Muğla’da Kapalı Yol Yok

Bu haber 24 Ocak 2016 - 23:03 'de eklendi ve 1.083 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Gerçi Bodrum’da papatyalar açmaya, Datça’da ağaçlar çiçeğe durdu, ama bu sene kış Muğla’da kışlığını yaptı. Muğla’nın yükseklerinde, neredeyse her yerde kar var.

Elbette geçmiş yıllarda İl Özel İdareli yıllarda da kapanan köy yollarımız olmuştur, ama ilk defa bu sene Kavaklıdere’de okullar tatil oldu. İlçenin ulaşımında sıkıntılar yaşandı.

Ancak bir hakkı teslim etmek gerekirse Muğla Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol Yapım ve Bakım Şube Müdürlüğü geçmişin İl Özel İdaresi’nden iyi çalışıyor.

Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol Yapım ve Bakım Şube Müdürlüğü bence Büyükşehir’de rüştünü ispat etmiş birimlerden birisi. Bu birim Muğla’da geçen yıl yaşanan kar yağışında da başarılıydı… Kar yağışı sonrası basın olarak önemli şikayet almadık. Bu yerleşim birimlerinde kar kürüme ve tuzlama ekipleri 24 saat görev yapıyor.

Muğla’da kapalı yol yok… Bu birimi yürekten alkışlıyorum.

 

xx           xx           xx

Büyükşehir Yasası’nın revizyonu gündemde. Yol yapım, onarım, bakım; Ulaştırma; İçme Suyu; Kanalizasyon ve Arıtma; Katı Atık Depolama ve Bertarafı; Makro Planlama gibi hizmetlerin Büyükşehir’de kalmasında yarar var.

İçişleri Bakanlığı yasa değişikliğini yaparken itfaiye teşkilatlarını yerel yönetimlerden alarak AFAD’a bağlayıp, merkezileştirmek niyetinde.

Acaba diyorum, örneğin Muğla’da yangın sezonunda çalışıp, sezon dışında ücretsiz tatile (!) çıkarılan Orman Yangın Teşkilatı Büyükşehir İtfaiyesi’ni içine alıp, Deniz İtfaiyesi birimi ile birlikte (bağımsız) geliştirilemez mi?

 

xx           xx           xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin kamuoyunda kıyamet koparan iki kurumundan birisi Ulaşım Dairesi Başkalığı ve UKOME (Ulaştırma Koordinasyon Merkezi) ise ötekisi de Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ)… Bu iki birim ile ilgili Muğla’da neredeyse şikayetçi olmayan yok!

Ancak Ulaştırma Daire Başkanlığı’na da haksızlık etmeyelim.

Mersedes marka makam otomobilini karıştırmaya da gerek yok. Merak edenler için söyleyeyim, İtfaiye’nin otoparkında park ediyormuş. Ağır abiler geldiğinde kullanılıyormuş!

Ulaştırma Daire Başkanlığı ile ilgili olarak basına sürekli şikayetler yansıyor. Oysa bu Başkanlık ve UKOME icraatları ile ilgili hayır dua edenler hiç te az değil…

 

xx           xx           xx

Ulaştırma Daire Başkanlığı’nın bir yıl gibi bir zamanda il genelinde sıfır kilometre toplu taşıma filosu oluşturduğu; yetmiyor gibi engellilerde toplu taşımadan il genelinde yararlanır hale geldi. Kooperatif ve Birlik minibüsleri de engelliler için engelsiz hale getirilirken, yazları klimaları, kışları kaloriferleri çalışır oldu. Balık istifi insan taşımaları engellendi. Minibüs ve taksilere yaş sınırlaması getirildi.

İyi oldu. Şoför esnafı hariç herkes memnun…

Ulaştırma Daire Başkanlığıdeniz taşımacılığına” da el attı. Bodrum Yarımadası ile Datça Yarımadası arasında feribot seferleri düzenli hale geldi.

Bakarsınız Ulaştırma Daire Başkanlığı hazır “Deniz ve Kıyı Tesisleri Şube Müdürlüğü”nü de kurmuşken, MUTTAŞ ile Hava Limanlarından yolcu taşınırken, Muğla’da Fethiye’den Marmaris’e, Bodrum’a; Bodrum’dan Marmaris ve Fethiye’ye “Deniz Otobüsleri” ile deniz yolunu keşfederiz.

Kim bilir Muğla-İzmir; Muğla-İstanbul seferleri de düzenlenir… Hatta Adalar Seferleri…

Neden olmasın?

 

xx           xx           xx

Önceki gün basında Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Engelleri Kaldıralım’ projesi kapsamında il genelinde hizmet vermeye başlayan engelli nakil araçları ile ilgili bir haber vardı. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı birimini hala anlayabilmiş değilim.

Ben bu birimin yürüttüğü işlerin “yerinde” ilçe belediyeleri tarafından yürütülmesinin daha doğru olacağına inanıyorum…

Birimin 2015 Aralık ayından itibaren il genelinde hizmet vermeye başladığı belirtilirken, 5 adet engelli nakil aracıyla bugüne kadar toplam 96 engelli vatandaşa hizmet verildiği kaydedilmiş. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Koç, “Engelli vatandaşlarımızın toplum içinde var olabilmeleri için hizmet veriyoruz. Engelli nakil araçlarımızla engelli vatandaşlarımızı evlerinden alarak hastaneye, okula, sosyal aktivite alanlarına rahat bir şekilde gitmeleri için yardımcı oluyoruz.” demiş.

Umarız hastaneye, postaneye, pastaneye ulaştırılan engelli için oralardaki “engeller” de kaldırılmış olur!

