Muğla’da kaçak okul (2)

Bu haber 21 Eylül 2010 - 0:00 'de eklendi ve 1.070 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dün bu köşede Düğerek Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu’nun kaçak olduğundan söz ettik.
Konu yargıda. Sonucunu merakla bekliyoruz…
Muğlalı Mimar Ömer Kavas’ın iddialarına bakılırsa, Muğla Milli Eğitimi’nde son 10 yıldır yapılan okulların neredeyse hepsini mercek altına almakta yarar var.
 
xx      xx      xx
Muğla’nın Düğerek Mahallesi’nde 8 yıl önce yaptırılıp, eğitim-öğretime açılan Düğerek Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu’nın yapı ruhsatı alınmadan inşa edilmiş olması ve yapı kullanma izni de alınmadan faaliyete geçirilebilmiş olması yetmiyor gibi Mimar Kavas’ın Muğla Cumhuriyet Savcılığı’na yaptığı suç duyurularına ve Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davalara bakılırsa, Muğla Milli Eğitimi bir koyundan birden çok post çıkarmak ister gibi görünüyor…
Tabi bu noktada “kamu menfaatleri için” de denilebilir, ama oraların “eğitim yuvası” olduğu unutulmamalı…
Mimar Kavas’ın iddiasına göre, Muğla Milli Eğitimi’nin yeni okul yapımlarında, Mimar Kavas’ın daha önce Düğerek Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu için yaptığı  24 derslikli okul projesi kullanılmış. Ama Mimar Kavas’tan izin alınmamış. Üstelik izin alınmadan kullanılan bu projede yine izinsiz olarak tadilatlar yapılmış.
Yeni okul yapımlarında projesinin izinsiz kullanıldığını öne süren Mimar Kavas, projesinin kendinden izin alınmadan kullanıldığını öne sürdüğü 9 okul ile ilgili Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü hakkında dava açmış bulunuyor.
Davalardan 3’ü Mimar Kavas lehinde sonuçlanmış. Öteki davalar ise devam ediyor.
 
xx      xx      xx
İşin tuhaf yanı, Muğla’da 8 yıl önce Düğerek Mahallesi’nde inşa edilen 24 derslikli Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu için yaptığı mimari projenin bedeli kendisine ödenmeyen Mimar Ömer Kavas, 24 milyar liralık proje bedelini alabilmek için Muğla 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açmak zorunda kalmış. Para sonunda mahkeme kararı ile tahsil edebilmiş!
Mimar Kavas, “Köylerde ek derslik yapımlarında kullanılmak üzere yaptığı proje” için de dava açmak zorunda kaldığını söylüyor. Kendisi bu projenin 12 milyar liralık bedelini de mahkeme kararı ile tahsil etmek durumunda kalmış.
Mimar Kavas, şimdi de projelerinin kendisinden izinsiz kullanıldığı okulların peşinde koşuyor. Projesinin izinsiz kullanıldığını tespit ettiği okullarla ilgili olarak ta peş peşe davalar açıyor.
 
xx      xx      xx
Projesinin onayı ve izni olmaksızın Milas’ın Derince Köyü İlköğretim Okulu inşaatının uygulanması sırasında kullanılması, projenin izni alınmadan değiştirilmesi ve bu şekilde “fikri haklarına tecavüz edildiği” gerekçesiyle toplamda 55 milyar lira maddi-manevi tazminat talebi ile Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı hakkında Muğla 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açan Mimar Kavas’ın şu ana kadar tespit edip, dava konusu ettiği okullar şöyle sıralanıyor:
Milas’ın Derince Köyü İlköğretim Okulu, Ovakışlacık Köyü İlköğretim Okulu, Çamköy Köyü İlköğretim Okulu ve Ağaçlıhöyük Köyü İlköğretim Okulu; Dalaman İlköğretim Okulu, Köyceğiz Toparlar İlköğretim Okulu, Muğla Merkez Dokuzçam İlköğretim Okulu; Fethiye Bekçiler İlköğretim Okulu…
Davalar sürüyor…
 
xx      xx      xx
Muğlalı mimarlardan Ömer Kavas’ın 8 yıl önce Düğerek Mahallesi’nde inşa edilen 24 derslikli Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu için yaptığı mimari projenin kendisinden izin alınmadan başka okul yapımlarında kullanıldığı ve izinsiz kullanılan projede yine izinsiz tadilatlar yapıldığı öne sürülerek  “fikri haklarına tecavüz edildiği” gerekçesiyle açılan davaların devam edenleri nasıl sonuçlanır bilemiyoruz… Ancak görünen o ki, Mimar Ömer Kavas, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden şu ana kadar ciddi meblağlar elde etmiş olmakla birlikte yeni meblağlar edinecek gibi…
 
xx      xx      xx
Olaya şöyle bakılabilir;
Muğlalı Mimar Ömer Kavas ne biçim Muğlalı? İnsan memleketine kazandırılan eğitim kurumlarını dava konusu eder mi? Ya açtığı dava nedeniyle 8 yıldır kaçak kullanılan Düğerek Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu kapatılırsa?…
Bu soruları sorup, Mimar Kavas’ı eleştirmek de mümkün… Ancak Mimar Kavas’ın “emeğini” nasıl görmezden geleceğiz?
Mimar Kavas, yasal hakkını, emeğinin karşılığını arıyor, emeğine saygı gösterilmesinin peşinde koşuyor…
Mimar Ömer Kavas’a, Muğla Milli Eğitimi, “Arkadaş senin projeni filanca okulda da kullanacağız.” dese ne olurdu?.. Belki yeni bir ücret talep etmeden “Olur” diyebilirdi. Belki de “sembolik bir ücret” talep ederdi, orasını bilemiyoruz.
Böyle bir yaklaşım gösterilmediği için Mimar Kavas, dava üstüne dava açıyor. Mimar Kavas davayı kazanınca, talep ettiği parayı tahsil ediyor!
Ama “Muğla Milli Eğitim Müdürü” değil, “Muğla Milli Eğitimi” ödeme yapıyor. Yani kamu ödemede bulunuyor…
Sanırım ortada bir “kamunun zarara uğratılması” var.
Bu zarar ne olacak?
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.