Muğla’da Kazanan Kim Oldu?

Bu haber 08 Nisan 2019 - 2:17 'de eklendi ve 835 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Hüseyin Kocabıyık

Sevgili okurlarım doğruyu söylemek gerekirse Muğla ve ilçelerinde CHP büyük bir kayıp verdi. Bu nereden kaynaklanıyor onu da söyleyeyim, başta CHP Genel Merkezi’nin hatası bazı ilçelerin belediye başkan adaylarını araştırmadan soruşturmadan yaptığı da dile getiriliyor. Doğru mu yanlış mı onu da Muğla seçmeni biliyor ve gereğini yapıyor ve yaptı da. Ne yaptı, CHP’nin kalesi olarak bilinen Yatağan, Ula, Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz’de Ak Parti’nin belediye başkan adayları kazandı. Bu da Muğla CHP             ‘sini son derece üzdü.

Sevgili okurlarım, 2014 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı olan Osman Gürün %49 oy alırken bu kez yapılan yerel seçimlerde %38 oy alması CHP’lileri son derece üzdü diyebilirim. Bu da nereden kaynakladı siye sorabilirsiniz? Muğla ve ilçelerinde Osman Gürün’e karşı bir kampanya vardı. Bunun nedenlerinden biri de iş isteyen bazı seçmenlerin ise işe alınmaması ve CHP içinde Osman Gürün muhaliflerinden kaynaklandığını da söyleyebilirim. Yazımın başında da söylediğim gibi ilçe belediyelerinden Yatağan, Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz’deki CHP’liler ise hala seçim mağlubiyetini unutamadıklarını dile getiriyorlar. Doğruyu söylemek gerekirse AK Parti Muğla’nın ilçelerinde puan kazandı. CHP’nin çoğunluğunu elinde bulunduran Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş CHP adına güzel bir oy alıp Muğlalıların gönlünde taht kurmuştu. MHP’ye gelince başarılı çalışmaları oldu ve puan kazandı. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı Bağımsız olarak girdiği seçimde tahmin edilenden fazla oy aldığı da gözden kaçmadı. AK Parti’nin Muğla Büyükşehir Başkan Adayı Mehmet Nil Hıdır il genelinde tahmin edilenden az oy aldığı görüldü ve bu olayın AK Partilileri üzdüğünü de söyleyebilirim.

Sevgili okurlarım, Menteşe’de AK Parti’nin Belediye Başkan Adayı olan Gültekin Akça evet az oy aldı. Menteşe ilçesi CHP’nin kalesi olduğu için böyle oldu. Eskisine nazaran Sayın Akça biraz fazla oy alsıysa o da Gültekin Akça’nın insanlarla diyalog içinde olmasından kaynaklandığını da bilelim. Sevgili okurlarım CHP adına sevinilen konu ise turistik deniz kenarları olan Fethiye, Marmaris, Datça ve Bodrum ilçeleri ise büyük çoğunluk CHP adına puan kazandı. En önemli konulardan biri ise şehrin kalesi CHP yok oldu. AK Parti 345 farkla yendi. AK Parti için güzelliklerden biri de Muğla’nın ilçelerinden CHP’li olan yerleri kazanması ayrı bir güzellik oldu. Muğla il genelinde İYİ Parti pek varlık gösteremediği de görüldü. Ama şunu da söylemende geçemeyeceğim milletvekili seçimlerinden HDP’ye oy veren CHP’liler bu kez HDP’nin çok sayıda oylarını aldı diyebilirim. Muğla’da hayal kırıklığına uğratan isim ise Mehmet Kocadon’du. Çünkü Sayın Kocadon her ilçede bir seçim bürosu açıp parayı acımadan seçim kulisleri yaptı. Karşılığını da Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimlerinde az bir oy alması şanssızlıktı. Belediye başkanlık seçimleri için Kavaklıdere ilçesi, Seydikemer ilçesinin belediye başkanlık seçimlerinde AK Parti adına önceden olduğu gibi oylarının fazla olması oldu. Milas’ta ise Muhammet Tokat CHP adına yüksek oy alırken, 50 yıl CHP’de kalan Yatağan’da ise yok oldu ve AK Parti’den Mustafa Toksöz Başkan oldu. Yazımın sonu ise CHP Muğla il genelinde pek fazla başarı göstermedi ama Türkiye genelinde İzmir, İstanbul, Ankara, Adana, Antalya ve Muğla’yı da almasını bildi sevgili okurlarım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
ali karadaş 08 Nisan 2019 / 10:53

Hüseyin bey siz Yatağanlısınız Yatağan’da ne oldu? İyi bilirsiniz. Sizden Yatağan için bir analiz talep ediyoruz. Selamlar.

Gökhan 10 Nisan 2019 / 15:09

Lütfen yazıyı paylaşmadan önce en azından bir kez olsun okuyun. Yazınız baştan sonra yazım yanlışlarıyla, anlatım bozukluklarıyla dolu. Bu durum yazınızın tüm ciddiyetini yok ediyor.