Muğla’da moral verici işler de oluyor!

Bu haber 28 Temmuz 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.075 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hafta sonunda Muğla’da iki önemli olay yaşandı.
Bunlardan birisi Yücelen Gurubu’nun Ortaca’da ikinci hastane açılışı, diğeri de Muğla Ticaret Borsası ile Denizli Ticaret Odası’nın Akyaka’da buluşması idi.
Geçtiğimiz hafta içinde de bu iki olay kadar önemli bir başka olay yaşandı. Muğla’nın Ula ilçesinde Balcı Gökmen Bal İşleme ve Paketleme Tesisi açılışı gerçekleştirildi.
Doğrusu başta Hamdi Yücel Gürsoy ve Hasan Gökmen olmak üzere şu kriz ortamında Muğla’da yatırım yapanları kutlamak gerek…
 
xx           xx           xx
Dünkü yazımda bir anlamda Muğla’daki yatırımcılarla ilgiliydi.
Dün bu köşede, “markalaşma” üzerinde dururken, yatırımcıların önüne çıkarılan “bürokratik engeller” den şikayet ediyordum.
Ortaca’ya ve dolayısıyla Dalaman Çukuru’na çağın en son teknolojisi ile donatılmış ve uzman sağlıkçıların görev başına getirildiği özel hastaneyi kavuşturan Hamdi Yücel Gürsoy’un önüne hiçbir engel çıkartılmamış…
Yatağan yakınında bir akaryakıt istasyonu ve dinlenme tesisi tamamlanıp, sadece elektrik bağlanması için 2 aydan fazla beklerken, Ortaca Özel Yücelen Hastanesi 17 ayda tamamlanıp hizmete açılmış.
Rekor…
 
xx           xx           xx
Sanırım, Hamdi Yücel Gürsoy’un sektörünün “bürokratları” farklı! Başlarındaki ismin “Muğlalı” olmasının etkisi var mı bilmem…
Nitekim Yücelen Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Yücel Gürsoy, açılışta yaptığı heyecanlı konuşmada, o sektörün bürokratlarının başında bulunan Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer’e teşekkür etmeden geçmedi.
Açılışta Sağlık Müdürü Dr. Gencer’de konuştu. “Bu örnek hastanenin bu noktaya gelişindeki her aşamada bizde bulunduk.” diyen Dr. Gencer’i biz de kutluyoruz.
Ortaca Özel Yücelen Hastanesi’ni Muğla’da değil, Türkiye’de örnek gösteren Sağlık Müdürü Dr. Gencer’i de ben öteki bürokratlarımıza örnek gösteriyorum!
 
xx           xx           xx
Cuma günü Ortaca Özel Yücelen Hastanesi açılışı Vali Dr. Ahmet Altıparmak tarafından yapılırken, Denizli’nin borsacıları birer ikişer gelip Akyaka’da Hamle Hotel’e yerleşmekteydiler.
Cumartesi günü de gündemli bir toplantı yaptılar. Toplantı’da Denizli ve Muğla Ticaret Borsalarının Meclis Üyeleri bir araya gelirken, Muğla ve Denizli Borsaları kardeş ilan edildi. İki borsanın toplantısı bu köşenin ayrıca konusu olacaktır.
Ancak toplantıda yapılan konuşmalardan bir noktaya değinmeden geçemeyeceğim. Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hayati Nizamoğlu, bölge ürünlerinin başka adlar altında satışı konusunda, “Bölgemizde tarımsal sanayi ciddi sorun. Yağda, balda ürünlerimiz başka adlar altında satılıyor. Milas’ın zeytinyağı tankerlerle götürülüyor ve sonra soframıza başka illerin adı ile geliyor. Artık ürünlerimizi üretildiği yer de paketlemeliyiz.” diyordu.
Muğla’nın gerçekten de ön önemli sorunlarından biri bu:
Markalaşmak veya markalaşamamak!
Bunu balda, Muğla Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hasan Gökmen “Balcı Gökmen” adı altında yapmaya başladı.
“Balcı Gökmen” bir marka.
“Yücelen” de bir marka.
 
xx           xx           xx
Muğla’da il genelinde 10 Devlet Hastanesi’nin yanında 7 özel hastane bulunuyor. Geçenlerde bunlara Muğla merkezde bir Özel Göz Hastanesi eklendi. Yucelen Gurubu’nun Ortaca’da açtığı ikinci özel hastane ile bu rakam 9’u ulaştı.
Neredeyse Devlet Hastanesi kadar özel hastanemiz var.
Çok mu?
Hayır…
Muğla Sağlık Müdürlüğü’nce tutulan kayıtlara göre, 2006 yılında Muğla’daki 10 Devlet Hastanesinde 1 milyon 829 bin 628 ve il genelindeki 7 özel hastanede de 205 bin 43 olmak üzere toplam 2 milyon 34 bin 671 kişiye poliklinik hizmeti verilmiş.
Muğla’nın nüfusu 760 bin küsur. Yaz aylarında turistlerle bu rakam daha da artıyor.
Hal böyle olunca hastanelerimizin az olduğunu bile söylemek gerek.
Sanıyorum Yücelen Hastaneleri’nin ve öteki özel hastanelerimizle sağlık kuruluşlarımızın önemi böylece kendiliğinden ortaya çıkıyor.
 
xx           xx           xx
“Marka” olmak kolay değil.
Yasalarla faaliyet gösteriyor olmanızdan çok, “meşruiyetiniz” olmalı. Öncelikle her bakımdan genel kabul görmüş olmalısınız. Her bakımdan “sabıkanız” olmamalı. Hele yaptığınız iş sağlıksa bu çok daha önem arzediyor. Müşteri memnuniyeti hepsinin üstünde. Bir de standardınız önemli…
Muğla Özel Yücelen Hastanesi, Avrupa Ülkeleri standardı olarak kabul edilen ve sürekli gelişmeyi hedefleyen ISO 9001 Kalite Sistemi Belgesi almış bir kurum.
Bunların hepsini ve geçmişinizi yan yana koyduğunuzda “marka” oluyorsunuz.
Yücelen Gurubu, Ortaca’da bir adım daha ileri gitmiş. 17 ayda tamamlanan bu hastaneye “hastane mi değil mi?” diye bakıp, ruhsat verip vermemekle yetkili bakanlık uzmanları daha ilk incelemelerinde ‘olumlu’ raporu vermişler.
Bu Türkiye’de ilk oluyormuş. Genellikle yeni hastanelerde hep eksik bulunurmuş. Bu güne kadar yeni hastane açacaklara Acıbadem Hastanesi’ni örnek gösterdiklerini belirten uzmanlar, “Bundan sonra Yücelen’i göstereceğiz” demişler.
Bu gösteren için de gösterilen için de büyük sorumluluk!
Umarım Türkiye’de ‘marka’ olan Yücelen, Avrupa’da da olur…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.