Muğla’da gerçekten su fiyatları indirildi mi? « Hamle Gazetesi

Muğla’da gerçekten su fiyatları indirildi mi?

Bu haber 17 Haziran 2019 - 0:32 'de eklendi ve 1.850 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Turizm’de Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) nin sosyal medya hesabında “Muğla’da su fiyatları indirildi” şeklindeki haber başlığını görünce şaşırdım.

Sezon başladı ya, önce “turizmciler mizah yapıyorlar” diye düşündüm.

Haberi okuyunca şaşkınlığım büyüdü.

Haber gerçekti ve “Büyükşehir yasası ile birlikte başlayan köylerde yüzde 75, beldelerde yüzde 50 indirim uygulamasının 2022 yılına kadar uzatılmasının ardından Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi, su fiyatlarında indirime gitme kararı aldı.” deniliyordu.

Ama haber ile başlığı çelişkiliydi…

Başlıkta “indirildi” denilirken, haberde “indirime gitme kararı alındığı” söyleniyor.

Olsun varsın, bu da bir şey… Karar alınmış. Öyle yada böyle bir indirim yolda demek ki…

 xx           xx           xx

Tabi her şeye zam gelirken insan “Bu indirimde neyin nesi” diye kuşkuya kapılmıyor değil hani…

Nitekim, MUSKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada “2016 yılından bu yana elektrik, akaryakıt, personel, işletme maliyetleri ve kimyasal malzeme giderlerindeki artışlara rağmen zam yapılmadığına dikkat çekilerek;” ifadesine yer verilerek, su fiyatlarında yapılan indirim ile su kullanımının en aza düşürülmesinin hedeflendiği vurgulanmış ve şöyle devam edilmiş:

Hayata geçirilen yeni tarife ile az kullanan az ödediği, çok kullananın çok ödediği ve suyun korunmasını amaçlayan, köy, belde ve ilçe ücret adaletsizliğini bir nebze de olsa rahatlatacak bir modele geçilmesi planlandı. Genel kurulumuzdan geçen bu yeni tarife sisteminin oluşturulmasına emeği geçen tüm paydaşlara teşekkürü borç biliriz

Haber biraz karışık, ama böyle…

GETOB yetkilileri haberi Mustafa İnci arkadaşımızın kişisel haber sitesinden almışlar.

 xx           xx          xx

O gün akşama doğru paylaşımlar arttı. Hepsinin kaynağı Büyükşehir Belediyesi veb sitesiydi. Mustafa İnci de oradan almış olmalıydı. Çünkü hepside aynı haberdi. Sadece bir kaç gazete başlık değişiklik yapma zahmetinde bulunmuş…

Aklıma Muğla Gazeteciler Cemiyeti‘nin “Haber Hayattır. Yerel Basına Sahip Çıkalım” kampanyası geldi. Bu konuda daha önce de yazdık. Yerel basına sahip çıkmanın iki yolu bulunduğunu, o yolun abone olmak ve reklam vermekten geçtiğini söyledik… Tabi “Muğlalı bu yolları neden kullansın?” diye de sorduk…

Su fiyatında indirim ise önemli, hemde manşetlik bir haber…

Ancak gazetelerimiz haberden haberdar olduklarında sayfaları bağlayıp, baskıya vermeye başlamışlardı bile. O yüzden çoğu haberi iki gün sonra cumartesi günü vermek zorunda kaldı. Haberi Cuma veya Cumartesi ne gün vermiş olurlarsa olsunlar fark etmez, okunmadılar…

Çünkü o gün  akşama doğru ve akşam şaşırtıcı ve sevindirici haberi herkes internette okumuştu bile…

Sakın yanlış anlaşılmasın, belediye kampanyayı sabote ediyor algısı yaratmak istemiyorum!

Belediye’de bu işle görevli olanlar haberi sitelerine Perşembe sabahı koymuş olsalar ve haber gazetelerde Cuma günü çıkmış olsaydı da o müjdeli haber o gün internette okunup, tüketilmiş olacaktı…

Yoksa basılı gazetecilik bitti mi?

 xx           xx           xx

Konumuza dönersek, MUSKİ yöneticileri 2016 yılından bu yana elektrik, akaryakıt, personel, işletme maliyetleri ve kimyasal malzeme giderlerindeki artışlara rağmen zam yapılmadıklarını söylemişler.

İçme suyu fiyatları ile ilgili en çok tepki gösteren dönemin belediye başkanlarından Behçet Saatcı olmuştu. Saatcı ile Büyükşehir Başkanı Osman Gürün‘ün anlaşamazlıklarından biri bu konuydu.

Yoksa MUSKİ yöneticileri ve Başkan Gürün büyük fedakarlık yaparken, Başkan Saatcı haksız bir tutum içine girip, Fethiye kamuoyunu Başkan Gürün‘e karşı kışkırtıp, Muğla kamuoyunu yanıltmış mıydı?

Aklım almıyor…

2016 yılından bu yana elektrik, akaryakıt, personel, işletme maliyetleri ve kimyasal malzeme giderlerindeki artışlara rağmen zam yapmadıklarını açıklayan MUSKİ girdi maliyetlerinde yükselme devam ederken “az tüketenden az ücret almak” temelinden hareketle suda “indirim” uygulamaya hazırlanıyor.

