Muğla’da öğrencilerin yetenek haritası çıkarılıyor « Hamle Gazetesi

Muğla’da öğrencilerin yetenek haritası çıkarılıyor

Bu haber 03 Ocak 2019 - 1:48 'de eklendi ve 1.375 kez görüntülendi.

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanan ‘Yetenek Haritası ve Gelişim Karnesi’ projesi kapsamında öğrencilerin yetenekleri ortaya çıkarılıyor. Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, proje kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yetenekleri tespit edilerek öğrencilerin bu alanlara yönlendirileceğini kaydetti.

Kadir Tamer

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanan ‘Yetenek Haritası ve Gelişim Karnesi’ projesi kapsamında öğrencilerin yetenekleri ortaya çıkarılıyor.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, 2018-2019 eğitim öğretim yılında başlayan proje ile Muğla’da öğrenim gören öğrencilerin ilgi alanları ve yeteneklerini bilimsel olarak ortaya konularak öğrenci ve veliyi yetenekleri doğrultusunda yönlendirebileceklerini söyledi.

Töre, 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde hedef kitlenin ilkokul 1. sınıf öğrencileri, ortaokul 5. sınıf ve 8.sınıf öğrencileri, lise 9. sınıf öğrencileri olduğunu kaydetti.

Öğrencilere baskın yetenek alanları hakkında farkındalık kazandırmak amacıyla böyle bir proje hazırladıklarını kaydeden Pervin Töre, “Projemiz kapsamında öğrencilerin velilerine yetenek danışmanlığı yaparak, çocuklarının yetenek alanları hakkında farkındalık kazandırmayı hedefliyoruz. Hedefimiz okulda, öğrencilerin yetenek alanlarına yönelik yapılacak ek çalışmalara yol göstermek, Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çocukların yetenek gelişimini destekleyici politikalar geliştirmelerine katkı sağlamaktır. Proje ile her çocuğumuzun hangi alanlarda yetenekli olduğunu belirleyerek öğrencilerin bu alanlarda eğitim almalarını sağlanması konusunda velilerimize yol göstericiliği yapacağız. Bu sayede öğrencilerimiz hem sevdikleri hem de yetenekli oldukları konularda ilerleyebilecek ve başarı oranlarını arttırabileceğiz” dedi.

Projenin çalışma esasları hakkında bilgi veren Töre, “Yapılacak çalışmalar ile her okul için ‘Okul Yetenek Raporu’, her ilçe için ‘İlçe Yetenek Raporu’ hazırlanacaktır. İl geneli içinde ‘Muğla Yetenek Raporu’ hazırlanacak. Hazırlanan raporların nerelerde ve nasıl değerlendirilebileceği, velinin bu yetenek haritalarını nasıl yorumlayabileceği ile ilgili bilgiler 2019 yılı Şubat ayında Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Oktay Aydın ile düzenlenecek olan toplantıda okul yöneticileri ve rehber öğretmenlere aktarılacaktır. 2018-2019 eğitim-öğretim yılı 2. dönem okul idarelerinin veli toplantıları düzenleyerek öğrencilerin yetenek karnelerinin veliye ulaştırılması ve bu toplantıyla velilerin bilgilendirilmesi sağlanacaktır. Projenin ikinci ayağı olan ‘Gelişim karnesinde’ ise okulların bu yetenek haritaları doğrultusunda yaptıkları çalışmalar takip edilmiş olacaktır. İlerleyen yıllarda tüm eğitim basamaklarına yayılması planlanan proje ile ilimiz öğrencilerinin daha mutlu bir gelecek için yetenekleri doğrultusunda planlama yapmaları sağlanacaktır” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.