Muğla’da Kim Kazandı?

Bu haber 02 Nisan 2019 - 1:47 'de eklendi ve 1.777 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

 Namık Açıkgöz

 31 Mart seçimleri Muğla ve Türkiye’ye hayırlı olsun.

Telaşıyla, heyecanıyla, umutlarıyla bir seçim dönemi daha geçti. Malatya Pötürge’de yaşanan elîm vak’a haricinde Allah’a şükür büyük bir olumsuzluk yaşanmadı. Muğla’da hiçbir olumsuzluk yaşanmaması bizleri çok sevindirdi.

Muğla sonuçları şöyle:

CHP: %36 (213.312 oy)

Ak Parti: %28 (166.674)

Behçet Saatcı: % 26 (154.386)

Sonuçlar, Dr. Osman Gürün’ün tekrar kazandığını gösteriyor.

Ayrıca 13 ilçeden 7 ilçeyi Ak Parti-MHP (Kavaklıdere, Yatağan, Ula, Köyceğiz, Dalaman, Ortaca, Seydikemer)  6 ilçeyi (Menteşe, Milas, Bodrum, Marmaris, Datça, Fethiye)  CHP kazandı.

Bunlar, seçimin görünen sonuçları. Bir de görünmeyen sonuçlara bakalım.

Ak parti, 2014 seçimlerinde 160.804 oy almışken, 31 Martta 166.674 oy alarak; yani 5.870 oy farkla az da olsa bir artış yakalamıştır. Buna, 3 ilçeden 7 ilçe başkanlığı kazanma başarısı eklenince, Ak Parti’nin Muğla genelinde durumunu koruduğu, ilçeler bazında kazançlı olduğu görülmektedir.

Behçet Saatcı, büyük bir sürpriz yapmıştır ama o rüzgârın sandığa yansımadığı görülmektedir. Behçet beyin aldığı 154.386 oyun geldiği yer belli. 24 Haziranda İYİ Parti’nin aldığı 107 bin oy ile CHP’den aldığı 45 bin civarında oy, Behçet beyi üçüncü sıraya yerleştirmiş.

İYİ Parti açısından durum hiç de iyi değil Muğla’da. Oyları, ittifak çerçevesinde CHP’ye gitmesi gerekirken, Behçet beye gitmiş görünüyor. Yani İYİ Parti Muğla’da ittifaka da yar olamamış.

24 Haziran’da MHP’nin 42 bin kadar oyu vardı. O oylar görünmüyor. Şayet o oylar Behçet beye gittiyse, CHP’nin 58 bin kadar oyu nereye gitti? Nasrettin Hoca’nın “Kedi nerde, et nerde?” fıkrasındaki gibi bir durum bu.

Seçimden önce, giden oyların “Osman Abi”nin oyları olacağını söylemiştik. Öyle de oldu…

Dr. Gürün 2014’te % 49’luk oran ile 272.646 oy almışken, 2019’da oyu 213.312’ye düşmüş. Yani Dr. Gürün 58.334 oy kaybetmiş. %49’dan % 36’ya düşme, az bir düşme değil.  Milletimiz Türkiye’de Tayyip beye ihtar çekerken, Muğla’da Osman beye ihtar çekmiştir. Bu aşamada, Muğlalı hemşehrilerimiz CHP’ye, “Sonraki seçimler için ayağını denk al. Alternatifsiz değilsin. Tek avantajın, karşındaki oyların bölünmesi.  İyi aday çıkarılır ve oylar da bölünmezse, bir dahaki seçimde tehlike çanları senin için çalacak.” demiştir.

Menteşe belediyesinde değişen bir şey yok. Tek değişen şey Bahattin Gümüş’ün  %47’den % 54’e çıkması.

Ak Parti Menteşe’de de oyunu 1.200 kadar arttırarak durumunu korumuş görünüyor.

Muğla’da ve Türkiye genelinde pek çok seçim değerlendirmeleri yapılacaktır. 15-20 gün bu gündemle meşgul olacağız. Akşam yat, “seçimler”, sabah kalk “seçimler”…

Muğla için şu sonucu söylemek mümkündür.

1) CHP’li seçmen Osman Abi’ye kızıp partisini cezalandırmadı.

2) Gelecek seçimler CHP açısından pek rahat görünmüyor.

3) Ak Parti, iyi bir strateji ve aday belirlemesi yaparsa, gelecek seçime 350 bin civarında olan merkez sağ seçmeni bir araya getirebilir.

4) İttifak, Ak Parti’ye 3 ilçe daha, MHP’ye de 1 ilçe kazandırmış görünüyor.

5) İyi Parti buharlaşmış gibi görünüyor.

Önemli bir aşama geçildi. Demokrasi tecelli etti ve gelecek 5 yıl şehirlerimizi yönetecek insanları belirledik.  Lütfen kimse mağlubiyetin sebeplerini başkasında aramasın; kendisinde arasın. Herkes, “Nerede hata yaptık? Nereyi boş bıraktık?” diyerek kendini sorgulasın.

Seçimi kazanan başkanları ve belediye meclisi üyelerini tebrik ederim. Allah hayırlı çalışmalar nasip etsin.

Muğla’da halk kazansın… Yapılacak güzel hizmetlerle, hayat kalitemizi yükseltecek hizmetlerle halk kazansın.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.