Muğla’da katılım yüzde 86 oldu « Hamle Gazetesi

Muğla’da katılım yüzde 86 oldu

Bu haber 02 Kasım 2015 - 22:44 'de eklendi ve 614 kez görüntülendi.

manşet (2)26.dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Muğla’da sandık başına gitme oranı yüzde 86’ya ulaştı. Muğla’da 673 bin 144 seçmenden 88 bin 256 seçmen sandığa gitmezken, oy kullanan 584 bin 888 seçmenden 576 bin 028 seçmenin oyu geçerli sayıldı. 7 Haziran seçimlerine göre Ak Parti Muğla’da kaybettiği oyları Kasım seçimlerinde geriye alırken CHP’de her seçimde olduğu gibi bu seçimde de oy oranını arttırmaya devam etti.

Kadir Tamer

  1. dönem Milletvekili seçimlerinde sürpriz yaşanmayan illerden biri olan Muğla’da sandığa gitme oranı yüzde 86’ya ulaştı. Muğla’da 673 bin 144 seçmenden 88 bin 256 seçmen sandığa gitmezken, oy kullanan 584 bin 888 seçmenden 576 bin 028 seçmenin oyu geçerli, 8 bin 860 oy ise geçersiz sayıldı.

7 Haziran tarihinde gerçekleşen seçimlere göre Muğla’da Ak Parti kaybettiği oylarını 1 Kasım seçimleri ile geri alırken son seçimlerde oy arttıran MHP ise bu seçimde hayal kırıklığına uğradı. Her seçimde Muğla’da oyunu arttırarak birinci parti olan CHP bu yılda geleneğini bozmayan parti oldu. Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre CHP Muğla’da 7 Haziran’da aldığı yüzde 45.1 oy oranını yüzde 47.51’e çıkarırken Ak Parti yüzde 26.9’luk oy oranını yüzde 30.61’e çıkardı. 7 Haziran seçimlerinde Muğla’da oyunu yüzde 18.6’ya çıkarma başarısı gösteren MHP ise son seçimde yüzde14.86 alarak büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.

Muğla’da CHP 11 ilçede Ak Parti ise 2 ilçede birinci parti olurken, MHP’nin ise tüm ilçelerde oy kaybederek üçüncü parti oldu.

İl Başkanları neler dedi

1 Kasım seçimlerinin tamamlanmasının ardından il başkanları sonuçları değerlendirdi.

Muğla’nın diğer seçimlerde olduğu gibi 1 Kasım seçimlerinde de üzerine düşeni layıkıyla yerine getirdiğini kaydeden CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, “Bu seçimde de ciddi oy artışımız oldu. Örgütümüz Muğla’da partisini başarıya taşıdı. Ancak Türkiye genelini Devlet Bahçeli’ye sormak gerekiyor. Kendisi her şeye ‘hayır’ dedi. Sonuç olarak MHP’nin tabanı tepki olarak AK Parti’ye destek verdi. Bu durum Muğla’ya da yansıdı. CHP örgütleri ilçe başkanlarıyla, yöneticileriyle, belediye başkanlarıyla, meclis üyeleriyle, önceki dönem milletvekilleriyle, mevcut milletvekili ve milletvekili adaylarıyla yaptığımız plan-proje çerçevesinde çalıştılar. Bir günümüzü boşa geçirmeden tüm seçmenlerimize ulaştık. Genciyle yaşlısıyla tüm örgütüme ve halkımıza partimize vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Muğla’da 1 Kasım seçimlerde oylarını arttırdıklarını ve bunun kendileri için sevindirici olduğunu kaydeden AK Parti Muğla İl Başkanı İhsan Küreci ise, “Bu başarı tamamen teşkilatlarımızın ve vekil adaylarımızındır. Seçim geride kaldı. Artık hizmetlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. İlimize yapacağımız çok yatırımlar var. Bunları en kısa sürede hayata geçireceğiz” diye konuştu.

MHP Muğla İl Başkanı Mehmet Korkmaz ise, “Seçim sonuçları Muğla’ya ve Türkiye’ye hayırlı olsun. Bir korku imparatorluğu kurarak, milletin gözünü boyayarak sanki doğuda faili meçhul cinayetlerin başlayacağı ve terör olayları ile ortalık karıştırıldı. Halkımızda buna inandı. Bizler Türk milliyetçileri olarak her zaman sözümüzün arkasında durduk durmaya devam edeceğiz. Davamızdan, liderimizden vazgeçmeden dün ne söylediysek bugünde bunun arkasındayız ve her zaman arkasında olacağız” dedi.

İstikrar kazandı

1 Kasım sonuçları ile Ak Parti Muğla Milletvekilliğine seçilen Hasan Özyer ise, “Bugün İstikrar kazandı. Huzur kazandı. Milletimiz tek başına iktidar olmamızı sağladı. Milletimiz Türkiye’nin tek başına iktidarla yönetilmesi yönünde bir irade ortaya koydu. Başbakanımızın ortaya koyduğu 2023 vizyonuna Türkiye’yi hazırlayacağız. 2 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklük, 30 bin dolar milli gelir, 500 milyar doların üstünde ihracat. Artık kalkınmış bir Türkiye. Gelişmekte olan değil, gelişmiş, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmiş bir Türkiye hedefimiz. Bu hedef doğrultusunda AK Parti iktidarında birlik ve beraberlik içerisinde yolumuza devam edeceğiz. Artık daha çok çalışacağız. Milletimizin verdiği görevin bilincindeyiz. Ülke insanımızı daha güvenli, daha huzurlu bir Türkiye’de yaşatmak için, terörün bitirildiği bir Türkiye için hep beraber çalışacağız. Milli irade bugün Türkiye’de tekrar tek başına iktidarı istediğini ortaya koymuştur. Koalisyonu istemediğini göstermiştir. Seçimlerden önce ne söylediysek milletimizin hizmetinde çalışmamıza devam edeceğiz. 78 milyon insanımızın geleceğe güvenle bakması için çalışacağız” dedi.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.