Muğla’da donduran soğuk « Hamle Gazetesi

Muğla’da donduran soğuk

Bu haber 12 Ocak 2015 - 0:39 'de eklendi ve 2.380 kez görüntülendi.

donduransoukMuğla’da geçtiğimiz hafta içerisinde son 42 yılın en düşük hava sıcaklığının yaşandığı ve soğuk havanın yaşamı olumsuz etkilediği Muğla’nın Menteşe İlçesi sınırları içerisinde bulunan dere, göl ve şelaleler dondu. Menteşe İlçesi’ne bağlı Yerkesik Mahallesi’nde ki Damla Deresi ve şelalesi ile kent merkezinde bulunan Değirmendere mevkiinde bulunan bölgede buz sarkıtları oluştu. Soğuk havaya rağmen buzların oluşturduğu doğal güzellik doğa fotoğrafçıların ve vatandaşların büyük ilgisini çekti.
Haber Merkezi
Geçtiğimiz hafta başından itibaren son 42 yılın en düşük hava sıcaklığının yaşandığı Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde dere, göl ve şelaleler dondu. Özellikle buz sarkıtlarının oluştuğu Yerkesik Mahallesi’nde bulunan Damla Deresi ve şelalesi ile ilçe merkezinde bulunan Değirmendere mevki doğa fotoğrafçılarının ve vatandaşları büyük ilgisini çekti.
İnsan boyuna ulaşan sarkıtlar
Menteşe ilçesine bağlı Yerkesik Mahallesi’nde, binlerce yıl süren oluşumunun ardından yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Damla Deresi ve şelalesi buz tuttu. Bu bölgede bulunan ve insan boyuna yaklaşan sarkıtlar Muğla’da son 42 yıldan bu yana yaşanan soğuk havanın göstergesi olarak gösterilirken, ortaya çıkan doğal güzellik doğa tutkunlarının ve vatandaşların büyük ilgisini çekti. Bölgeye aileleriyle birlikte gelen vatandaşlar 30 yıldır şelalenin donduğuna ilk kez tanık olduklarını söylediler.
Doğa fotoğrafçısı Muzaffer Deniz, Damladeresi’nin eşsiz manzarasını fotoğraflarken, “Yaz aylarında piknik yapmak için sık sık geldiğimiz Damladeresi kış aylarında benim gibi doğa fotoğrafçılarının uğrak mekanı. Vadinin yamaçlarında tamamen sarkıtlar oluşmuş. Sarkıtlar vadiye ayrı bir ahenk katmış. Benim gibi doğa fotoğrafına meraklı arkadaşlarımız Damladeresi’nin yaz aylarında yeşilini, kış aylarında beyazını fotoğraflıyoruz. Bu manzara her kış yaşanmıyor. Bu yıl mevsim normallerinden farklı bir soğuk hava şartlarının oluşması böyle bir tabloyu ortaya çıkardı” dedi.
Değirmendere’de buz tuttu
Menteşe İlçesi kent merkezi sınırlarında bulunan ve doğa yürüyüşü yapanların büyük ilgisini çeken Değirmendere’de bulunan şelalede ortaya çıkan sarkıtlar ilginç görüntülere sahne oldu. Şelalenin etrafında oluşan sarkıtlar doğa fotoğrafçıları tarafından görüntülendi.
42 yılın en soğuk kışı
Menteşe’de İlçesinde geçtiğimiz hafta içinden itibaren sıfırın altında – 8,2 derece ile son 42 yılın en soğuk hava sıcaklığı ölçüldü. Sıfırın altında -8,2 derece ile Muğla merkezinde Menteşe’de son 42 yılın (1973 Ocak ayı en düşük sıcaklığı -9.2, 1954 Ocak ayı en düşük sıcaklığı -11.0) en düşük Ocak ayı sıcaklığı olarak kayıtlara geçti. Soğuk hava Pazar gününden itibaren yerini mevsim normallerine bırakmaya başladı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.