Muğla’da güzel şeyler de olabiliyormuş!

Bu haber 12 Nisan 2019 - 0:41 'de eklendi ve 2.744 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Konular birikiyor…

Öncelik AK Parti İl Başkanı Kadem Mete‘nin. Tam da AK Parti‘nin ilçe belediye meclislerindeki oy oranlarındaki başarısını ele alacaktık. Dünya malının dünyada kalacağından, çevre değerlerinin, güzelliklerinin Allah‘ın hepimize hediyesi, ama yine hepimize tek tek emaneti olduğundan bi haber iki-üç para gözün Akbük cennetindeki ağaçları kesmesi üzerine öteledik…

Soluk alınca yazacağız. Kimse merak etmesin, AK Parti ile birlikte CHP‘yi ve Halk İttifakı adayını da ele alacağız.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün mazbata töreninde yine esmiş, “3,5 aday ve içimizdeki İrlandalılarla yarıştık” demiş. Buçuk kim oluyorsa artık, belli ki sayın başkan daha seçimden çıkamamış. Seçim bitti.. Neyse Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş‘ü geçememiş olmasına rağmen Başkan Gürün‘ün “başarısını” da irdeleyeceğiz.

Elbette Muğla’nın tarihi Yağ Hali restriksiyonu da bakacağız.

Bugün AK Partili Ula Belediye Başkanı İsmail Akkaya’dan söz edelim…

xx           xx           xx

Ula Belediye Başkanı Akkaya‘ya gelmeden bir küçük, ama önemli açıklama yapmam, daha doğrusu bir konuya açıklık getirmem gerekiyor.

Akbük‘te yaşanan ağaç katliamı ile ilgili bu köşede çıkan yazılarımda o cennet koyda asıl sorunun “İmar Affına” sığınan veya yasayı istismar eden bazı uyanıkların hazine arazilerine çöktüğü iddiaları olduğuna dikkat çekmeye çalıştım. Hatta doğrudan asıl ve tek muhatabı olmadığı halde Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş‘e şu soruları sordum:

– Akbük ve öteki kıyılarda ‘yağma ve talan’ varsa, bunda yerel yönetimlerin, Akbük’te sizin yönetiminizin payının olmadığını söyleyebilir misiniz?

– İmar Barışı sürecinde ‘Hazine arazisi’ üzerine çökenlere aftan yararlanmak üzere ‘Yapı Kayıt Belgesi’ verdiniz mi?

Karıştırmışım da galiba. “Yapı Kayıt BelgesiÇevre Şehircilik İl Müdürlüğü‘nden veriliyormuş. Menteşe Belediyesi‘de, belge istenen yerde “yapı” ve kaçak göçek durumu var mı ona bakıyormuş.

Neyse, bu satırlarımı yanlış anlayanlar, benim İmar Affı‘na veya Barışı‘na karşı olduğumu sananlar olmuş. Öyle şey yok… Kasten öyle düşünen veya düşündürmek isteyenlerde olabilir!

Kaçak yapı sorunu Muğla’da artık kangren oldu. İmar Affı bir çözüm… Ancak bunu istismar edenler, fırsattan istifade SİT alanlarında Hazine arazilerine çökenler olmuş… O fırsatçılara dikkat çekiyorum… Nerede hazine arazisi olduğunu kim, kimler bilir, bir bakılsın diyorum…

xx           xx           xx

Aslında paragöz insanlar Muğla‘nın her yanına çökmeye hazırlar.

Muğla Valiliği‘nin, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü‘nün, Özel Çevre Koruma‘nın, Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin, Ula Belediyesi‘nin şevkatli kollarının altında olmasına rağmen Muğla‘nın ilk Sakin Şehri Akyaka‘nın Azmak nehiri kıyılarına da çöken çökene…

Herkes burada kıyı kenar çizgisinin ortadan kalktığını, nehir boyunda neredeyse dolgu yapılmayan yer kalmadığını herkes söylüyor, ama herkeste susuyor!

İmar Barışı için “Çok kötü kullanılmaya devam ediyor” diyenlerden Harita Mühendisi Özden Ahmet Akgüç‘ün  “Uydu fotoğraflarını kim hangi kurum kullanıyor? Eğer bir suçlu var ise, teknolojinin bu kadar ilerlediği günümüzde, bu teknolojiyi kullanmayanlar suçludur.” şeklindeki ifadesini dünkü yazımda da paylaşmıştım.

Eğer Azmak Nehri‘ndeki değişiklikleri merak eden ve bu konuda gereğini yapma yürkliliğini gösterebilecek biri, biriler varsa “google earth”a girip, uydu fotoğrafları ile yapılması gerekeni yapar!

Kim yapar?

xx           xx           xx

Geçtiğmiz salı gecesi face hesabımdan “Muğla ne ara bu kadar sahipsiz oldu?” başlığı ile “Akyaka azmaklarına kim sahip çıkacak?”, “O çirkin yapıyı kim kaldıracak? kim azmağı eski haline getirecek?…” sorularımı paylaştım.

O paylaşımımda Azmakta bir dolgu üzerine kondurulmuş bir gündüz kondu ahşap baraka fotoğrafı da yeralmıştı.

Önceki gün de Hamle Yazıişleri Müdürü Kadir Tamer arkadaşım, Ula Belediye Başkanı İsmail Akkaya ile görüştü. Daha önce Akyaka Belediye Başkanlığı da yapmış olan Başkan Akkaya büyük bir duyarlılıkla hemen talimat verdi ve o baraka jandarma nezaretinde işgal ettiği yerden Ula Belediyesi ekipleri tarafından kaldırıldı.

