Muğla’da Lenox Ot Tipi Yem Şalgamı çalışmaları

Bu haber 24 Nisan 2014 - 21:37 'de eklendi ve 1.105 kez görüntülendi.

mugladalenox651165615Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından başlatılan Lenox Ot Tipi Yem Şalgamı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Haber Merkezi

Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi tarafından demonstrasyon çalışmaları kapsamında Lenox yem bitkisi tarla günleri tanıtımları yapılmaya devam ediliyor. Yapılan tanıtım ve çalışmalar ışığında Lenox yem bitkisinin Muğla’nın farklı rakımlı alanlarında yapılan denemeler sonucunda beklenen verim ve kaliteye ulaştığı tespit edildi.

Ula İlçesi Gökçe Mahallesi’ne bağlı yüksek dağ bölgelerinde Lenox yem bitkisinin hem silaj olarak hem de balya yapılarak kullanılabildiği, ayrıca çiçeklerinin arılar tarafından çok sevildiği belirlendi. Muğla’da arıcılığın yoğun olduğu yerlerde hem hayvancılık hem de arıcılık açısından olumlu sonuçlar alınan Lenox çalışmaları Ula İlçesine bağlı Gökçe’de Salih Yıldırım’ın Menteşe İlçesi Kuzluk’ta İlmihal Bulut’un, Paşapınarı’ndan Selahattin Yıldız’ın, Yemişendere’den Hayrettin İnce’nin tarlalarında gerçekleştirildi.

Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada il genelinde 650 dekar alanda gerçekleştirilen Lenox ot tipi yem şalgamının Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından da desteklendiği belirtildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Yem bitkileri desteklemeleri kapsamında ekiliş yapan üreticiler Lenox yem şalgamı desteklemesinden yararlanabilmektedir.  Yurdumuzda yenlik kolza, yemlik kanola olarak da bilinen Lenox, sulu alanlarda dekara 10 – 15,5 tona kadar verim veren mükemmel bir bitkidir. Kuru maddesindeki protein yüzde 18 – 22 arasında değişir. Macar Fiği ve Yerli Fiğden en az iki kat daha verimlidir. Yeşil ot olarak hayvanlara verilebildiği gibi silaj yapılarak kaliteli bir yem temin edilmektedir. Önümüzdeki günlerde de Yeşilyurt, Dağdibi ve Algı Mahallerinde devam edecek olan tarla günlerimize tüm çiftçilerimizi davet ederiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.