Muğla’da Hüsn-i Hat Sanatı

Bu haber 18 Ocak 2016 - 22:58 'de eklendi ve 909 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

Muğla’da 19. yüzyıl hattatlarının bilgileri günümüze ulaştı. Cafer Çelebi, Hoca Mustafa Efendi’nin oğlu Hacı Ali Rıza, Kambur Hoca lakablı Hafız Ahmet, Köşten Hoca lakablı İsmail Efendi, Manisalı Şeyh İbrahim Efendi, Küçük Hoca lakablı Hafız Abdülfettah Efendi, Rodoslu Hafız Mustafa Efendi, Hamzazade İbrahim Edhem, Kurbanzade Hafız Mustafa ve Hikmet İlaydın’ın babası Salih İlaydın gibi hüsn-i hat sanatkârlarının adını bize Ali Rıza Hakses, Muğla-Menteşe Büyükleri adlı daktilo eserinde aktarır. Daha araştırılsa kaç tane hattât çıkar, kim bilir?…
Muğla’da 1998’de ebru sanatını bir kurs olarak üniversitede başlatmış; daha sonra ders olarak vermeye başlamıştık. Değerli kardeşim Çetin Çelebi’nin teşebbüs ve gayretiyle bu sanat Muğla’da kök saldı. Rahmetli Selim Saygılı’nın da desteğiyle ebru sanatı uygulaması genişledi. Şimdi ebru bayrağını Merih Uluğbay kardeşim devraldı. Belediye ve Müftülük organizasyonuyla, her sene onlarca öğrenci yetiştiriyor, birkaç sergi gerçekleştiriyor.
Hüsn-i hat sanatıyla ilgili pek bir hareketlilik yoktu Muğla’da. Bayır’lı bir amcanın bu konuda kişisel gayretleri olmuş vaktiyle ama kurumsal bir gelişme yaşanmamış. Muğla Müftülüğü, sevgili Müftümüz Abdurrahman Koçak’ın üstün gayretiyle Saadet hanım Konağı’nı kiralayıp burayı Kadın ve Gençlik Merkezi olarak hizmete sunmasıyla, bu tarihî mekânda klasik görsel sanatlar da icra edilmeye başlandı. Geçen yıl Halil İbrahim Bayhan hoca burada hüsn-i hat kursu verdi. Bu yıl da Siraç Beler hoca ders veriyor. Rik’a yazı türü icazetli Siraç hoca, 2015 Kasım ayından beri bu kursta rik’a yazısını meşk ettiriyor. 48 öğrencisi var ve haftada 4 gün bu kurs faaliyet gösteriyor. 26 öğrenci Kız Kur’an Kursu’ndan geliyor ve rik’a gibi çok işlek ve bir o kadar da estetik yazı türünü öğreniyorlar.
Konak’ta hüsn-i hat kursu verildiğini biliyordum da ayrıntıdan haberim yoktu. Sevgili Erdem Yeter (Kendileri avukatlıktan artan zamanlarında okullara ve kurslara devam eder.) sosyal paylaşımında, “çektiği” hüsn-i hat örneklerini paylaşınca “Burada bir şeyler oluyor” diyerek konuya biraz daha yaklaştım. Öyle ya… “Günümüz gençlerinden (!) biri olan sevgili Erdem bile bu kadar kısa zamanda bir başarı elde ediyorsa, bunda bir iş vardır.” diyerek konuya ilgi duymamak imkânsızdı. Sonra gittim; bizzat gördüm ve Hamit Aytaç, Hüseyin Kutlu ve Mahmut Şahin geleneğinin temsilcilerinden biri olan Siraç Hoca’nın sabırla çalıştırmasını ve başarısını gördüm. Ula Müftülüğü de konuya omuz vermiş ve orada da 15 kadar öğrenci hüsn-i hat ile meşgulmüş.
Bu kurslar, toprağa atılan birer tohum… İlerde bu tohumun filizlendiğini, çiçeğe ve meyveye döndüğünü görürüz inşallah. Allah vesile olanlardan razı olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
İsmail küçükçuhadar 11 Mart 2018 / 23:03

Merhaba ben konyada yaşıyorum hat sanatı ile uğraşıyorum şimdi eşimin işi gereği muğlaya taşınmayı düşünüyoruz ve hat sanatına orada devam etmek istiyorum ama dersler ücretli mi öğrenmek istiyorum