Ahşap baraka oraya, bulunduğu yer Milli Emlak‘tan kiralanarak konulmuş. Neden ve kim tarafından konulduğu anlaşılamadı. Ordan görevlilerce alınıp götürülürken, “Nereye götürüyorsunuz?” diye tepki gösteren olmaması da ilginçti…

Azmak o çirkinlikten kurtuldu. Eğer tepkiler olmasaydı ve o baraka orada kalmaya dem etseydi, muhtemelen bu yaz servis yapmaya ve para basmaya başlardı. Biz de o zaman tepki verseydik, tepkimizin altına “Vatandaşın ekmeği ile neden oynuyorsunuz?” diye tepki verenler olurdu!

Teşekkürler İsmail Akkaya başkan…

Umarız Milli Emlak‘ın “Burayı kim doldurdu” diye soruşturmadan kiraya verdiği yer de eski haline getirilir…

xx           xx           xx

Evet, bu hafta güzel şeylere tanıklık ediyoruz.

Sadece Azmak bir kaçak barakadan kurtulmadı. Ki belki o baraka da imar affına sokulacaktı!

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü geçtiğimiz çarşamba günü 80 Sığla ve 40 Menengiç Ağacı fidanı Akbük‘te kesilen 30 Sakız Ağacının bulunduğu yere dikildiler.

Sevindik…

Orman Bölge Müdürlüğü bir de güzellik yaptı.

Ya uyarıları dikkate aldı ya da öyle yapılmasının doğru olacağını biliyordu, kesilen ağaçları hazır oraya dikim için bir kepçe gönderilmişken söktürmedi.

Kesilmiş ağaçlar çevrelerine ahşap çıtalar çakılarak tel kafes içinde koruma altına alındı.

Muğla Valiliği ile birlikte Orman Bölge Müdürlüğüne de teşekkür ediyoruz.

O endemik ağaçların kesildiği yerlere “budama macunu” sürülmesi  gerekirmiş.

Belki de görevliler unutmuş olabilirler veya daha sonra sürmüş olabilirler…

Sakız Ağaçlarını koruyamadık, inşallah köklerini koruyabiliriz!

xx           xx           xx

Bu köşenin takipçilerinden Mehmet Balcı Bu iş böyle 3 kişi ‘ağaçları kestik’ dedi, suçu kabul etti. 120 tane ağaç diktik oldu bitti maşallah”a mı getirildi? Herşey düzeldi yani öylemi? Bu işi yapanların arkasındakilere ‘oh yırttık’ dedirtildi, olay kapandı mı şimdi?” diye sordu.

Bir de suçluların nasıl cezalandırılması gerektiğini fantastik biçimde yazmış. Hepsini paylaşmayalım. Ancak suçlulara yeni dikilen ağaçların bakımını yapmaları cezası da verilmesi önerisi güzel…

Hatta kestikleri ağaçların sürgün vermelerini de sağlayabilirler.

Balcı yorumunu “… sayın Özcan Özgür sizce hani bu işte inşallah ‘Kötekli ayakta’ gibi unutulup gitmez. Önerimi artık seçilen seçildi, yeniden hatırlatırsanız sevinirim” diye tamamlamış. Önerisi dar gelirli ailelerin üniversiteye gönderdiği çocuklar, özellikle kızlar için “Öğrenci Köyü Projesi” idi.

Unutmadık tabi… Kurt yediği ayazı unutur mu? 120 tane ağaç dikildi diye Akbük‘ün başındaki felaketi de unutacak değiliz…

xx           xx           xx

Bir de keyifli bir haber var.

Bilenler biliyor. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi‘nin içinde Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muammer Tuna tarafından kurulan “Tazelenme Üniversitesi” de bulunuyor.

Muğla‘nın yaş almış gençleri bu üniversiteye gidiyorlar. Ülkemizin bu alanındaki ilk üniversitesinde çok başarılı, keyifli işler yapıyorlar. Bu üniversitenin Muğla Büyükşehir Belediyesi 100 Yaş Evi ile de ilişkilenmesinde yarar olacaktır.

Muğla Tazelenme Üniversitesi‘nde şimdi de “Tazelenme Olimpiyatları Festivali” düzenlemişler. TAÜ Muğla, Fethiye, Antalya, Ege, Nişantaşı ve Girne Kampüslerinde yapılacak festivalin ilk ayağı 19-21 Nisan tarihlerinde MSKÜ Kapalı Spor Salonu‘nda gerçekleştiriliyor.10 Nisan Cuma günü saat 14.30‘da yapılacak seremoniyi kaçırmayın derim…

MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek ile Tazelenme Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Tuna‘yı kutlarım…

——————————                                                            ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Bazı insanlar prensipleri için partilerini değiştirir, bazıları partileri için prensiplerini değiştirir. (Winston Churchill)

ÇİVİ

Arkadaşım, “Dünya kara deliğin fotosunu yayınlıyor.. Biz neyle uğraşıyoruz.” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

——————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
ahmet kara 12 Nisan 2019 / 10:33

Menteşe ilçesi olmazdan önce Muğla vilayet merkezinde on beş yıl belediye başkanlığı yapmış olan Osman Gürün kendi ilçesinde Büyükşehir’in merkezinde Beş yıllık dünkü başkan Bahattin Gümüş’ün çok gerisinde kalmasını öne kendisi sonrada partisi düşünmeli ve masaya yatırmalıdır. Peki bunu yapacak babayiğit var mı? Kesinlikle yok. Gazeteci Özcan Özgür hariç Muğla’da düşünen olacağını da sanmıyorum.