Sizin aklınız alıyor mu?

Madem herşeye rağmen indirim yapılabiliyordu, Behçet Saatcı ile hasım olup Muğla’yı neden gerdiniz?

xx           xx           xx

Oligarkların böyle yanları da var tabi… Onlarda doğru çizgiye gelebiliyorlar.

Faturayı çevrelerindeki başkanlara, genel müdürlere ve hatta parti teşkilatlarına kesip, irfanlı, vicdanlı, demokrat kişilik sergilemeye, şirinleşmeye başlayabiliyorlar.

Evet, insan yaşamında 15 yıl çok uzun bir zaman dilimi, ama demek ki sabırlı olmak gerekiyormuş.

Tabi yanılıyor da olabiliriz.

Çünkü, malum şimdilerde Ekrem İmamoğlu faktörü var.

Adam sanki İstanbul‘a Büyükşehir Belediye Başkanı olmaya değil de taşları yerinden oynatmaya, belediyecilik yaptığını sananlara ‘yeni nesil belediyeciliğin‘ öncülüğünü yapmaya, ezberleri bozmaya gelmiş.

Hani diyorum İmamoğlu rüzgarı sonunda Muğla Büyükşehir Belediyesini de mi önüne kattı?

Öyle ya da böyle haber biraz anlaşılmaz gibi gelse de haber başlıkları bizlere MUSKİ‘nin su fiyatlarında indirim yaptığını söylüyor. Belediyenin yaptığı habere de “Büyükşehir Meclisi su fiyatlarında indirime gitti” başlığı atılmış…

“Yüzde kaç indirim, ne zaman başlıyor?” derseniz, bu ayın su faturasını elimize alınca hep birlikte görürüz!

Zaten Büyükşehir ile birlikte köylerde yüzde 75, beldelerde yüzde 50 indirim uygulaması vardı. Bu uygulama 2022 yılına kadar uzatılmış.

xx           xx           xx

Tabi birde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun sözleri var.

Kılıçdaroğlu CHP‘li belediye başkanlarına seslenirken “Halkımız, 5 yıl için yetkiyi size verdi. Baharı sürekli kılmak artık sizin göreviniz” diyerek şöyle sıralamıştı:

* Hiçbir ayrım yapmadan, kimseyi ötekileştirmeden tüm belde halkını kucaklayın ve harcadığınız her kuruşun hesabını vererek hizmet üretin.

* Tüm söylemleriniz pozitif olmalı.

* Önceki dönemde başlatılmış proje ve faaliyetler, kamu yararına aykırı olmamak şartıyla devam ettirilmeli. Harcamalar, yatırımlar mali disiplin içerisinde, şeffaf ve hesap verilebilir bir şekilde yapılmalı.

* Özellikle gençlerin ve çocukların, okul servisi ile toplu taşıma masraflarını en aza indirmek için gerekli çalışmalar en kısa sürede tamamlanmalı.

Unutulmuş olabilir, Kılıçdaroğlu bunları 19.04.2019 da demişti. Bir de şu ifadede bulunmuştu:

Belediye personeline; ayrımcılığa uğramayacakları, özlük haklarının korunacağı, görevlerini sürdürecekleri, kimsenin işiyle aşıyla uğraşılmayacağı bildirilecek.

xx           xx           xx

Bizimkileri ne yaptılar?

31 Mart Yerel Seçiminin ertesi günü başarılarını Büyükşehir Başkanlık binası arkasındaki meydancıkta Büyükşehir ve Menteşe çalışanları ile kutladılar.

Davul zurna eşliğinde yapılan kutlamada iki başkan tarafından zeybek oynandı, konuşmalar yapıldı, çalışanların başka adaylara destek verenleri için “gereği yapılacaktır” diye tehdit edildi.

Başta Marmaris olmak üzere belediyelerde canı yananlar oldu.

Hem de AK Parti’nin kazandığı CHP’li Yatağan, Ula, Ortaca ve Dalaman Belediyelerinde kimse aşından işinden edilmezken…

Neyse, seçimin ardından il merkezinde 80 taksici yeni garajın, yeni hastanenin yanına sokulmayarak adeta cezalandırılırken, il genelinde servis esnafı sevindirildi ve şimdi de “su fiyatlarında indirim” diye yanan yüreklere su serpidi.

Umarız okullar ve üniversite yeni döneme başlayıncaya kadar üniversite gençliği ve çocuklarımızın okul servisi ile toplu taşıma masraflarını en aza indirmek için gerekli çalışmaları da şimdiden başlar…

———————————–                                                                       ————————————

GÜNÜN SÖZÜ: Dürüst politikacı birine satıldıktan sonra, öbür seçime kadar başkasıyla pazarlığa oturmayan politikacıdır. (Simon Cameron)

ÇİVİ

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Başhekimi Prof. Dr. Ümit Başar Semiz başhekimlikten istifa etti. Arkadaşım “Madem istifa ediyormuş, neden Başhekimlik Odası yaaptırmaya başlamıştı?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.