Muğla’da değişen olmadı « Hamle Gazetesi

Muğla’da değişen olmadı

Bu haber 01 Kasım 2015 - 23:19 'de eklendi ve 926 kez görüntülendi.

oy (3)26. Dönem Milletvekili Genel seçimlerinde Muğla’da sürpriz yaşanmadı. Türkiye genelinde Ak Parti tek başına iktidara gelirken Muğla’da ise geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Ak Parti ikinci parti oldu. Türkiye genelinde oy kaybeden MHP, Muğla’da da 7 Haziran’da aldığı oyları Ak Parti’ye kaptırdı. 1 Kasım seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre Muğla’da CHP yüzde 47.97 oy oranı ile bu seçimde de birinci parti olurken Ak Parti yüzde 30.22 oy oranı ile ikinci parti, MHP ise yüzde 14.86 oy oranı ile üçüncü parti oldu. Bu sonuçlara göre CHP 3, Ak Parti 2, MHP ise 1 milletvekilini meclise gönderdi.
Kadir Tamer
Muğla’da 26. Dönem Milletvekili genel seçimlerinde sürpriz olmadı ve geçtiğimiz yıllarda ki tablo bu seçimlerde de kendisini gösterdi. Muğla’da 673 bin 144 seçmen için il genelinde toplam 2 bin 81 sandık kuruldu. Sabah saat 08.00’de başlayan oy kullanma işlemleri akşam saat 17.00’a kadar sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. Oy kullanma süresinin tamamlanmasının ardından yapılan sayımlarda resmi olmayan sonuçlara göre Muğla’da CHP yüzde 47.97 oy oranı ile bu seçimde de birinci parti olurken Ak Parti yüzde 30.22 oy oranı ile ikinci parti, MHP ise yüzde 14.86 oy oranı ile üçüncü parti oldu.
CHP iki ilçede kaybetti
Muğla’da uzun yıllardan bu yana iktidarı elden bırakmayan CHP, bu seçimde de il genelinde birinci parti oldu. 13 ilçesi bulunan Muğla’da CHP 11 ilçede birinci parti olurken sadece Seydikemer ve Kavaklıdere’de ikinci parti oldu. 25. Dönem Milletvekili Genel seçimlerinde milletvekili adaylarını ön seçim ile belirleyen CHP 7 Haziran seçimlerinde yüzde 45.1 oy oranını arttırdı. CHP bu seçimlerde il genelinde aldığı oylarla resmi olmayan sonuçlara göre 278 bin 619 (yüzde 47.97) bin oy alarak meclise 3 milletvekili gönderdi. Resmi olmayan sonuçlara göre Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan ve Nurettin Demir CHP’den meclise giden isimler oldu.
Ak Parti 2 milletvekili gönderdi
7 Haziran tarihinde gerçekleşen seçimlerinde yüzde 26.9 oy oranı bulunan Ak Parti bu seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre oy oranını yüzde 3 arttırdı. 7 Haziran seçimlerine göre 1 Kasım tarihinde yapılan seçimde Ak Parti Muğla’da MHP’den aldığı oylarla il genelinde 175 bin 579 (yüzde 30.22) oya sahip oldu. Sadece iki ilçede birinci olan Ak Parti 2 milletvekilliğini korumasını bildi. Resmi olmayan sonuçlara göre Ak Parti Muğla’dan, Hasan Özyer’i ve Nihat Öztürk meclise göndermeyi başardı.
MHP oylarını Ak Partiye kaptırdı
Muğla’da her seçimde 1 milletvekili çıkaran MHP ise 7 Haziran sonuçlarına göre elindeki oylarını Ak Partiye kaptırmasına rağmen bir milletvekili sayısını korudu. 7 Haziran seçimlerinde yüzde 18.6 oy oranı bulunan MHP bu seçimde resmi olmayan sonuçlara göre 86 bin 264 (yüzde 14.86) oy aldı. MHP’den meclise giden isim Mehmet Erdoğan oldu.
HDP oylarını düşürdü
7 Haziran seçimlerinde Muğla’da yüzde 5.4 oy alma başarısı gösteren HDP ise bu seçimde oy kaybetti. 1 Kasım resmi olmayan seçim sonuçlarına göre HDP Muğla’da yüzde 4.07 oy oranında kaldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.