Muğla’da Hava Soğuk, Siyaset Çok Sıcak

Bu haber 09 Ocak 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.896 kez görüntülendi.
Servet Aydınlıoğluserveraydinlioglu@hamlegazetesi.com.tr

2015 yılı ilimize soğuk havalarla geldi, uzun yıllardan beri görmeyi unuttuğumuz kar nihayet bu sene görüldü. Batı illerinden başta ilimizde ılıman geçen kış ayı bu yıl oldukça sert geçeceğe benziyor. Benim çocukluğumda hatırladığım damlarda oluşan sarkıt ve dikitleri bu sene yeniden görmeye başladık, velhasıl 2015 yılı ilimizde geçmiş yıllara göre oldukça soğuk başladı.

Muğla’da 2015 yılı ne kadar soğuk başladıysa siyaset arenası da inadına sıcak başladı. Muğla siyasetine yön veren iki önemli partimizde İl Başkanlığı savaşları son hızıyla devam ediyor. 2015 Haziran ayında yapılacak olan genel seçimlerde aday olabilmek için tüzük gereği istifa eden CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk istifasını açıklarken tüm üyelerin katılımıyla yapılacak ön seçim yoluyla milletvekili adaylarının belirlenmesini istedi. İl Başkanı Mustafa Öztürk’ün istifasından sonra toplanan il yönetim kurulu parti tüzüğünün kendilerine verdiği yetkiyi kullanarak kendi içlerinde yaptıkları seçimle Murat Tevfik Ülkü’yü il başkanı ilan etti. Etti ama CHP MYK’sı ise ilin tanınmış müteahhitlerinden Mürsel Alban’ı il başkanı olarak atadığını ilan etti. Böylece siyasi partilerde ilk defa şahit olduğumuz bir olay gerçekleşti. 2015 yılına ilimizin yerel iktidarını elinde bulunduran CHP çift il başkanıyla 2015 yılına adım attı. Genel merkez tarafından il başkanı olarak atanan Mürsel Alban’ın Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile çok sıkı ilişkileri olduğundan yola çıkılarak, Büyükşehir belediye başkanın genel seçimlerde aday olma ihtimalini düşünerek, il teşkilatını kontrol altında tutabileceği birini il başkanı atattığı söylentileri Muğla CHP camiasında sıkça konuşuluyor. Bilindiği gibi Osman Başkan ön seçimden hoşlanmaz bunu belediye başkanlığı adaylığında gösterdi, ben aday olmam aday gösterilirim demiş ve dediği gibi ön seçimle değil atamayla Büyükşehir Belediye Başkan adayı yapılmıştı. Mevcut il yönetimi ön seçim istediğini hep söylüyor. MYK tarafından atanan yeni başkanın ön seçim konusunda Osman Başkan aday olmak isterse ısrarcı olmayacağı yine CHP’de siyaset yapan geniş çevrede dillendiriliyor. Yakında CHP Genel Merkezinin mevcut yönetimi ya istifaya zorlayarak ya da görevden alarak bu çift başlılığa son vermesi kaçınılmazdır. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın CHP’de seçim ve adaylık süreci yaklaştıkça siyaset kazanı iyice kaynamaya devam edecektir.

CHP de siyaset ısınmışken iktidar partisinde de 17 Ocak’ta yapılacak olan İl Başkanlığı seçimi için alttan alta kaynamakta olan il başkanlığı yarışı adı geçen il başkan adaylarının görüşme için genel merkeze çağrılması ile iyice gün ışığına çıktı. 2011 yılından Gültekin Akça’nın milletvekili adayı olmasıyla göreve gelen şimdiki il başkanı Nihat Öztürk’ün Haziran ayında yapılacak seçimde Milletvekili adayı olmak için aday olmayacağı il başkanlığı koltuğuna 12 aday adayı talip oldu. Her siyasi partide olduğu gibi 2 dönem il başkanlığı gibi zor görevi yapmış olan birçok il başkanı gibi Nihat Öztürk’ün de milletvekilliğini düşünmesi işin doğasında vardır. Yıllarca genel merkeze gide gele genel merkezde karar verme noktasındaki yetkililerle ilişkilerini kurarken aynı zamanda kendisi ayrıldığı zaman onun arkasında duracak ilçe ve il teşkilatını oluşturmak istemesi de yadırganacak bir durum değil. Bu yazıyı yazmaya başladığım saatlerde genel merkezde yapılan ilk görüşmelerden sonra 5 adayın ilk elemeyi geçtiği bilgisi parti içi kamuoyuna düştü. Adı geçen 5 adayda parti içinde bilinen isimler bunlardan Esat Tugay mevcut il yönetim kurulu üyesi ve Marmaris Belediye Başkan Adayı Doğan Tugay’ın oğlu, bildiğim kadarıyla İl Başkanı Nihat Öztürk’ün olmasını istediği aday, yine tanıdığım kadarıyla iyi yetişmiş bir kardeşimiz. Yelda Gökcan, bir süre kadın kolları başkanlığını iyi yapan bir arkadaşımız. Yine Muğla siyaset camiasında dürüstlüğü ile tanınan ve sevilen eski İl Başkanı Gültekin Akça diğer aday Şadi Pirci yıllarca Ak Parti il siyasetinde bilinen bir isim, partinin eğitim kriterine takıldığı söylenmişti ama finalde adını görüyoruz. 2009 Merkez İlçe Belediye Başkan adayı Dr. İskender Gencer sağlık müdürlüğü görevini ilde en uzun süre yapan bürokratlardan biri, il genelinde ve parti camiasında bilinen bir isim. Adı geçen adayların hepsi değerli isimler olduğu kuşkusuzdur herkes kendine göre hesap yapar fakat ben siyasette evdeki yapılan hesapların çarşıya uymadığını yaşayarak ve görerek öğrendim. Birlikte çalıştığımız zamanlarda İl Başkanı Nihat Öztürk hep şunu söylerdi “hesaplı davranmayın, hasbi davranın” ama siyaset yapan ve hedefi olan insanlar için bu pek mümkün olmadığını Nihat Başkanın son dönemlerdeki ve bugünkü çabalarında görüyoruz. Siyasette eski Cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel’in bir sözünü çok severim, her zaman şunu söylerdi; “Siyasette 24 saat çak uzun zamandır”. Bu yazımı yazmaya devam ederken 6. aday olarak şahsen iyi dostum olan Mimar Murat Erdal Dere arkadaşımızın da görüşmeye çağrıldığını duydum. Çok yakından tanıdığım Murat Dere, AK Parti’yi ve ideolojisini iyi tanıyan, Berlin Teknik Üniversitesinde yüksek mimarlık eğitimi almış, kendini çok iyi yetiştirmiş bir arkadaşımız. Aktif siyaset içinde bugüne kadar yer almadığı için parti çevrelerince az bilinen biri olsa da eğer atanırsa yetenekleriyle iyi teşkilatçı yönüyle il başkanlığı görevini yapabileceğine inanıyorum.

Değerli okurlar bu yazı yayınlandığı gün yeni il başkanının adını da öğrenmiş olacağız hangi arkadaş bu onurlu göreve atanırsa atansın görevlerinin hakkını vereceklerdir. Gelecek hafta buluşmak umuduyla, iyi haftalar.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.