Muğla’da İYİ Parti-CHP işbirliği var…

Bu haber 17 Kasım 2018 - 14:00 'de eklendi ve 3.606 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Önce bir bilgilendirme; Dünkü yazımda yer alan “Hem Marmaris’te Nihat Öztürk’ün oyununa gelen Mete, bir kere daha aynı oyuna gelir mi?” sözümle ilgili Nihat Öztürk açıklamada bulundu. “Ben kimseyi oyuna getirmedim. 2014’te Marmaris’te aday çıkmayınca Kadem Mete aday olmak üzere ilçe başkanlığından kendisi istifa etti. Ben ettirmedim. Sonra Doğan Tugay aday oldu. Ben yapmadım. Bu konunun muhatabı ben değilim. Merak eden Doğan Tugay’a sorar. Ayrıca bu arkadaş belediye başkanı olmak istiyorsa, yetki elinde Marmaris’e de, Büyükşehir’e de aday olabilir.” dedi.

xx           xx           xx

CHP Muğla‘da önümüzdeki yerel seçim için “Bende varım” diyen iki kadın aday adayı çıktı. Milas‘ta Sibel Metin ve Fethiye‘de Gözde Gürsoy HoşafçıMuğla gibi bir yerde Büyükşehir için de bir kadın aday adayının çıkmamış olması da ne kadar üzücü… “Demokrasi Limanı Muğla” böyle mi olmalı?

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de bir kadın üyenin olup olmayacağı meçhul…

Şu ana kadar CHP‘de ve AK Parti‘de belediye meclis üyeliği için başvurmuş kadın sayıları da “pozitif ayrımcılık” yapılabilmesi için bile yeterli düzeye ulaşmış değil…

Bu durum belki başvuranların seçilebilir sıralarda yer almasını sağlayabilir, ama ilk iki sıralarda onlara yer verilmemesi halinde önümüzdeki dönemde de Büyükşehir Belediye Meclisi‘nde kadın üye bulunmamasının utancını yaşamaya devam edebiliriz…

Oysa Muğla’da hiç değilse bir kadın belediye başkanı vekili olabilmeli değil mi?

Neyse ki seçime giderken CHP‘nin Muğla‘da iki kadın ilçe başkanı oldu… Seydikemer İlçe Başkanı Nalan Büyükçoban‘a kadın ilçe başkanı olarak Köyceğiz‘de Hayal Yıldız eklendi…

Bakalım bu iki kadın ilçe başkanı belediye meclisi aday listesinde hemcinslerini liste başı yapabilecekler mi?

xx           xx           xx

Daha önce açıklandığı gibi CHP Parti Meclisi 14 Kasım Çarşamba günü toplandı.

CHP‘de 24 Ekim‘de toplanan Parti Meclisinde (PM) 105 ilçe ve belde belediye başkan adayının açıklanmasının ardından 14 Kasım‘da 140 aday daha açıklandı.

Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi Ege ve Trakya illeri adaylarının açıklanması Aralık ayında yapılacak Parti Meclisi‘ne kaldı.

Yine de üzerinde uzlaşı sağlanan Eskişehir, Aydın, Hatay, Balıkesir, Burdur, Giresun, Bolu, Kocaeli gibi şehirlerde isimlerin netleştiği de ifade ediliyor. Bu illerin içinde Muğla‘nın yer almaması dikkat çekiyor.

Güvenilir kaynaklara göre, Muğla’da Osman Gürün’ün aday gösterilmeyeceği de gelen bilgiler arasında.

Peki kim gösterilecek? Bu sorunun yanıtı maşallah herkeste var, ama bizde yok…

xx           xx           xx

Bodrum‘un internetteki haber sitelerinden BodrumaGeldik,13 Kasım Salı günü, paylaştığı habere şu başlığı attı:

Kocadon, Behçet Saatcı’yı Da CHP’ye Getirir Mi?

BodrumaGeldik editörü haberi şöyle ele almış:

İddia ya da varsayım, Türkiye’nin deneyimli siyaset yazarlarından Oral Çalışlar’dan geliyor. CHP’nin başta büyükşehir olmak üzere kilit bölgelerdeki aday adaylarını analiz eden deneyimli yazar Oral Çalışlar, Posta Gazetesi’ndeki köşesinde, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yola çıkan Mehmet Kocadon’a dikkat çekti.

Kocadon’un CHP’den adaylığı söz konusu olduğu takdirde Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın da CHP listesine girebileceği ihtimalini yazan Çalışlar, oldukça ilginç bir yorumda bulundu.

Oral Çalışlar‘ın Posta‘daki 13 Kasım günlü ve “CHP: İstanbul’da Gürsel Tekin mi?” başlıklı yazısına da baktım. Orada olağanüstü kurultay için imza verenlerle ilgili Kılıçdaroğlu‘nun “ölçü ne kadar başarılı olabileceğidir, kimsenin önünü kesmeyelim” şeklindeki sözü de dikkatimi çekti.

Muğla‘da dört “imzacı” var; Bodrum‘dan Recai Seymen, Mustafa Yılmaz, Adalet Güler ve Fethiye‘den Ali Özgür KullukçuSeymen o zaman İlçe Başkanıydı… Şimdi Bodrum Belediye Başkanı aday adayı… Bu söz O‘nu rahatlatmıştır. Ali Özgür Kullukçu hala Fethiye İlçe Başkanı… O da aday olmadığına pişman olmuş olabilir… Çünkü aday adayları içinde O‘nun adı da geçiyordu, ama sanırım imzacılardan olmasını kendi kendisinin olmazı gördü!

xx           xx           xx

Kılıçdaroğlu‘nun “ölçü ne kadar başarılı olabileceğidir, kimsenin önünü kesmeyelim” sözü muhtemelen Marmaris‘teki aday adaylarını ve onları adaylığa teşvik edenleri de üzmüştür!

