Muğla’da gezi yargılamaları başladı « Hamle Gazetesi

Muğla’da gezi yargılamaları başladı

Bu haber 26 Kasım 2013 - 18:17 'de eklendi ve 1.354 kez görüntülendi.

geziolaylari123134645132132Haziran Ayında Gezi Parkı Eylemleri Sürerken Muğla’da gerçekleştirilen protesto gösterilerinde yaşanan olaylarla ilgili gözaltına alınıp serbest bırakılan yaklaşık 300 kişi hakkında Muğla Asliye Ceza Mahkemelerinde dava açıldı. İlk duruşmada kendilerine celp gönderilen 30 kişiden 20’sinin ifadesi alındı. Sanık avukatlarından ADD Başkanı Avukat Burak Erbay, polisin vatandaşı değil AK Parti binasını korumayı görev edindiğini belirterek, “Hakkında dava açılanların ilk kez gözaltına alınmış olmaları dikkat çekici” dedi.
Özcan Özgür
Muğla Emniyet Müdürlüğünün tamamlanan soruşturmaları sonucu Haziran Ayında yaşanan gezi parkı protestolarına katılanlardan yaklaşık 300 kişi hakkında Muğla Asliye Ceza Mahkemelerinde dava açıldı. Açılan davada, sanıkların ‘Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet ettikleri, polise mukavemette bulunup kamu malına zarar verdikleri öne sürüldü. Dünkü duruşmanın ardında ifade veren sanıklar Muğla Adliyesi önünde “ Bu daha Başlangıç, Mücadeleye Devam” şeklinde pankart açtılar.
Açılan davalarla ilgili ilk duruşma dün Muğla Asliye Ceza Mahkemesinde Yapıldı. Duruşmaya çağrılan 30 kişiden 20 sinin ifadeleri alındı. İfade verenler, Anayasal hak ve özgürlüklerini kullandıklarını belirterek suç işlemediklerini savundular. İfadelerden sonra görüştüğümüz ADD Muğla Şube Başkanı Avukat Burak Erbay, 300’e yakın kişi hakkında dava açıldığını belirterek, “ Bunlardan İlk 30’u bugün duruşmaya çağrıldı. 20 kişi ifade verdi. Ayrıca Aralık ayında 2 ayrı toplu duruşma ile Ocak ayında da bir toplu duruşma daha var. Sadece Ocak Ayında 159 kişinin ifadesine başvurulacak” dedi.
Muğla Emniyet Müdürlüğünün Haziran ayındaki Gezi Parkı Protestolarının ilk 3 gününde yaşanan olaylarla ilgili soruşturma açıp, bu soruşturmalar sonucu hazırlanan dosyalar üzerinden davalar açılmasının dikkati çektiğine işaret eden ADD Başkanı Avukat Erbay, hakkında dava açılanlarla ilgili Muğla Barosu Avukatlarının bireysel olarak savunmayı üstlendiklerini, kendisinin de o avukatlardan biri olduğunu belirterek şöyle devam etti.
“Bu davada değişik caddelerde yürüyüşler yapılmasına rağmen sadece AK Parti İl merkezinin bulunduğu caddede yapılan gösteri yürüyüşleriyle ve sadece gösterilerin ilk gününde yaşananlarla ilgili sanıkların katıldıkları her yürüyüş için davalar açılması dikkat çekici. Sanki polis sadece Ak Parti binasını korumakla görevli. Oysa polisin görevi o gösterilere katılanları korumaktır. Davalarda dikkati çeken bir diğer noktada sanıkların bugüne kadar hiçbir olay ile ilgili gözaltına alınmamış olmalarıdır.”
ADD Muğla Şube Başkanı Avukat Burak Erbay tamamen bir kurgu ve sindirme, yılgınlık yaratma çabası ile karşı karşıya olunduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bugün Mahkemeye çıkarılanlar ve önümüzdeki aylarda çıkarılacak olanlar Yasaların, Anayasanın ve ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerle teminat altına alınmış demokratik haklarını kullanmışlardır. İddianameye bakıldığında davaların neredeyse tamamının polise taş atıldığı iddiasına dayandırıldığı görülüyor. Ancak bugün ki duruşmada bize izletilen görüntülerin hiçbirisinde taş attığı iddia edilenler tespit edilemedi. Bir ADD Yönetim Kurulu üyemizde olaylar sırasında taşkınlık yapılmasına meydan verilmemesi için bizce görevlendirilmiş olmasına rağmen bugün polise taş attığı gerekçesi ile hakim karşısına çıkarıldığını gördük. Bir kurgu ile karşı karşıyayız. Demokratik haklarını kullanan suçsuz insanları, hak ve özgürlüklerimizi sonuna kadar savunacağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.