Muğla’da kış turizmi olur mu?

Bu haber 28 Ekim 2009 - 0:00 'de eklendi ve 2.216 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla’da kış turizmi olur mu?
Bu kış olacak inşallah.
Muğla’nın ‘yılan hikayeleri’ öyle bir tane iki tane değil.
En ünlüsü “Göcek Tüneli” idi.
Sayısız hükümet, bakan ve vali eskiten Göcek Tüneli yılan hikayesine noktayı koymak, AKP Hükümeti’nde dönemin Turizm Bakanı Erkan Mumcu ile dönemin Muğla Valisi Hüseyin Aksoy’a nasip oldu.
Muğla’da kış turizmi yılan hikayesine noktayı koymak, bu kış “açılışa gelirse” Kültür Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a da nasip olur mu bilmem ama, Vali Dr. Ahmet Altıparmak’a nasip olacağı kesin.
 
xx           xx           xx
Muğla’nın yılan hikayelerinden biri de Dalaman Akköprü Barajı ve Hidro Elektrik Santrali’dir.
Geçen hafta Vali Dr. Ahmet Altıparmak ile birlikte Akköprü Barajı ve HES inşaatındaydık. İnşaat temelinin atılması 1996’da dönemin Valisi Cemil Serhadlı’ya nasip olmuştu. Güney Ege’nin GAP’ı Dalaman Akköprü Barajı açılışı veya yılan hikayesine noktanın konuluşu da hangi bakana nasip olur bilmem ama, 2010 Şubat veya Mart’ın da Vali Dr. Ahmet Altıparmak’a nasip olacak görünüyor.
Akköprü Barajı ve Hidro Elektrik Santrali inşaatını gezerken Vali Dr. Altıparmak şöyle diyordu:
“Bir yatırıma başlamak, başlatmak heyecan vericidir, ama o işin açılışını gerçekleştirmek çok daha heyecan vericidir. Akköprü Barajı ve Hidro Elektrik Santrali’nin hizmete açılışı da bana nasip oluyor. Bu bana mutluluk veriyor.”
 
xx           xx           xx
Sanıyorum o mutluluğu Vali Dr. Altıparmak önce Erendağı Kış Sporları Turizm Merkezi açılışında yaşayacak.
Fethiye’nin Seki Beldesi Eren Dağı’na bu sene kar ne zaman düşerse; bu Aralık olur, Ocak olur, o zaman… Peki Erendağı Kış Sporları Turizm Merkezi açılışı ile “Muğla’da kış turizmi var” diyebilir miyiz?
Hayır.
Tabi, Bursa’da Uludağ, Isparta’da Davras… bir tek dağ ile kış turizmi yapılmıyor mu, diyenler olacaktır, ama burası Türkiye turizminin üç armadasından biri Muğla…
 
xx           xx           xx
Erendağı Kış Sporları Turizm Merkezi açılışı hangi ayda yapılır bilemem, ama hangi ayda olursa olsun, o açılışta Muğla’nın eski Vali Yardımcılarından Ali Haydar Küçük de mutlaka olmalı. Çünkü Eren Dağı’nı keşfeden, bu önemli projeyi Muğla’nın önüne koyan Ali Haydar Küçük’tür.
Yakında adının önüne “Av” sıfatını koyacak. Muğla Vali Yardımcılığından emekli olduktan sonra çeşitli işlere girişen Küçük, bu günlerde bir hukuk mezunu olarak avukat kızının yanında staj yapıyor. Stajı tamamlayınca avukat olacak, ama hani diyorum “Hadi gel” dense, şu anda boş olan ve bir türlü doldurulamayan Muğla İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü’ne (yasal engel yoksa) “Evet” der mi bilmiyorum.
Dese müthiş olur. Çok değil, 4 yıl o makamda kalsa yeter!
Demezse de kendisinden yararlanılmalı…
 
xx           xx           xx
Dönemin Muğla Vali Yardımcısı Ali Haydar Küçük sadece Fethiye Eren Dağı’nı değil, Köyceğiz Sandıras Dağı’nı da keşfetmiş ve orası için de proje hazırlamıştı. O günlerde her iki dağ için de Orman Bakanlığı’nda engeller çıkarılmıştı. Engeller Eren Dağı’nda aşıldı. Muğla’da gerçek anlamda “Kış Turizmi”nden söz edebilmek için Sandras Dağı’nın da devreye girmesinde çok büyük yarar var…
Bir de Eren ve Sandras Dağları ile birlikte gündeme gelen “Gökova-Ortaköy-Yılanlı Olimpik Tatil Köyü Projesi”ni valilikte tozlanmakta olduğu raflardan indirdiniz mi Muğla’da 12 Ay Turizme çok büyük bir adım atılmış olacaktır…
 
xx           xx           xx
Geçen hafta Eren Dağı’nda yapılan inceleme sırasında, Vali Dr. Ahmet Altıparmak, İl Özel İdaresi bütçesinden yapılan ve kafeterya olarak hizmet verebilecek olan Kayak Merkezi Binası yapılırken, hiç değilse 10 yataklı bir ünitenin yapılmamış olmasına sitem etti. Umarım bu sitem talimata dönüşür.
Erendağı Kış Sporları Turizm Merkezi’nin tek eksiği olan telesieji kuran firmanın temsilcisi Milli Kayakçı Şeref Elbir, çoktan kolları sıvamış. Seki Beldesi ile Eren Dağı arasındaki Temel Köyü’nde, köy kahvesinde sohbet ederken, bölgenin çocuklarını yetiştirmeye başladığını belirterek, “Buradan milli takıma kayakçı çıkartacağız.” diyordu. Sohbet sırasında Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu da vardı. O da Muğlalıların “bireysel sporlarda çok başarılı olduklarını” söylüyordu. Ardından, Eren Dağı’nda kayak kurslarını destekleyeceklerini söylüyordu.
Köy Kahvesi sohbetinde Vali Dr. Altıparmak, köylülerden ve Sekililerden kollarını sıvamalarını istedi… Bölgede sağlıklı bir pansiyonculuk yapılabilmesi ve turizm hizmeti verilebilmesi için Fethiye Kaymakamı’na kurs açılması talimatı verdi.
Sanıyorum, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün işbirliği içinde ‘senkronize’ çalışmalarında büyük yarar var.
Ve öyle görünüyor ki Muğla, Eren Dağı’nda sadece kış turizmi ile değil, kayak sporu ile da tanışıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.