 

xx           xx           xx

Basında dikkatimi çeken bir diğer haberde AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün “şoför esnafı mesaisi” haberi oldu. Son zamanlarda “Nihat Öztürk” haberlerinde geçen “mesai” sözcüğü bulaşıcı mı ne, Vali Amir Çiçek ile ilgili haberlerde de geçmeye başladı.

Benim anlayamadığım o “mesai” haberlerinin yerel gazetelerimizde de noktasına, virgülüne aynı çıkması.

Geçenlerde vakit bulup ziyaretime geldiğinde bu konuda Milletvekili Nihat Öztürk’ün Basın Danışmanı Kenan Gürbüz’ü iyi niyetine inanarak eleştirmiştim. O zaman o “mesai” sözünü kendisinin değil, ajansların kullandığını söylemişti. Olur böyle şeyler, ama gazeteciler dile çok dikkat etmeliler…

 

xx           xx           xx

İşte o haber:

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ulaşım Daire Başkanlığı’nın hukuk dışı olduğunu düşündüğü uygulamalarını iletmek üzere Muğla’nın farklı ilçelerinden gelen Şoförler Odası Başkanları, Minibüs Kooperatifi Başkanlarımız ve AK Parti İlçe Başkanları birlikte Muğla Valisi Amir Çiçek’i ziyaret etti.

Şoför esnafı yapılan toplantıda, Vali Amir Çiçek ve Milletvekili Öztürk’le yaşadıkları sıkıntıları, hukuk dışı ve keyfi uygulamaları paylaştılar. Toplantıda konuşan Milletvekili Öztürk, konunun takipçisi olmaya devam edeceğini ifade etti.

Toplantıya katılan Şoförler Odası ve Minibüs Kooperatifi Başkanları AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’e verdiği destek için teşekkürlerini ifade ettiler.

Şaşkınlık içindeyim. Böyle haber olmaz. Bu haber değil, pek çok eksiği olan bir yorum olmuş… Sanki gazeteler, gazeteciler Milletvekili Öztürk’e “dost” değiller!

 

xx           xx           xx

Haberi okuyunca aklıma gelen ilk soru “Milletvekili Öztürk’ün şoför esnafına sahip çıktığını gösterebilmesi için onları valiye mi götürmesi gerekmiş?” sorusu oldu. Kooperatif ve oda başkanlarının adı yok mu? Hiç değilse onlar adına birisinin Valiye sorunlarını anlatmış olması lazım. Bari onun adı yazılsaydı. Yoksa sorun anlatılmadı mı? Haberde şoför esnafının konuşmasına yer verilmediği gibi, Vali Amir Çiçek’in ve Milletvekili Nihat Öztürk’ün konuşması da yok!

Hem ziyarette AK Parti İlçe Başkanlarının ne işi var, onu da anlayabilmiş değilim. Haberde anlaşılır olan tek ifade “AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ulaşım Daire Başkanlığı’nın hukuk dışı olduğunu düşündüğü uygulamalarını iletmek üzere Muğla’nın farklı ilçelerinden gelen Şoförler Odası Başkanları, Minibüs Kooperatifi Başkanlarımız ve AK Parti İlçe Başkanları birlikte Muğla Valisi Amir Çiçek’i ziyaret etti.” ifadesi olmuş.

Hukuk dışı uygulamalar ne? Haberde o da yok. Aslında ortada haberde yok!

Bir hukuksuzluk varsa da Vali, Daire Başkanı’nın kulağını çekecek değil. Yargıya başvurmak gerekir. Belki sıra ona da gelecektir…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
huseyincanel 25 Ocak 2016 / 00:21

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) İllerde yaşam endeksi 2015 başlığı ile yaptığı araştırma sonucunu yayınladı.Bu araştırmaya göre Muğla güvenlik açısından Türkiyenin en kötü ili.. muğlayı Kilis takip ediyor. Suriye sınırındaki Kilisi anlamak mümkün .. İç savaştan kaçan mülteci akınları ile kentin güvenilir bir kent olma özelliğini kaybetmesi doğal bir sonuç… Ancak suriye ile sınırı olmayan ama sık sık bodrum açıklarında batan mülteci botları ile gündeme gelen muğlanın güvenilir bir kent olma özelliğini kaybettiği araştımadan anlaşılıyor.herkesin herkesi tanıdığı esnafın dükkanlarının önüne bir tabure koyup cumaya gittiğini orta yaş üstü her muğlalı rahatlıkla anımsar.Balkonların demir korkuluklarla kapatıldığı, kapıların çelik kapılarla değiştirildiği bir kentte güvenlik korkusu ile yaşamak muğlalılar için son derece üzüntü verici bir durum olsa gerek..
Aynı araştırmada En kaliteli sağlık hizmetlerin ısparta ve Rize illerinde verildiği belirtiliyor.. İki ilin cumhurbaşkanı çıkarmasının bunda etkisi var mı sorusu ister istemez akla geliyor. İki adım doğumuzda yer alan ısparta en kaliteli sağlık hizmetlerini üretirken.. Muğlanın sağlık hizmetlerinde komşularından fersah fersah gerilerde olması Muğlalılar açısından üzüntü verici bir durum. Muğlamız hiç kuşkusuz eşsiz doğa güzellikleri ile ülkemizin en yaşanılası kentlerinden biri. TUİK araştırmasına bakarsak muğla insanı mutsuz..kent güvenilir olmaktan çıkmış. Kaliteli sağlık hizmetlerine erişimde çok gerilerde.. .dileriz kentimiz daha iyi bir yönetim anlayışıve Türkiye genel siyasetindeki ağırlığının artması ile hak ettiği daha kaliteli hizmetlere kavuşur. Ne diyelim umut fakirin ekmeği .