Çünkü Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar‘ın Muharrem İnce ile Cumhurbaşkanı adaylığından öncesine dayanan “dostluğu” vardır.

Muhalifleri bu yüzden Ali Acar‘ın Kılıçdaroğlu tarafından aday gösterilmeyeceğini hayal ediyorlardı.

Tabi bu işler nasip meselesi…

Aslına bakarsanız Marmaris Ticaret Odası eski Başkanı Mehmet Baysal da şanslı.

Oda Başkanlarının herhangi bir partiden aday adayı olup, aday gösterilmemeleri veya gösterilip seçilmemeleri halinde oda başkanlığına yeniden dönüşleri için kanun teklifi AK Parti‘nin gündeminde…

Gerçekten bu işler biraz da nasip meselesi. Herkes karnının ekmeğini yer…

xx           xx           xx

Oral Çalışlar yazısında konuyla ilgili “İmzacılar da olabilir” ara başlıklı bölümde şu ifadelere yer vermiş:

Kılıçdaroğlu, olağanüstü kongre için imza veren isimlere dair, ‘ölçü ne kadar başarılı olabileceğidir, kimsenin önünü kesmeyelim. Yerel dinamikleri, yereldeki sorunları bilen, kişisel bir rüzgarı olabilecek adayları önemsemek gerekiyor.’ yaklaşımında.

Bodrum’un tanınmış belediye başkanı Mehmet Kocadon, bu kez Muğla’dan aday oluyor. Şimdiki Muğla belediye başkanı Osman Gürün’ün sahip olduğu yerel desteğe rağmen, Kocadon ismi ağır basıyor. Kocadon’un yakın dostu Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi’nin de bu şekilde CHP listesine girme ihtimali artıyor.

Mahmut Tanal, Sultanbeyli’den, Mehmet Bekaroğlu Bağcılar’dan, Tanju Güven de Bolu’dan aday olacak gibi. Büyükşehirler ve halen yönetimde bulunan belediye başkanlarının olduğu kentler için, Ocak ayı beklenecek. … Kılıçdaroğlu, adayları belirlerken, çevresine şu tavsiyelerde bulunuyor: ‘Öyle adaylar çıkartmalıyız ki, ülke çapında etkisi olsun. Kiminle kazanacaksak hiçbir önyargıda bulunmadan onunla yarışa katılalım…

Ben öteden beri Aralık ayı sonlarına doğru diyorum, Oral Çalışlar da Ocak diyor… Aslında mantıklı. Seçime bir ay kalmış oluyor. Adını aday listesinde göremeyen başkanların yapacak çok şeyleri kalmıyor…

xx           xx           xx

Bir de Muharrem Sarıkaya‘nın 15.11.2018 tarihli Habertürk‘te “14 ilde ittifak” başlıklı yazısı dikkat çekici oldu. Sarıkaya, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Akşener buluşmasını ele almış.

Sarıkaya‘ya göre, … heyetler arası görüşmede herhangi bir şehir veya aday adı dile getirilmemiş.

Durum böyle olmakla birlikte her iki partiden yansımalar iş birliğinin bir “çatı ittifakı” yerine, “bölgesel ittifaklar” şeklinde gerçekleşeceği yönündeymiş.

O bölgelerden ve illerden biri de Muğla olabilir. Muğla bu seçimde CHP için çok kolay değil. İYİ Parti Muğla’da anahtar konumunda…

Nitekim yazısında, “Yani, tarafların adına ‘iş birliği’ dedikleri ittifak, Türkiye’nin bütününü kapsamayacak, bazı büyükşehir ve ilçe belediyeleriyle sınırlı olacak.” diyen Sarıkaya şu ifadelerde bulunmuş:

İki partinin dün yapılan toplantılarından yansıdığına göre bundan böyle süreç liderler tarafından belirlenen iki kurmay tarafından sürdürülecek. Bunlar, görüşmede de hazır bulunan Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ile İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın…

İYİ Parti’den yansıyan bilgiye göre Tezcan ve Aydın ilk aşamada 14 büyükşehir üzerinde çalışacak…

Bunlar; Ankara, İstanbul, Adana, Mersin, Antalya, Manisa, Bursa, Denizli, Ordu, Samsun, Muğla…

Bu illerden Aydın, İzmir, Eskişehir’de mevcut büyükşehir belediyeleri CHP’li başkanlar tarafından yönetiliyor. Bunlara ilave CHP, Balıkesir Büyükşehir adayı olarak milletvekili Ahmet Akın’ı aday olarak açıkladı. Bu durumda geriye 10 il kalıyor; bunlar üzerinde büyükşehir pazarlığının geçmesi bekleniyor…

Sanıyorum kapıda, Muğla’da İYİ Parti-CHP işbirliği var…

——————————                                                                                                                 ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Makam ve Mevki ile haysiyet ve şeref elde ettiğini sanan insanlar, Makam ve Mevkiden ayrıldıktan sonra… Haysiyet ve Şeref de Onlardan ayrılır.! (Alıntı)

ÇİVİ

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ü ziyaretinin fotoğrafını paylaştı. Kocadon’un paylaşımını daha sonra Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık paylaştı.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

———————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.