Muğla’da Estetik Kurulu oluşturmaya var mısınız?

Bu haber 06 Ağustos 2015 - 17:50 'de eklendi ve 1.049 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Duydunuz mu? Bilmiyorum ama meşhur bir söz vardır. “Yeni toplumlar, kendileri ile birlikte, yeni şarkılar getirirler” diye. Ben de basında yazmaya başladığım andan itibaren, Muğla gündemine yeni şarkılar getirmeye çalıştım. Kadın algısını taşıdım. Kadın kalbini. Kadın bakışını. Kadının anaçlığını. Kadının yüceliğini hissettirmeye ve belleklerde top yekün kadının varlığını göstermeye çabaladım.

Bu yüzden çok mutluyum. İlimizi sevenler, şahsıma  güzel geri bildirimlerde bulunuyorlar. Onlara sonsuz minnetlerimi ve saygılarımı sunarım…

Muğla gerçekten, tüm güzelliklerin bahsedildiği, en güzel coğrafyada…

Dağı, taşı her şeyi ile harikalar diyarı…

Medeniyetlerin, Karyalıların, Beyliklerin ve Osmanlının kültürel değerleri, zengince yaşatılmış  bir bölgesindeyiz. Daha ne olsun dedirten cinsten burası. Sizce de öyle değil mi daha ne olsun ki?

Muğla gündemine yeni şarkılar getirmek, yeni şarkıları belleklere işlemek, düşünen kesimin asıl görevleri olmalıdır. Yeni düşünceler rüzgar ile denizlerden  gelmezler. Aydın kesimin ürettiği türkülerdir bunlar. Aynı zamanda  aydın kesim, bir milletin beynidir. Millete ışık olur iken, ışık hüzmesini kalınlaştırılmalıdır. Ne kadar kalın ışık hüzmesi, o kadar toplumsal gelişimdir de, acaba farkında mıyız bunların?

Bu kentin güzelleşmesi ve kakınması, sinerji içinde yaşam için, daha  anlamlı şeyler yapmalıyız. Önceliklerimizden bir tanesi çevreye duyarlı bir toplum olmalıyız. Doğayı sevmeliyiz ve korumalıyız.

Dalaman Kaymakamlığı’nın geçmişte doğayı korumak ve güzelleştirmek adına 2009 yılında, muhteşem projeleri olmuştu ve ben, o projelerini de tanıtmıştım. Turizm kenti olmamız açısından önemliydi. “Sizinde Bahçenizde Bir Begonvil Olsun Projesi” kapsamında, özellikle başta havalimanı yol güzergahı olmak üzere begonvil dikim çalışmaları ve çevre düzenlemeleri, harika  projelerdi. çatalca evden eve nakliyat Tüm birimler seferberdi. Kaymakamlık, tarım işletme müdürlüğü (TİGEM), tarım açık cezaevi müdürlüğü, okullar, emniyet müdürlüğü, gençlik ve spor müdürlüğünü iştirakı ile havalimanı yol güzergahına yaklaşık 1000 civarında begonvil fidan dikildi, aynı zamanda orman işletme müdürlüğü ve tarım işletme müdürlüğü (TİGEM) tarafından begonvil üretimi çalışmaları yapılmıştı.

Projenin amacı, başta havalimanı yolu olmak üzere vatandaşların ve kamu binalarının bahçelerinin çevre düzenlemesini yapmaları, yaşam kalitesinin arttırılması ve çevre duyarlılığının geliştirilmesini amaçlamııştır. Bu proje kapsamında en iyi bahçe ve balkon düzenlemesi yapanlarda ödüllendirildi. Dalaman  Kaymakanlığı’nın projesi ne denli hedefine erişti? Bunu net bir şekilde değerlendiremiyorum kaymakamlığın bu çalışması umarım diğer ilçelerimiz ve il merkezimiz için kıvılcım olur da, ilimizde estetik mekanlar ve görüntüler yaratmakta, projeler üretip hayata geçirirler demiştim.

Muğla Menteşe Belediyesi; ”Menteşe En Güzel Bahçesini Seçiyor” yarışması düzenlendi ve yarışma değerlendirme aşamasında. Çevre bilinci oluşturma ve estetik güzellikleri Muğla’ya kazandırma açısından güzel bir yarışma idi. Tanıtım yönü zayıf kaldı diye düşünüyorum.

Doğayı korumak ve estetik dğerlerle yaratılmış bir kent olmak çok önemlidir.

Geçmiş dönem Valilerimizden Sayın Ahmet Altıparmak, belediye başkanlarına doğrudan yaptığı çağrıda  “Estetik Kurulu oluşturulmalı. Şehir yani tüm Muğla sınırları estetik hale getirilmelidir ”demişti.

“Vali Altıparmak’ın 2 yıl süren Muğla Valiliği döneminde, bir turizm kenti olan Muğla’da uyguladığı  projelerden bir bölümü, ulusal ve uluslar arası basın yayın organlarında, ülkemiz turizmine örnek teşkil edecek, reform niteliğindeki projeler olarak değerlendirilmiştir. Beğeni ile takip ettiğim projeleri mevcuttu. Görüntü kirliliği yapan reklam levhalarının toplatılması projesi harika idi.

Yol kenarlarındaki ve koylardaki çöplerin toplatılması projesi ise; Vali Altıparmak’ın öncülüğünde, cumhuriyet başsavcılığı ile işbirliği içinde ‘Mahkumların Topluma Kazandırılması Projesi’ kapsamında, ceza evindeki mahkumlara, il genelindeki yolların kenarlarıyla, koylardaki çöp ve atıklar toplatılarak, daha temiz ve sağlıklı bir çevre oluşturulma projesi çok önemliydi.

Yol Kenarlarının Ağaçlandırılması Projesi ise; yörede duble yol çalışmaları sırasında tahrip olan ağaçların yeniden kazanılması ve yol kenarlarının daha güzel bir görünüme kavuşturulması için, kara yolları kenarlarına çeşitli türlerde, 8 binin üzerinde tüplü fidan dikimi gerçekleştirilmesini sağlamıştı. Ofis taşıma Bazen gözlemliyorum; dikilmiş fidanlar büyümekteler.

Sayın Altıparmak, doğayı korumak ve şehrin daha estetik bir hale gelmesi için çabalıyordu.

Sayın Altıparmak hoş seda  bıraktı ve bu kentten gitti. Şimdi bizler, daha fazla doğaya saygı ve şiir gibi bir kent yaratmak için, çok ama çok çalışmalıyız.

Muğla’da Estetik Kurulu oluşturmaya var mı sınız? Var mı sınız? şiir gibi bir kent yaratmaya.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Lale Aytaman 11 Ağustos 2015 / 09:18

Gülten Hanım, “Estetik Kurulu” oluşturulması fikri bence de çok olumlu. Benim dönemim dahil, yol kenarı ağaçlandırması, temizlik kampanyaları, güzelleştirme projeleri dönem dönem yapıldı ama ne yazık ki sürekli olamadı. Böyle bir Kurul oluşturulursa projeler izlenir ve süreklilik kazanır. Muğla’ya güzellikler yaraşır! Sevgiler