Muğla’da Koruma Var Mı?

Bu haber 01 Haziran 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.987 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Geçen hafta Türkiye’nin sayılı Kentsel SİT Alanlarından biri olan Geleneksel Muğla’nın Müştakbey Mahallesi’nde yerel yönetim Koruma Kurulu’ndan habersiz yaptığı asfalt kaplamayı sökerken, o SİT Alanı içinde yer alan Menteşe Belediyesi Konakaltı Kültür Merkezi’nde “Muğla Adaylarını Tanıyor” konulu toplantıda Muğla’nın koruma alanları sorgulanıyordu. Menteşe Kent Konseyi’nin düzenlediği ve partilerin gönderdiği adayların kendilerini anlatıp, katılımcıların sorularını yanıtladıkları toplantıda sorulan sorulardan biri şöyle oldu:

CHP iktidara gelirse SİT’ten kurtulacak mıyız?

Sanki soruyu soran alacağı yanıttan tatmin olursa CHP’ye oy verecek!

xx        xx        xx

Muğla’nın neredeyse “ortalama aydınlık kesiminin” ağırlıklı olduğu bir toplantıda SİT sorusu bana oldukça manidar geldi. Soru doğrudan CHP Muğla Milletvekili Adayı Burak Erbay’a sorulduğu için toplantının provoke edilmek istendiğini bile düşündüm.

Soruya öteki adaylar kayıtsız kalırken sadece MHP Milletvekili Adayı Nazmi İyibilir, “SİT problem. Yıkılmak üzere olan duvarın üzerinde ‘dikkat yıkılabilir’ yazıyor. Yıkılsın diye bekleniyor. Geliştirilebilecek yer geliştirilmeli. Geliştirilemeyecek yer değiştirilmeli.” dedi. Sorunun muhatabı CHP Adayı Erbay, il genel meclisi üyeliği deneyimiyle “CHP, SİT konusunda iktidar olmadı ki.” diyerek şöyle devam etti:

Muğla özel ve güzel bir il. Korunması gereken bir yer. Koruma insanların yaşamını olumsuz etkilememeli. Ankara’dan koruma olmaz. Yerinde koruma yapılmalı. Devletle vatandaşı davalı olan bizim gibi bir ülke daha yok.

xx        xx        xx

MHP Adayı İyibilir’in “Geliştirilebilecek yer geliştirilmeli. Geliştirilemeyecek yer değiştirilmeli.” sözü benim ilgimi çekti. “Koruma, kullanma dengesi” sözünü de beğenirim.

Muğla Kentsel SİT Alanı; Arasta, Saburhane, Sekibaşı-Hamamönü Bölgeleri Muğla’nın “Kültür Turizmi” amacı doğrultusunda da korunarak geliştirilebilecek alanlar…

Doğal ve Kentsel SİT Alanı Karabağlar Yaylası da…

Tabi “gelişme”den anladığımız “asfalt”, “çok katlı yapı”, “beton” vs. değilse!

xx        xx        xx

Geçen hafta içinde Müştakbey Mahallesi’nden duyarlı bir hemşerimizin telefonuyla Menteşe Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin sokaklara asfalt kaplama yaptıklarını öğrendiğimizde inanamamıştım. Çünkü bu konuda Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün duyarlılığını da biliyorum.

Arkadaşlarımız ihbar edilen yere gittiler, insanı dehşete düşüren fotoğraflarla geri geldiler.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün geçtiğimiz günlerde Tarihi Kentler Birliği’ne ev sahipliği yaptığını anımsadım. AK Partili Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf  Ziya Yılmaz’ın başkanlığını, MHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın birinci, BDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak’ın ikinci başkan vekilliğini yaptığı; Muğla’daki CHP’li belediyelerin neredeyse tamamının üyesi olduğu Tarihi Kentler Birliği yöneticileri ile üyeleri o “asfalt” fotoğraflarını görseler ne düşünürlerdi acaba?

xx        xx        xx

Tarihi Kentler Birliği’nin tepkisi ne olurdu bilmiyorum, ama Birliğin Danışma Kurulu Üyelerinden Muğla DostlarıProf. Dr. Metin Sözen (Danışma Kurulu Başkanı), Prof. Dr. Cevat Geray, Prof. Dr. Ruşen Keleş ve Kayhan Kavas isyan ederdi.

