Muğla’da Derneklerimiz ve Kadınlarımız

Bu haber 23 Nisan 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.991 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Genç İş Adamları Derneği (MUGİAD) kurulalı neredeyse 22 yıl olmuş.

Sanıyorum bu derneğimiz Muğla siyasetinin renkli isimlerinden İnşaat Mühendisi Mehmet Şahbaz tarafından kurulmuştu.

Sonra kimler başkanlık etmedi ki?

100’ün üzerinde üyeye sahip olan dernekte ilk aklıma geliveren isimler:

Bülent Karakuş, Hilmi Giresun, Coşkun Coşar, Mustafa Ercan (Kırtasiyeci), Kazım Eren, Şemsa Aşık ve Koray Özcan.

MUGİAD’ın uzun yıllar bilinen tek bayan üyesi Şemsa Aşık’tır. Aşık yine uzun yıllar derneğin yönetim kurulu üyelerinden oldu. Başkanlıkta yaptı mı bilmiyorum. Şimdi yeni yönetimde Ayla Özsan var. Bakarsınız yeni dönemde MUGİAD Başkanı Ayla Özsan olur!

xx        xx        xx

MUGİAD’ın son başkanı Yatağan’dan Koray Özcan’dı. Özcan artık MUTSO (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) Meclis Üyesi.

MUGİAD’ın yeni dönem Başkanı ise aynı zamanda MUTSO Meclis Üyesi olan Mehmet Çahan oldu. Demek ki engel yok, iki yerde görev yapılabiliyor. MUTSO Başkanlığını bu gün üçüncü defa Bülent Karakuş yaparken, Meclis Başkanlığı’nı ise yine MUGİAD’ın eski yöneticilerinden Şükrü Altınay yapmakta…

Tabi nedense benim MUGİAD ile yıldızım hiç barışmadı, diyeceğim ama galiba asıl MUGİAD’ın benimle yıldızı barışmadı! Belki de benim MUGİAD’ı eski Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün döneminde belediyenin arka bahçesi görmemden öyle oldu…

MUGİAD’ın yeni yönetimi geçtiğimiz günlerde ilk toplantısını Muğla Basını ile yaptı. Belki öncekilerde yapmışlardır. Derneğin hiçbir etkinliğine davet edilmediğim ve hatta genellikle gazetemizde davet edilmediği için bilmiyorum!

Yeni dönemin yeni yönetiminden davet alınca şaşırdım. Ne değişti ki diye düşünmedim değil. Evet, yönetim değişti yeni Başkan Mehmet Çahan oldu. Benimle ilgili geçmişten gelen bir yasak var mıydı bilmiyorum. Eğer var idiyse o yasağı Nazar Unlu Mamulleri ortaklarından Mehmet Çahan kaldırmış olmalı!

xx        xx        xx

MUGİAD ile yıllardır yıldızımız barışmamış olsa da bir gazeteci olarak o yapıyı tanımadığım söylenemez. MUGİAD adı üzerinde genç iş adamlarını bir araya getirmesi gereken bir yapı… Türkiye’nin pek çok yerinde de bu böyle, ama galiba biz Muğla’da her şeyi kendimize benzetiyoruz!

Belki de derneğin kuruluşunda kurucu bulmakta güçlük yaşandı ve o zaman bir araya gelenlerle olumsuz bir “teamül” oluştu.

Kurucu Başkan Mehmet Şahbaz aslında bir iş adamı değil İnşaat MühendisiSayın Şahbaz bu yazıyı okuyunca kızabilir, ama ben “iş adamı” denilince (mühendis, doktor olmasının engeli yok) yanında en azından birkaç kişi çalıştıran bir “işveren” anlıyorum.

Nitekim bu yazımı kaleme alırken MUGİAD’ın üye yapısına baktım neredeyse yarısının gerçek anlamda “iş adamı” olmadıklarını gördüm!

xx        xx        xx

MUGİAD iş dünyası ile ilgili, ama tırnak içinde işadamı olmayanların da içinde yer alabildiği bir yapı olsa da aslında Muğla’yı pek çok yönden, özellikle politik anlamda etkileyen çok önemli bir yapı. MUGİAD Muğla’da adeta “siyaset okulu” ve hatta CHP’nin “anaokulu” gibi bir şey…

Çünkü MUGİAD yönetimlerine baktığımızda Hilmi Giresun başta Hüseyin Poyraz, Şükrü Altınay, A. Tevfik Ural, Hasan Harput, Mustafa Ercan (Kırtasiyeci), Coşkun Coşar, Şemsa Aşık, Koray Özcan vd. ile üyelere baktığımızda Mimar Figen Gürsoy Yaşyerli, Kazım Eren, Av. Cüneyt Özbayır, Diş Doktoru Umut Barış Baykara, Harita Mühendisi Bahattin Gümüş, Av. Burak Erbay, Av. Suat  Özbek, Began Çağlav ve Serdar Şatırlar’ı ya CHP’nin parti kademelerinde, ya CHP’den belediye meclisinde veya MUTSO’da görüyoruz…

xx        xx        xx

MUGİAD’da sağ siyasette bazıları MUTSO’da, bazıları Belediye Meclisi’nde ve bazıları her ikisinde görev almış olarak öne çıkanlarda var. Mehmet Şahbaz, Nazmi Yaşar, (İlk kadın üye) Seher Demirayak, Mehmet Arıtkan, Hamza Akercan, Ziya Ercan, Av. Çağrı Alper, Yüksel Baydur ve Yelda Gökcan gibi tanınmış isimler AKP’de görülürken bir de MHP’li Miraç Özcan’ı görüyoruz…

Sıraladığımız isimlerden şu anda Bahattin Gümüş Menteşe Belediye Başkanı, Umut Barış Baykara Büyükşehir Meclis Üyesi… Belediye Başkanı Hilmi Giresun da olabilirdi! İlginç değil mi?

