Muğla’da ‘Diken Kelebeği’ göçü

Bu haber 16 Nisan 2019 - 1:40 'de eklendi ve 1.086 kez görüntülendi.

Muğla’da il genelinde hafta sonunda yaşanan kelebek popülasyonu artışı vatandaşların büyük merakına neden oldu. Özellikle tarım arazilerinin bulunduğu bölgelerde yoğunlaşan artış ile ilgili olarak Muğla Tarım İl Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada il genelinde yaşanılan olayın ‘Diken Kelebeği’ göçü olduğu belirtilirken, bu kelebeğin tarım ürünlerine hiçbir zararı bulunmadığı kaydedildi.

Kadir Tamer

Muğla’da hafta sonunda birçok bölgede görülen kelebek popülasyonu artışının ‘Diken Kelebeği’ göçünden kaynaklandığı ortaya çıktı. Muğla il genelinde ilk kez yaşanılan kelebeklerin toplu hareketi vatandaşlarda büyük merak uyandırırken, tarım üreticisinde ise ürünlere zarar vereceği endişesi yarattı.

İl genelinde görülen olayla ilgili olarak birçok iddia ortaya atılırken, Muğla Tarım İl Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili olarak bir açıklama yapıldı. Açıklamada Muğla’da hafta sonunda yaşanılan olayın ‘Diken Kelebeği’ göçü olduğu belirtildi.

Muğla Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:
“Son zamanlarda yoğun olarak kelebek popülasyonu görülmektedir. Bu görülen kelebek diken kelebeği olup ‘Vanessa Cynthia Cardui’ olarak ta bilinmektedir. Diken kelebeği kuzey yarım kürenin tamamı, Afrika ve Avustralya kıtaları ile küresel olarak en yaygın dağılış gösteren kelebek türlerindendir. Türkiye’nin tüm illerinde bulunmaktadır. Bu tür göçmen kelebeklerdendir. Baharda Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya göç ederler. Çayırlar, makilikler, orman alanlarında yaşarlar. Konukçukları devedikeni, hatmi çiçeği türleri, galagan, ebegümeci, ısırgan, boğa dikeni gibi yabani bitkiler ile beslenir. Bu kelebek türünün mevcut tarımsal yapımıza herhangi bir zararı yoktur.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.