Denizlili hemşerimiz Mimar-Ozan Cengiz Bektaş oturur ağlardı…

Bu güzel insanlar her yerde Muğla’yı övgüyle anlatan “Muğla hayranı” insanlar. Asfalt fotolarını görseler sükutu hayale, hüsrana uğrarlardı… Tabi onlar Muğla’ya gelişlerinde restore edilmiş yapıları gördüklerinde keyif alıyorlar, gıpta ediyorlar, Muğla’ya saygı duyuyorlar…

Oysa biraz da dönemin Valisi Ahmet Altıparmak sayesinde, Valiliğin yarattığı kaynakla yeniden ayağa kaldırılan tarihi Arasta’nın artık eski ruhunun olmadığını; Muğla Belediyesi’nin restore ettiği yapıların şehre birer “biblo” kazandırdığını; Saburhane Meydanı’ndaki güzelim Apastol Hanı’nın “Zabıta Amirliği” olarak kullanıldığını; Muğla’nın artık geleneksel işlevini sürdüren tarihi hamamının olmadığını; Karabağlar Yaylası irimlerinin betonla, çelikle tanışmasını nereden bilecekler ki… (!)

xx        xx        xx

Onlar bilmeyebilirler… Kendilerine gösterileni görüp gidiyorlar. Muğla’da koruma olduğunu sanıyorlar!

Anıt ağaçtan, anıt yapıdan söz etmiyoruz. Kentsel SİT ve Doğal SİT Alanı’ndan söz ediyoruz. Bu alanlar “Doğal ve tarihi çevresi ile birlikte” korunurlar. Kentsel SİT’in orta yerine beton yığını katlı otopark dikemezsiniz. DikildiArnavut kaldırımı üzerine beton dökemezsiniz. DöküldüAsfalt kaplama yapamazsınız, o da yapıldı…

Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü de mi koruma olduğunu sanıyor?

xx        xx        xx

Menteşe Belediyesi’nin asfalt kaplaması bize ihbar eden duyarlı hemşerimiz Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne de ihbarda bulunmuş. Bu sayede SİT Cinayeti durduruldu… Ya duyarlı hemşerimiz bizi ve kurulu aramasaydı ne olacaktı?

Ne bizim, ne kurulun, ne de Metin Sözen’lerin, Cevat Geray’ların, Ruşen Keleş’lerin, Cengiz Bektaşların, rahmetli Oktay Ekinci’nin o çok güvendikleri Mimarlar Odası’nın haberi olmayacaktı.

Gerçi hala Mimarlar Odası’nın haberdar olduğundan da haberdar değiliz! Oda’dan tık yok… Muğla’daki çevre hareketleri de burunlarının ucunu göremez halemi geldiler ne…

xx        xx        xx

Kendisiyle görüştüğümüz KVKBK Müdürü Fikret Gürbüzer adeta “Biz belediye ile anlaştık” dedi… Belediye Yönetimi, Fen İşleri Müdürlüğü’nün işgüzarlığı ile yapılan asfalt kaplamayı (Kurul Müdürü’nün dediği gibi rotmiks yamama değil) söktürmüş ve Kurula’da “Eski haline getirdik” diye bir yazı yazmış ve hallolmuş… (!)

Müştakbey Mahallesi’nde başta Yayla Sokak olmak üzere bazı sokaklara Kurul’dan habersiz asfalt kaplama yapılıyor. Suç… Yine kuruldan habersiz asfalt kaplama sökülüyor. Suç… Asfalt kaplamanın sökülüp atılması ile kamu zararı oluşuyor. Suç

Sayın Gürbüzer’in bize açıklaması ise “Bu konuda daha önce belediyeyi uyaran bir karar almıştık. Bu gün belediyeden yapılan rotmiks yamama ile ilgili ‘eski haline getirdik’ diye yazı aldık. SİT alanlarında onarım veya yenileme çalışmalarında özgün malzeme kullanılması gerekir. Belediye’den SİT Alanının geneli ile ilgili bir başvuru yapmalarını istedik. SİT Alanının geneli ile ilgili bir izin verelim, bir daha karşı karşıya gelmeyelim dedik.” şeklinde oldu.

Bu mu?

xx        xx        xx

Eğer bir hemşerimiz tescilli yapısında izinsiz bir tamirat bile yapmış olsaydı yanmıştı. Muğla Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu ile Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü hemen tutanak tutardı.

Sakın yanlış anlaşılmasın… Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün asılmasını istediğimiz yok. Ki, Menteşe Belediyesi Basın Bürosu’ndaki arkadaşlarımızdan asfalt kaplamanın Müştakbey Mahallesi Muhtarlığının ve mahalle halkının isteği üzerine Fen İşleri Müdürlüğü’nce kendiliğinden yapıldığını öğrendik.

Ancak Muğla gibi bir yerde daha dikkatli ve duyarlı olmalıyız… Duyarlılığımızı yitirirsek, geleneksel Muğla’yı da yitiririz…

Belediye’den Kurul’a gönderilen “Eski haline getirdik” yazısı yeteri olmamalı. Kaldırılan asfalt kaplamanın altından beton kaplama çıkmış! Oysa o sokağın eski hali “Arnavut kaldırımıdır”… Ayrıca belediyenin birim amirlerinin, özellikle İmar ve Fen İşleri’nin Muğla’nın hikayesini bilmeliler!