Bir de şu anda Menteşe Belediye Meclisi’nde CHP birinci, Akepe ikinci, MHP üçüncü parti. Büyükşehir Meclisi’nde de öyle! Galiba şu anda MUTSO’da da CHP ağırlığı var…

xx        xx        xx

Yapıya dikkat edilirse Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde olduğu gibi neredeyse MUGİAD’da da kadın üye yok. Bir elin parmağı kadarlar.

Onlardan Seher Demirayak ve Şemsa Aşık MUGİAD yönetiminden öteye gidememişler. Yeni yönetimde Ayla Özsan var. Bakalım O öteye geçebilecek mi?

Umarım Mehmet Çahan başkanlığındaki yeni yönetim kurulu üyeleri Yiğit Toprakçı, Tolga Yüksel, Yavuz Yolcu, Şeref Tok, Osman Kumral, Hasan Çolakoğlu ve Emin Karakuş kompleks yapmazlar ve hatta biraz da gaz verip Ayla Özsan’ın Mehmet Çahan’dan sonra MUGİAD’ın ilk kadın başkanı olmasını sağlarlar.

Bu Muğla siyasi, sosyal ve ekonomik yayamı için çok önemli…

İlginçtir Bülent Karakuş MUTSO Başkanı oluncaya kadar MUTSO’da da kadın meclis üyesi yoktu. İlk Mimar Figen Gürsoy Yaşyerli’yi gördük. Geçen dönem Datça’dan Selma Ünal vardı. Bu dönem Selma Ünal ile birlikte yine Datça’dan Deniz Dakikoğlu var.

Ha gayret! Gelecek dönem bakarsınız 3 olur… Kim bilir, belki gelecek dönem yönetimde de kadınlara yer verilir… Ha gayret…

xx        xx        xx

Muğla gibi bir yerde kadınlarımızın siyasette olması gerektiği gibi yer almamalarının veya alamamalarının; dünden bu güne bir tek kadın milletvekiline ve kadın belediye başkanına sahip olunmamasının temelinde belki de Esnaf Odaları, Ticaret ve Sanayi Odaları var. Bilemiyorum…

Bu anlamda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin Sosyologlarına çok iş düşüyor…

MUTSO’nun yeni üyeleri arasında dikkat çekici olarak Mimar Buket Giresun ile Emin Karakuş’u görüyoruz. Babası Hilmi Giresun’un CHP’de belediye başkanı aday adaylığı sürecinde adeta kampanyayı yürüten Buket Giresun o performansını sürdürürse, bakarsınız olumsuz döngüyü kıran ilk kadın olur…

Tabi derneğin yeni üyeleri arasında Elen İnal, Özlem Çetintaş ve Burçin Alpözen adında üç kadın daha görünüyor. Bakarsınız çıkış onlardan birinden gelir…

xx        xx        xx

MUGİAD’ın yeni yönetiminin Bağlarbaşı’nda Muğla Basını ile bir araya geldikleri o akşam MUGİAD Başkanı Mehmet Çahan önümüzdeki dönemde Muğla‘daki diğer dernekler ve üniversite ile işbirliği yaparak Muğla‘nın sorunlarını gündeme taşıyacaklarını belirtirken şunları söylüyordu:

Özellikle Üniversitemiz ile işbirliği içinde geçen dönem başlattığımız seminerlerimizi devam ettirerek, üyelerimizi daha ufukları açık ve donanımlı hale getireceğiz. Üyelerimiz arasında da ticari ilişkileri geliştirmek adına bir rehber oluşturmak bu dönemki hedeflerimiz arasında. Bu rehberde derneğimize kayıtlı üyelerin kendilerine özel yapılacak indirimlerden yararlanarak üyelerimiz arasında ticari ilişkilerin daha da artmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Derneğimizin esas amacı ticari olmasına rağmen, yeri geldiğinde birtakım sosyal projeler ve etkinlikler gerçekleştirerek üyelerimizin yoğun iş hayatından ve stresten uzaklaştırmak da yönetimimizin hedefleri arasında.

Mehmet Çahan ile yönetim kurulu üyesi arkadaşlarına biz de başarılar diliyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Buket Giresun 23 Nisan 2014 / 23:42

Özcan bey, yazınız ile ilgili bir konuda düzeltme yapmak isterim , MUTSO üyesi oldugum bilgisi dogru degildir MUTSO ile bilabedel gönüllü yapmis oldugum calismalar disinda bir ilişkim bulunmamaktadır. MUĞLA Mimarlar odasi , MUGİAD ve MUĞLA Arastasını Araştırma ve Geliştirme Derneğinin uyesiyim. Iyi calismalar dilerim.