Muğla’da Kadına Siyasi Şiddet

Bu haber 27 Kasım 2018 - 1:07 'de eklendi ve 2.823 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Önceki gün “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Uluslararası Dayanışma Günü” nedeniyle açıklamada bulunan AK Parti Kadın Kolları Muğla İl Başkanı Ümmühan Toksöz, partisinin il merkezinin önünde yaptığı açıklamada, “Çok üzücüdür ki alınan tüm önlemlere, yapılan tüm düzenlemelere rağmen bugün hala kadınlarımıza yönelik şiddetin önüne geçilememiş, bunun yanında cinsiyet ayrımı da bir başka sorun olarak karşımıza çıkmıştır.” diyerek şu ifadede bulundu:

Çalışma hayatından siyasette, ekonomiden , bilim ve sanata çeşitli başarılara imza atan kadınlarımız için bugün yani 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Uluslararası Dayanışma Günü’nde toplumun tüm kesimlerini duyarlı olmaya davet ediyor, sağlıklı bir neslin ancak özellikle kadına karşı ve her türlü şiddetin yok edildiği bir toplumda mümkün olacağını ifade etmek istiyorum.

Muğla’da yıllar sonra bir kadın milletvekili çıkmasına vesile olan AK Parti‘nin Kadın Kolları İl Başkanı‘ndan bunları duymak güzel…

xx           xx           xx

Ümmühan Toksöz‘ün de dediği gibi, kadına şiddetin yanında “cinsel ayrım” da çok önemli bir sorun. Cinsel ayrım da şidddet…

Kadına yönelik şiddet dayak ve cinayetten ibaret değildir… Kadına yönelik şiddet, sokaklarda, evde, iş yerinde, kısaca günlük yaşamın her yerinde uygulanmaktadır.

Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi‘nde kadına yönelik şiddet “Kamusal veya özel yaşamda kadınlara fiziksel, cinsel veya psikolojik acı, ıstırap veren ya da verebilecek olan cinsiyete dayanan bir eylem, tehdit, zorlama, keyfi olarak özgürlükten, ekonomik gereksinimlerden yoksun bırakma” olarak tanımlanıyor.

Bu tanıma “siyasi şiddet”i de eklemek gerekiyor. Aslında “cinsel ayrımcılığın” temelinde de bu yatıyor. CHP‘de her ilçede kadın kotasına bile uyulmadan bir kaç kadın meclis üyesi var da kadın milletvekili çıkarmış AK Parti‘de CHP‘deki kadar kadın meclis üyesi yok. En acısı Muğla gibi bir yerde, CHP’nin iktidar olduğu Büyükşehir Belediyesi’nde bir tek kadın üye bulunmuyor

xx           xx           xx

Hafta sonunda cuma günü CHP Muğla İl Gençlik KollarınınDayanışma Gecesi” vardı.

Gecede bir tek kadın belediye başkan adayı varmış. Menteşe Belediye Başkanı aday adayı Nazlı Tepeli

Son anda aday adayı oldu. Kimse beklemiyordu… bir kadın aday adayı da Fethiye‘de var CHP‘de…

Neden 2 kadın aday adayı?

Milli Piyango Bileti‘nin en çok satıldığı günlerdeyiz. Bazı kişiler vardır, bilet alıp şanslarını denemezler… “Bana çıkmaz” derler. Öyle… Bizim Muğla‘da da “siyaset yapan” değil, siyasetin içindeki kadınlar “Beni seçmezler” diyor… (!)

Seçmezler” dedikleri Muğlalılar değil, siyasete egemen erkekler! CHP‘de “erkek egemen siyaset” partinin her kademesine hakim… Kadın adayın yola devam edip etmemesine “kadınlı erkekli” bir yapı değil, salt “erkeklerden oluşan” bir yapı karar veriyor…

Kadına aday adaylığı bile çok görülüyor… Artık “erkek egemen siyaset” en ağır biçimde yaşanırken, yerel “kurmaylardan” kalkıp “Geç kaldın. Seni bir dahaki dönem değerlendirelim. Meclise gir.” diye akıl verenler çıkabiliyor. Kendilerini gelecek dönemde de aynı yerde garanti görüyorlar!

Bu kadına siyasi şiddet değil de nedir?

xx           xx           xx

Aslına bakılırsa CHP‘de “siyasi şiddet” kadın-erkek ayrımı da yapmıyor. Kadınlar zaten daha baştan yok sayılmış. Kalan erkeklerde “eşit koşullarda” yarışamıyorlar. Zaten eşit koşullarda yarışma olsa kadına siyasi şiddet olmayacak… Belki o zaman kadınlardan da “Ya çıkarsa” diyenler olacak, ama…

Geçen cuma günü yapılan CHP İl Gençlik Kolları Dayanışma Gecesi‘nin onur konuğu CHP İstanbul Milletvekili Parti Meclisi Üyesi Gökhan Zeybek idi.

Meğer PM Üyesi Zeybek dün CHP İl Merkezi‘nde ilçe belediye başkanı aday adaylarına uygulanan “mülakat” için gelmiş.

Gökhan Zeybek ile Muğla dışından “Bülent Tezcan’a yakın oldukları öne sürülen” 5 milletvekilinden oluşan komisyon dün büyükşehir ve ilçe aday adaylarını mülakata aldılar.

Şimdi CHP‘de herkes “Başkan Gürün’ün, Muğla Milletvekillerinin ve il yönetiminin ‘misafirperverliklerini’ gösterdikleri bu heyetin mülakatını ne kadar objektif bulacağız? Kriterleri ne? Bu heyet Muğla’nın gazını mı almaya geldi?” diye soruyor.

