Muğla’da Mermerciler Odası

Bu haber 26 Nisan 2018 - 1:29 'de eklendi ve 2.161 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Önce bir haber paylaşalım.

Muğla’da TOBB’a bağlı yapılardan en son Muğla Ticaret Borsası seçimi yapıldı.

Hasan Gökmen’in başkanlığındaki tek liste ile yapılan seçimde, doğal olarak herkesce Hasan Gökmen’in oda başkanlığına devam etmesi beklenirken öyle olmadı.

Sürprizle karşılaşıldı…

Geçen hafta Oda Meclisi içinde yapılan organ seçimlerinde Hasan Gökmen adaylığını açıklarken aynı zamanda CHP’li Menteşe Belediye Meclisi Üyesi olan Veteriner Hekim Hurşit ÖztürkBen de varım” dedi.

Öztürk yapılan seçimde Oda’nın yeni başkanı olurken, Kamil Gül, Turgut Tokmak, Doğan Rodos ve Mehmet Emin Benzer Yönetim’e seçildi.

Şimdi herkes büyük bir merak içinde Meclis Başkanı’nın kim olacağını bekliyor…

 

xx        xx        xx

Sanıyorum bir yerel gazetemiz dışında kimseler fark etmedi.

Bizim Hamle’deki arkadaşlarımızda fark etmemiş olmalılar.

Mermerciler Derneği’nden Emniyet’e Ziyaret” haberi “Mermerciler Odası’ndan Emniyet’e Ziyaret” başlığı ile çıktı.

Gerçekten “Beni bi gülmek aldı”…

Çünkü sehven “oda” olarak tanımlanan “derneğin” yöneticileri halen bir düzeltmede bulunmadılar. “Yanlış atılan başlıkla oda olmak” mermercilerin hoşlarına mı gitti acaba diye düşüneceğim, ama mermercilerin dernek yöneticilerini tanıyorum. Mümkün değil…

Türk Polis Teşkilatı’nın 173. kuruluş yıldönümü nedeniyle Menteşe İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü ziyaret eden Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan muhtemelen çıkan haberleri görmedi…

 

xx        xx        xx

Peki mermercilerin neden bir odası yok? Olamaz mı?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yapılanmasında ve kanununda böyle bir durum yok. Bildiğim kadarıyla “turizm sektörü” de kendi adları altında odalaşmak için çok uğraştı, ama olmadı. Bunu başaran galiba bir tek denizciler oldu.

İMEAK Deniz Ticaret Odası, “Deniz Ticaret Odası” olarak da anılır. İMEAK’ın açılımı “İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası” şeklindedir.

TOBB çatısı altında faaliyet gösteren ve Türk deniz ticaret sektörünün önemli bir mesleki kuruluşu olan İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın merkezi İstanbul’dur. Muğla’da üç şubesi bulunuyor:

Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi, Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesi ve Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi.

Neden bu üç şube birleşip “Muğla Deniz Ticaret Odası” olmuyor anlamıyorum.

Aynı şekilde Marmaris’in “Marmaris Ticaret Odası”, Bodrum’un “Bodrum Ticaret Odası”, Fethiye’nin “Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası”, Milas’ın “Milas Ticaret ve Sanayi Odası” var… Öteki 10 ilçenin odaları yok… “Muğla Ticaret ve Sanayi Odası” da Yatağan, Kavaklıdere, Datça, Ula, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ve Menteşe’de yetkili olarak faaliyet gösteriyor. Yeni ilçe Seydikemer’in de odası yok!

Anlamakta gerçekten zorlanıyorum…

 

xx        xx        xx

Siz anlayabiliyor musunuz?

Seydikemer, Fethiye’ye mi bağlanacak? Datça neden Marmaris’e, Yatağan Milas’a bağlı değil? Ortaca, Dalaman neden Fethiye’ye bağlanmamış veya “Köyceğiz, Ortaca, Dalaman” neden ayrı bir oda olmamış?

Ticaretin kalbi Ortaca’da, sanayinin kalbi Menteşe’nin Bayır Mahallesi ile birlikte Yatağan’da atıyor.

Ama ticarette de, sanayide de sınıfta kalmış Muğla il merkezi Menteşe öteki 7 ilçeye patronluk yapıyor!

Şimdi bu yazım karşısında benim için “Özcan bölücülük yapıyor” diyenler olacaktır. Sakın haa…

Tam tersini savunuyorum. Bu yazımda onun yazısı.

Muğla, neredeyse 4 yıldır “Büyükşehir” statüsünde olduğuna göre, artık bu odaların birleşme zamanı gelmedi mi?

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün “Muğla 1, Hedef  Bir” dediği gibi, Muğla’nın ili kucaklayan bir “Ticaret Odası” olmalıdır…

 

xx        xx        xx

Elbette herkes kendi “Derebeyliğinin” veya “Beyliğinin” ardında duracaktır.

