MUĞLA´DA CİNAYET İŞLENMEZDİ! « Hamle Gazetesi

MUĞLA´DA CİNAYET İŞLENMEZDİ!

Bu haber 06 Ağustos 2012 - 0:00 'de eklendi ve 2.129 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla halen sıkça cinayet işlenen illerden değildir.
Çocukluğumun Muğla’sında cinayet nedir bilinmezdi.
Muğla il merkezinin bırakın son 10 yılını, 20 yıl, 30 yıl geriye gidin 10 yılda 10 cinayet işlendiğini göremeyeceğiniz gibi, son 30 yılda 10 cinayet sayamazsınız.
Ama son 10 yılın iki yılına 2 cinayet olayını sığdırıverdik!
Neden?
 
xx     xx     xx
Şükürler olsun ki, Muğla’da halen “Bir cinnet her şeyi halleder” deyip yerleşik toplumdan cinayet işleyen çıkmıyor. Muğla’nın son iki yılına sığdırılan 2 cinayet resmi kurumlarımızda işlendi.
Geçen yıl, Muğla’ya gelir gelmez çalışkanlığı, üretkenliği ve başarılı uygulamaları ile kendisini tanıtan ve gelecek için çok şey vaat eden 37 yaşındaki genç SGK Müdürü Naci Şahin bir kör kurşun ile Hakkın rahmetine kavuştu.
Olayı anımsayalım:
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Muğla İl Müdürü Naci Şahin, hakkında soruşturma açtığı aynı kurumda çalışan Destek Şefi Hasan Sünnetçioğlu tarafından tabancayla öldürüldü. Cinayetin işlendiği odada 3 müdürü bir süre rehin alan ve pencereden, “Namusumla ve şerefimle yaşadım. Hakkımda soruşturma açıldı. Tüm Muğla beni tanıyor. Hiçbir suçum yok.” diye bağıran 40 yaşındaki Sünnetçioğlu, 2 saat sonunda teslim oldu.
Geçen hafta yaşanan üzücü ve dramatik olayda da Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Muğla Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü İsmail Işıktaş önce Müdür Yardımcısı Abdulgani Güldez’i tabanca ile vurup öldürdü. Ardından aynı tabanca ile kendi canına kıydı.
Neden?
 
xx     xx     xx
Muğla’nın resmi kurumlarında neler oluyor?
Bir bürokrat dostum, bu olanlar ile ilgili sohbetimizde “Muğla’daki dairelerin çoğu pimi çekilmiş el bombası gibi.” diyordu.
Neden?
Muğla’nın bürokratik ve siyasi üst düzey yöneticileri ile milletvekillerinin bu sorunun yanıtını aramalarında yarar var…
Basına tam anlamıyla yansımadı, ama Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’nde de geçtiğimiz aylarda İl Müdürü ile İl Müdür Yardımcısı arasında kavga yaşandı. Şükürler olsun ki o kavgada kan akmadı.
Nedense Muğla’nın resmi kurumlarında bir “gerilim” var. Bu “gerilim” ilgili ve yetkililerce mercek altına alınmalıdır!
 
xx     xx     xx
“Neden?” sorusunun yanıtı görebilenler ve görmesini bilenler için Muğla Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü rahmetli İsmail Işıktaş’ın geçtiğimiz Cuma günü Muğla’da yapılan cenaze töreninde vardı. O “anı” bir gazeteci arkadaşımız görüp, yakalayıp haberleştirdi. Haberin spotunda şöyle deniliyordu:
“Muğla’da, tartıştığı yardımcısını öldürdükten sonra aynı tabancayla canına kıyan Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Muğla Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü İsmail Işıktaş (56) gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlandı. Cenazede Işıktaş’ın kızı Beyza Işıktaş (24), YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak’ın gönderdiği çelengin üzerindeki isim yazılı şeridi yırtıp, yere attı.”
Neden?
 
xx     xx     xx
Acılı evlat Beyza Işık YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak’ın gönderdiği çelengin üzerinde ismi yazılı şeridi neden yırtıp attı?
Bu sorunun yanıtı da söz konusu haberde şöyle yer alıyordu:
“Çelengin üzerindeki ismi yazılı şeridi söküp, yırtarak yere atan Işıktaş, ‘Onların yüzünden oldu. Bir de utanmadan çelenk göndermişler.’ diyerek, hıçkırıklarla ağladı.”
Neden onların yüzünden olmuştu? “Onlar” denilenler bu acı olayın yaşanmasını engelleyebilirler miydi?
 
xx     xx     xx
Sorduk soruşturduk.
Muğla Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü İsmail Işıktaş ile Müdür Yardımcısı Abdulgani Güldez en az bir yıldır geçinemiyorlarmış. Söylentilere göre, YURTKUR Genel Müdürlüğü Müdür Işıktaş’ı değil, Müdür Yardımcısı Güldez’i muhatap alıyormuş.
Personeli kendisini takmayan bir müdürün halini düşünebiliyor musunuz?
Bir yıldır Işıktaş ve Güldez birbirlerini genel müdürlüğe şikâyet ediyorlarmış.
Birbirini şikâyet eden iki bürokratı nasıl yan yana çalıştırır, onlardan hizmet beklersiniz? Muhatap almadığınız müdürü neden o görevde tutarsınız. Ki o Müdür Işıktaş bir yıldır Muğla’dan alınmasını istiyormuş… Neden almadınız?
Şimdi yüksek siyaset ve yüksek bürokrasi bu dramatik olayın; cinayet ve intiharın vebalini nasıl ödeyecek?
Lütfen (ilçeler dahil) öteki resmi dairelere dikkat!
(06.08.2012)
 
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.