Benim anlayamadığım, hani o başlangıçta, başta İl Başkanı Zeybekoğlu ile Bodrum ve Ula İlçe Başkanları olmak üzere “ön seçim” diyen örgütler nerede?

Sahi bu süreçte siz hiç CHP’nin 5 Muğla Milletvekilinden “önsecim” diyenini gördünüz mü?

xx           xx           xx

Geçen Cumartesi günü de Bodrum’dan Hüseyin Anıl aday adaylarını mülakatı boykot etmeye çağırdı. Bu çağrıya uyan çıkmayacağını muhtemelen Hüseyin Anıl’ın kendisi de biliyormuştur…

Ancak çağrının altında yer alan yorumlar CHP açısından gerçekten düşündürücüydü.

Zekai TürkmenoğluMuğla gibi bir yerde dahi demokrasiyi işletemiyorsak AKP’ye boşuna kızıyoruz. Ülkem tarihinin en karanlık dönemini yaşıyor. Maalesef tam bir tiyatro oynanıyor. Bu tiyatroda figüran olmayı reddediyorum.” derken, Anıl‘ın bu sözlere yanıtına da şöyle yanıt vermiş:

Hüseyin Abi, bu tam bir tahterevalli oyunu. Seç beni atayayım seni. Bir sen, bir ben. Türkiye’de hiç bir partinin demokrasiye inandığını inanmıyorum. Yerelde dahi kendi yöneticilerimizi belirleyemiyoruz. Parti yöneticileri önümüze bir takım isimler koyuyor, biz gidip mühür basıyoruz. Adına da demokrasi diyoruz. Yazıklar olsun. CHP demokrasi anlayışında AKP ile aynıdır. Bu saatten sonra da CHP’den demokrasi adına bir şeyler beklemek ham hayaldir.

Ben bir şey demiyorum…

xx           xx           xx

CHP‘de işler karışmaya başladı da AK Parti rahat mı? AK Parti-CHP fark etmez. İkisinde de işler karışık. Geçen cumartesi günü “CHP’de Menteşe’ye Kadın Aday” başlıklı yazımda, “.. ben bugün açıklanacak 40 belediye başkanı adayı içinde Muğla adının yer alacağını sanmıyorum. Çünkü Muğla‘da CHP adayının açıklanması beklenecektir. Bir kısım CHP’lilerin olduğu gibi AK Partililerin de beklentisi Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün aday gösterilmesi… AK Parti‘nin adayının buna göre belirlenmesi daha mantıklı…” ifadesinde bulunmuştum.

Dediğim gibi açıklanan adaylar içinde üç büyük ille Muğla adayı yer almadı. Almaz tabi.. Muğla‘da ortada adayı bırakın, aday adayı bile yok! AK Partililerin beklentisinin “CHP’de Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün aday gösterilmesi” olduğu görüşümün de arkasındayım…

Gelin görün ki artık beni CHP şaşırtmıyor da, AK Parti şaşırtmaya başladı. Hafta sonunda AK Parti‘den bir anket daha çıktı. Ankette sadece AK Partililere değil, Muğlalılara telefonda sorulan soru “Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda Vali Esengül Civelek’i mi İl Sağlık Müdürü İskender Gencer’i mi görmek istersiniz?” şeklinde!

xx           xx           xx

Gerçekten aklım almıyor. Zaman zaman, “CHP Osman Gürün’ü bir kere daha aday gösterip göstermemeye karar vermek için AK Parti’nin adayını bekliyor. Beklerken de top çeviriyor” diye düşünmüyor da değilim!

AK Parti‘nin bu seçim için yürüttüğü yöntem ise hiç akıl alır değil. Hadi birileri bir önceki pazar günü yapılan AK Parti temayül yoklamasında “kasıtlı” olarak İl Başkanı Kadem Mete‘nin adını Büyükşehir adaylığı için yazdırdılar. Vali Civelek ile İl Sağlık Müdürü Dr. Gencer’i kim yarıştırdı?

Hayati Nizamoğlu, Mustafa Çelebi, İskender Gencer, Bülent Karakuş, Hasan Özyer, Mevlüt Acar” isimleri anketle AK Partililerin içinde yarıştırılırken, bir de Vali Civelek‘in Dr. Gencer ile yarıştırılması nasıl açıklanacak?.. Üstelik İskender Gencer bir de “İlçe Başkanı Tamer Topal ve Dr. Kamil Aslan” ile Menteşe Belediye Başkanı adaylığı için yapılan ankette yarıştırılıyor…

Vali hanımın “kadın” ve “vali” olmasından başka ne özelliği var? Ya Dr. Gencer, Vali hanımdan fazla oy alırsa ne olacak? İskender Gencer Büyükşehir adayı gösterilip, Vali Esengül Civelek merkeze mi alınacak?

Bir ihtimal daha var.. Bakarsınız Dr. İskender Gencer AK Parti‘nin Büyükşehir adayı olur. Seçilemezse Muğla Valisi olarak atanır… Neden olmasın?!

Ah benim kadersiz Muğlam ah…

 

—————————————-                                          —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: İnsan başkalarını yok ederek değil, ancak kendi varlığının kalitesini artırarak başarılı olabilir. (Alıntı)

ÇİVİ

CHP dün Muğla’da belediye başkanı aday adaylarını mülakata aldı. Arkadaşım “Mülakat liyakatın cinayetidir” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

———————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Nilgün Açık Önkaş 27 Kasım 2018 / 16:52

Ya psikolojik şiddet?