Muğla’da DSİ’nin 12 tesisi hizmete alınıyor

Bu haber 28 Kasım 2017 - 1:07 'de eklendi ve 956 kez görüntülendi.

Muğla’da Devlet Su İşleri tarafından yapımı tamamlanan 12 tesis 29 Kasım tarihinde Ankara’da Cumhurbaşkanı’nın katılacağı toplu açılış ile hizmete alınıyor.
Haber Merkezi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ülke genelinde yapımı tamamlanan 7,7 milyar liralık 375 eseri hizmete alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hizmete alacağı eserlerden Muğla da payını alacak.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı bir gelenek haline getirdiği toplu açılış merasimlerine bu yıl da devam ediyor. Bu çerçevede Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde yapımı tamamlanan 7,7 milyar lira yatırım bedelli 375 eser hizmete alınacak. 29 Kasım Çarşamba günü Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından toplu olarak hizmete alınacak eserlerden Muğla’da yapımı tamamlanan 12 tesis de topu açılış ile hizmete alınacak.
Ülkemizin daha refah ve daha müreffeh günlere kavuşması için dev barajlar, bereketli sulama tesisleri ve geniş orman alanları tesis ettiklerini kaydeden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Biz de bu gaye ile asırlık hayalleri gerçeğe dönüştürmek için çalışıyoruz. Özellikle ülkemizin her bir köşesinde vatandaşlarımızın büyük bir hasretle beklediği projeleri hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede eserlerimizle destan yazdığımız son 15 yılda, 156 milyar lira yatırım yaptık ve Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırdık” diye konuştu.
Hizmet hususunda kendileriyle yarışarak her yıl bir önceki yıldan daha fazla tesis inşa ettiklerinin altını çizen Prof. Dr. Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bakanlık olarak her yıl tesisleri toplu olarak hizmete aldık. Bir gelenek haline getirdiğimiz toplu açılış merasimlerine bu yıl da devam ediyoruz. Aralarında barajlar, içme suyu, sulama, atıksu arıtma ve taşkın koruma tesisleri ile ağaçlandırma, ormancılık, milli park ve meteoroloji projelerinin yer aldığı 7,7 milyar TL’ye mal olan 375 dev tesisi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle hizmete alacağız”
90 milyon 730 bin liralık yatırım

Ülke genelinde hizmete alınacak bu tesislerden Muğla’nın da payına düşeni aldığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Muğla’da Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün tamamladığı 12 adet tesisi de bu açılış merasimi ile hizmete alacağız” değerlendirmesinde bulundu.
Hizmete alınacak DSİ’ye ait eserlerin baraj, sulama ve taşkın koruma tesislerinden oluştuğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “DSİ tarafından Muğla’da tamamlanan tesislerle toplam 21 bin 480 dekar zirai araziye sulama suyu sağlayacağız. Yine 1 milyon 940 bin metreküp su depolayacağız. 1 ilçe, 10 mahalle ve 7 bin 940 bin dekar araziyi taşkın zararlarından koruyacağız. Ayrıca bu açılış merasiminde Bakanlığımıza bağlı Orman, Doğa Koruma ve Milli Parklar ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapımı tamamlanan tesis ve çalışmaları da hizmete alacağız. Bu eserler arasında ise yeni orman yolları, ağaçlandırma, orman köylüsüne destek, fidan üretimi, korunan alanların altyapılarının iyileştirilmesi gibi çalışmalar ve otomatik meteoroloji gözlem istasyonları yer alıyor. Bütün bu eser ve çalışmaların toplam yatırım bedeli 90 milyon 730 bin TL’yi geçiyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.