Polis ekipleri su ve biber gazı ile öğrencilere karşılık verdi. Öğrenci grup daha sonra taş ve sopalarla gazetecilere saldırdı. Polisin müdahalesi sonrası eylemci gurup ara sokaklara dağıldı. Sivil araçlarla şehre dağılan polis sabahın ilk ışıklarına kadar kovalamaca devam etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.