 

xx        xx        xx

Duyarlı hemşerimizden öğrendiğime asfalt kaplama başka yerlerde de varmış. Geleneksel Muğla’yı dolaşmayalı çok oldu. Demek ki Kurul’a, Mimarlar Odası’na, çevre hareketlerine güvenmekle olmuyor. Elimizde fotoğraf makinesi ile arada bir dolaşmamız gerekiyor. Merak etmeyin dolaşacağım…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
RECAİ ÇAMUR 01 Haziran 2015 / 10:40

SAYIN ÖZCAN ÖZGÜR TÜM YAZILARINIZI OKUYORUM, BİZLERİ MUĞLA NIN GERÇEKLERİYLE YÜZLEŞTİRİYORSUNUZ. BUNUN İÇİN SİZE ÇOK TEŞEKÜR EDİYORUM.BENİM AİLEMDE BELEDİYEMİZİN BİR MAĞDURU,BENİM ENGELLİ BİR KARDEŞİM VAR VE YENİ EVLİ ANNEM VE BABAMLA 3 ODALI BİR EVDE YAŞAMAKTALAR EVİN ÜST KATI KABA İNŞAATI BİTMİŞ DURUMDA.ÇATININ ESKİMESİ VE KİREMİTLERİN KIRILMASINDAN DOLAYI BELEDİYEDEN TAMİR RUHSATI ALINDI VE TAMİRAT YAPILDI TAMİRAT ESNASINDA ÖN KISIMDAN AÇIK KALAN YER YAĞMUR SULARININ GELMEMESİ İÇİN EVİ YAPAN USTANIN TAVSİYESİYLE KAPATILDI VE ARKA KOMŞUMUZUN ŞİKAYETİ ÜZERİNE BELEDİYE BİZİM EVİN SİT ALANINDA OLDUĞUNU SÖYLEYEREK BİZİM ÖN KISMI YIKTIRDI. BİZDE ARKA KOMŞUMUZU ŞİKAYET ETTİK ARKA KOMŞUMUZUN EVİNİN TAMAMI KAÇAK OLDUĞU HALDE KENDİLERİNE HİÇ BİR İŞLEM YAPILMADI VE BELEDİYE BİZİM TADİLAT YAPILAN BÖLÜMDE 2 TUĞLA YENİLENDİ DİYE AİLEMİ MAHKEMEYE VERDİ BU SÜREÇTE BELEDİYE ZABITASINDAN EVİMİZE GELİNİP TEHDİT EDİLDİK VE BABAM BU OLAYLARDAN SONRA KALP KRİZİ GEÇİRİP ANJİO OLDU DEVAM EDEN MAHKEME SÜRECİNDE MAHKEME SÜRECİNDE PROJELENDİRME YAPILABİLECEĞİ SÖYLENDİ BİZ PROJE ÇİZDİRDİK AMA BELEDİYEMİZ BUNUDA KABUL ETMEDİ DAHA ÖNCEKİ SÜREÇTE İMAR İŞLERİ MÜDÜRÜ FEHMİ BEYDE BİZE GEREKLİ TÜM ZORLUKLARI ÇIKARDI VE KIŞIN BENİM AİLEM ENGELLİ KARDEŞİM RUTUBET İÇNDE BİR EVDE YAŞIYOR BİZE BELEDİYEMİZİN BU KONUDA YARDIMCI OLMASINI BEKLİYORUZ

RECAİ ÇAMUR 01 Haziran 2015 / 10:43

AYRICA EVİMİZİN SİT ALANINDA OLMADIĞIDA BELEDİYE TARAFINDAN DAHA SONRA BİZE BİLGİ VERİLDİ

Reşat UYGUN 01 Haziran 2015 / 11:28

Özcan merhaba,
Yazılarında “ihbar”kelimesini kullanmasan da bilgilendirme desen olmazmı?Bilirsin ihbarcılık,jurnalcılık çok olumlu kelimeler değil.Menteşe Belediyesi’nin asfalt kaplaması bize ihbar eden duyarlı hemşerimiz Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne de ihbarda bulunmuş. Yerine “..bilgilendiren duyarlı hemşehrimiz”kulağa daha iyi geliyor da..

reşat öztepe 01 Haziran 2015 / 11:36

Gocuman; Muğla merkez ilçe (Menteşe) de bir yapı yada imar sözü duysam veya okusam, Yeni garaj’a giderken,eskiden karpuz kavun satarlardı, oraya yapılan ultra-ultra-ultra lüks mü lüks yapılan oldukça etkileyici mimari özelliği tam da muğlaya uygun ve uyumlu apartman daireleri hatırıma gelir.O yapılar orada durduğu sürece kadın moğlamın arnavutkaldırımlarını korusak ne olur korumasak ne olur. Kulakları çınlasın Vet.Hk. N.Demirel Beyefendi,ypı hakkında defalarca suç duyurusunda bulundum ama tık çıkmadı. dediydi. sizde yukarıdaki yazınızda Mimarlar Odasının haberdar olduğundan haberdar değiliz dişe cümleniz çok hoşuma gitti. Bir de “çıt” yok diyorsunuz ya. harika .sevgi ve saygı.