Kalkınan, gelişen, güzelleşen bir Muğla isteniyorsa teşbihte hata olmaz “İmparatorluk” istenmelidir.

Tabi şimdi haklı olarak “Muğla Büyükşehir oldu da kalkındı,  gelişti, güzelleşti mi?” diyenlerde olacaktır.

Ancak bu söylem Muğla’ya haksızlık olur… Muğla’nın 4 yılda kalkınmasını, gelişmesini, güzelleşmesini bekleyemezsiniz. Elbette mevcut Büyükşehir yönetimi ile başarılamayacağı da ortada.

Ama şoför beceriksiz diye otomobili garaja çekemezsiniz…

Neyse konumuza dönersek;

Muğla’nın ili kucaklayan “Deniz Ticaret Odası” belki daha kolay oluşturulabilir, ama ili kucaklayan bir “Muğla Ticaret Odası” kuruluşu o kadar kolay olmayabilir.

Ancak bir “Muğla Sanayi Odası” kuruluşu zor olmasa gerek.

Komşumuz Aydın’da ve Denizli’de ayrı ayrı hem Ticaret Odası hem da Sanayi Odası var.

Bizde neden olmasın? Muğla bunu tartışmalı…

 

xx        xx        xx

Yazılarımla ilgili arayan okurlarımdan biri, “Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni yönetiminde sanayici var mı?” diye sordu. “Galiba yok” dedim, aramışken verdiği yanıt sorulu bir yanıt oldu:

O zaman bu oda nasıl bir Ticaret ve Sanayi Odası?

Bu ayın ilk günlerinde yapılan seçimde Bülent Karakuş’un Başkanlığı’ndaki MUTSO Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmuştu:

Bülent Karakuş; Taşımacı… Mustafa Ercan; Kırtasiyeci… Mehmet Dişçigil; Elektrik Mühendisi, Dayanıklı Tüketim Malları satıcısı… Mustafa Murat Can; Tarım, hayvancılık, ormancılık ekipmanları satıcısı… Sedat Tuncer; Elektrik Mühendisi… Mustafa Karataş; İnşaat işleri… Hasan Şahin; Harita Mühendisi… Yusuf Kayacık; Veteriner Hekim… Mehmet Çahan; Cafe, Restoran, Catering… Ömer Öcal; Optisyenlik… Selma Ünal; Konaklama sektörü…

MUTSO Meclis Üyelerinin durumu nedir bilemiyoruz. 49 üyenin tamamını tanımıyoruz. Anlamak mümkün değil, hala açıklanmıyor…

Yönetim ise böyle… İçinde tek bir sanayici ve ihracatçı yok… İşte bu yönetim Muğla’nın 8 ilçesinin ekonomik olarak kalkınıp, gelişmesine bugüne kadar yaptıkları katkıyı yapmaya devam edecek…

 

xx        xx        xx

Muğla öncelikle ve kesinlikle “Turizm ve Tarım” merkezidir.

Bunun yanında da gelişmeye muhtaç bir “Eğitim Şehri” ve “Sağlık Turizmi”ne aday bir şehirdir.

Bunların yanında başta mermer ve feldispat olmak üzere maden ihracatı; Sera ürünleri ve narenciye ihracatı; Su ürünleri ihracatı; Ahşap Tekne İhracatı; Orman ürünleri ihracatı; Zeytin ve Arı ürünleri ihracatı limanıdır.

Tarıma dayalı gıda sanayi ile şarapçılık ve parfümeride önemli bir merkez haline gelebilecek olan “Temiz sanayi” ağırlıklı sanayileşme adayıdır…

İşte bu Muğla’da “Sanayi Odası”nın bulunmaması büyük eksikliktir.

Bu bağlamda MUTSO Yönetimini oluşturan kişilerin toplamının çalıştırdıkları kişilerin neredeyse 3-4 katını bir sanayicinin çalıştırdığı göz önüne alınırsa; bu Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) yönetiminde sanayicilerimizin ve ihracatçılarımızın temsil edilmemesini anlamak mümkün değildir.

Fethiye ve Milas’ta durum nedir bilmiyorum, ama bu eksikliği sanayicimiz ve ihracatçımız duymuyorsa mesele yok…

——————————                                                                     ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: İnsanlar sizden eleştiri isteyebilirler, ama gerçekte iltifat bekliyorlardır.

ÇİVİ

Kavaklıdere eski belediye başkanlarından Nuray Bozyer, Milletvekili Hasan Özyer’in yerini kendisine layık gördüğünü belirterek “Milletvekilliğine adayım” demiş.

Beni Bi  Gülmek Aldı:))))


Bu köşede yer alan içeriklerin sosyal medya üzerindeki paylaşımlarına yapılan yorumlarla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluk, yorum yapan kişilere aittir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.