Muğla’da merdiven yok mu?

Bu haber 05 Eylül 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.359 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Üniversiteler akademik açılışa hazırlanıyorlar. Öğrenciler göçmen kuşlar gibi gelmeye başladılar. Gazeteci olduğumu bilen eski öğrencilerden biri sordu:

Muğla’da merdiven yok mu?

İstanbul Cihangir’de başlayan, merdivenleri gökkuşağı renkleriyle boyama akımı Muğla‘nın Bodrum İlçesi Gümüşlük Beldesi’ne de ulaştı, ama nedense Muğla il merkezine ulaşamadı. “Laikliğin, demokrasinin kalesi Muğla

Ama bizim kale düz ovada kurulu olduğundan pek öyle gökkuşağı ile boyanacak merdivenleri yok..! Demeye kalmadı… Benim bu yazıyı kaleme aldığım gece gençler buldukları bir merdiveni boyamış.

xx        xx        xx

Biliyorsunuz Cihangir’de gökkuşağı giydirilmiş merdiven olaylı ortaya çıktı.

Eğer oradaki belediye gökkuşağı renklerine boyanmış merdivenlere dokunmasa, griye boyamasa bir şey yoktu.

Belki de o girişim Cihangir’e renk katan bir girişim olarak kalacaktı. Bizim Bodrum’un Gümüşlük Beldesi’ne kadar da gelmeyecekti.

Biliyorsunuz Cihangir’deki girişim belediyenin kadrine uğrayınca, o girişime ilk yanıt ta Diyarbakır’dan gelmişti. Diyarbakır’da da var Gök Kuşağı…

xx        xx        xx

Diyarbakır’da olur da memleketin öteki ucunda neden olmasın…

Edirne Belediye Başkanlığı Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı 10 kişilik bir ekip, Sarıcapaşa Mahallesi Cami Sokak üzerindeki Devlet Hastanesine çıkan beton merdivenleri boyamış. Yaklaşık 2 saat süren çalışmada 37 basamaktan oluşan merdivenler gökkuşağı renklerine boyanırken, Sarıcapaşa Mahalle Muhtarı Hasan Güzelli, belediyenin boyadığı merdivenlerin sokağa renk getirdiğini ifade ederek teşekkür etmiş.

Edirne Belediye Başkanı CHP’li Hamdi Sedefçi, boyanan merdivenlerin kente farklı bir renk kattığını ifade ederek şöyle demiş:
Gökkuşağı her zaman insanlara huzur veriyor. Bizde bunu düşünerek merdivenlerimizi boyadık. Özellikle hastaneye çıkan bir merdiveni seçerek renklendirdik. Hastaneye ya hasta gider, ya da hasta yakını. Üzüntülü, sıkıntılı hasta ve hasta yakınlarımızı düşünerek, bu merdivenleri renklendirelim istedik. Hayat tüm renkleriyle güzel.

xx        xx        xx

Gökkuşağı akımı başlayınca ilk aklıma gelen Gezi Parkı eylemlerinin ardından başlayan “Duran Adam” eylemleri oldu.

Gökkuşağı akımı da böyle bir şey miydi?

Bu konuda pek bir şey diyen yok. Herkes kendi meşrebince işe koyuluyor sanırım… Edirne Belediye Başkanı Sedefçi, “Gökkuşağı her zaman insanlara huzur veriyor. Bizde bunu düşünerek merdivenlerimizi boyadık.” diyor. Yani gerekçe bu…

Devlet Hastanesi’ne çıkan merdivenlerden geçen üzüntülü, sıkıntılı hasta ve hasta yakınlarını da rahatlatmak istediklerini belirten Başkan Sedefçi bir de “Hayat tüm renkleriyle güzel.” demiş.

Bence de öyle. Sizce öyle değil mi?

xx        xx        xx

Evet, Gökkuşağı merdivenler şimdi de Bodrum-Gümüşlük’te…

Belde sahilindeki merdivenler, Gümüşlük Forumu üyeleri tarafından rengarenk boyanmış.

Gümüşlük Beldesi’nde yaşayanlar, sabah uyandıklarında sahildeki merdivenlerin gökkuşağı renklerine boyandığını görünce şaşırmışlar. Gümüşlük Forumu üyeleri tarafından boyandığı öğrenilen merdivenleri gören tatilciler hatıra fotoğrafı çektiriyorlarmış.

Muğla’dan, Marmaris’ten de hatıra fotoğrafı çektirmek için Gümüşlük’e giden olmuş mudur bilmiyorum…

Muslihittin Mahallesi’nde oturanlarda dün sabah evlerinden çıktıklarında Nazım Hikmet Parkı’nın yanındaki merdiveni görüp şaşırmışlardır. Muhtemelen önceki gece gençler boyamışlar. Muğla Belediyesi gidip o merdiveni griye boyamaz, ama gidip merdiven yanındaki çöp kirliliğini ortadan kaldırsalar iyi olur.

Belki birileri gidip orada hatıra fotoğrafı çektirebilirler. Karede çöplük hoş durmuyor. Hem de Nazım Hikmet Parkı yanında…

xx        xx        xx

Bildiğim kadarıyla Marmaris’in hiçbir yerinde yoksa Kale bölgesinde merdivenler olmalı.

Hadi Marmaris Belediyesi Edirne Belediyesi gibi akıl edemedi…

Marmarisliler neden akıl edememişler anlayamadım!

Fethiye’yi hiç sormayın… Fethiye’nin eski yerleşme bölgelerinin neredeyse tamamı merdiven…

xx        xx        xx

Gazeteci olduğumu bilen eski öğrencimizin  “Muğla’da merdiven yok mu?” sorusuna verdiğim yanıta bakmayın. Muğla’da Muslihittin Mahallesinde bir değil birkaç yerde merdiven var. Onlardan birini (Nazım Hikmet Parkı yanı) önceki gece gençler bir güzel boyamışlar. Şehir merkezine gelirken, Bahçeli Evler’den Akyol Pazarı’na çıkılan ve Grand Brathers Hotel’in yanından aşağıya inilen beton merdivenler olmalı.

Asar’da Topaltı Sokak etrafında bir yerlerde de bir merdiven olsa gerek.

Emin değilim.

Ama eminim, Muğla Belediyesi’nin arka bahçesinde ve Doğu cephesindeki yan bahçesinde var. Belediyemiz birçok şeyi olduğu gibi önündeki merdivenleri fark etmiyor olabilir.

Sizde mi fark etmiyorsunuz? Basamak sayısı çok değil, ama idare edin artık…

Hani engelli olmasam, gidip ben boyayacağım.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Hakan Solak 05 Eylül 2013 / 14:36

Merdivenlere özgürlük için duran adam eylemi. Kural, kaide, saygı ,sevgi hak getire. Yaşasın eylem. İşsiz güçsüz, misyon ve vizyondan yoksunlar boyanı fırçanı kap ta gel. Ulvi ve çağdaş eyleme sen de katıl.