Muğla’da Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Bu haber 29 Ekim 2015 - 23:43 'de eklendi ve 878 kez görüntülendi.

29 EKİM (9)Cumhuriyetimizin 92. yaşı tüm Türkiye’de olduğu gibi Muğla’nın Menteşe ilçesinde de coşkuyla ve övünçle kutlandı.
Verda Kartal
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Menteşe İlçesi’nde sabah saatlerinde Muğla Valisi Amir Çiçek’in tebrikleri kabulü ile başladı. Muğla Valiliği’nde başlayan kutlama töreni daha sonra Muğla Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen törenle devam etti. Törene Muğla Valisi Amir Çiçek, Vali Yardımcıları, Ak Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer, İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Özfidan, Muğla Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve çok vatandaşlar katıldı. İlk olarak Valinin, Garnizon Komutanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte halkın ve törene katılanların bayramlarını kutladılar. Daha sonra İstiklal Marşı okundu.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Muğla Valisi Amir Çiçek, “Kahramanlıkları destanlaşarak dilden dile aktarılan Türk milletinin en büyük günü olan Cumhuriyetimizin 92. yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tüm dünyanın hayranlıkla seyrettiği Kurtuluş Savaşı’ndaki büyük mücadeleden sonra deyim yerindeyse ecdadımız küllerinden yeniden doğmuş, hür ve bağımsız yaşama arzusunu tüm dünyaya göstermiştir. Beşinci Osmanlı Ordusu Kumandanı Mareşal Liman Von Sanders’ın atalarımızın vermiş olduğu mücadele ile ilgili sözlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Sanders şöyle söyler: ‘Bir asker için mutluluk denen bir şey varsa, Türklerle omuz omuza savaşmaktır diyebilirim. Fakir insanlardı; buğday kırığından yapılmış çorba, en önemli yemekleriydi. Sağlıksız su içerlerdi; çamur barınaklarında yatarlardı; fakat en modern silah ve araçlarla donanmış düşmanlarına karşı aslanlar gibi savaşırlardı. Bu insanların kalplerinde sadece ve sadece ulvî bir vatan sevgisi vardı. Ölüme onlar kadar gülümseyerek giden bir millet ferdi daha görmedim.’ İşte, Alman komutanın da belirttiği gibi, zor şartlara rağmen, Türk milleti, kurtuluş ümidini bir an olsun kaybetmemiş, bağımsızlık mücadelesinden asla vazgeçmemiştir” dedi.
Çiçek konuşmasını şöyle sürdürdü, “29 Ekim; Cumhuriyeti kuran Atatürk’ün ifadesi ile “En Büyük Bayram” günüdür. Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktıktan sonra başlatmış olduğu, Kurtuluş Savaşı’mızın zaferle sonuçlanmasından sonra, 29 Ekim 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. ‘Türk Milletinin karakterine ve âdetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir’ diyen Atatürk, harici ve dahili düşmanlara karşı milletimizin tek yürek olması gerektiğini her zaman hatırlatmıştır. Bizlerin de yapması gereken onun işaret ettiği gibi ülkedeki birlik ve beraberliğin bozulmaması, hainlere fırsat verilmemesi için çok çalışmaktır. Ülkemizin güçlü olması konusunda, çocuklarımızı iyi yetiştirmek, onları geleceğe hazırlamak, vatan, millet, bayrak ve ülke sevgisini onlara aşılamak bizim en önemli görevimizdir. Cumhuriyetimizi emanet edeceğimiz evlatlarımız, ülkemize azim ve kararlılıkla sahip çıkarlarsa, milletimize hiçbir kimse zarar veremeyecektir. Bu duygu ve düşünceler ışığında; başta Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu kutsal topraklar üzerinde bizlere hür ve bağımsız yaşama onuru kazandıran, günümüzde de mücadele etmeye devam eden ve bu uğurda her türlü fedakarlığa katlanarak canlarını feda eden Aziz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Cumhuriyetimizin 92. yılı kutlu olsun.”
Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okundu. Şiirlerin okunmasının ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü sporcuları judo, tekvando, karate ve Jimnastik takımı gösteri yaptılar. Gösterilerin hemen ardından Uluslararası düzeyde ilk 3’e giren sporcu ve öğrencilere ödülleri verildi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması öğrencilerin ve askerlerin yaptığı tören geçidi ile son buldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.