Muğla’da CHP’den MHP’li Aday Mı? « Hamle Gazetesi

Muğla’da CHP’den MHP’li Aday Mı?

Bu haber 25 Mayıs 2018 - 2:25 'de eklendi ve 3.864 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

KADININ ADI VAR MI?

Partilerin aday adayları ortaya çıkmaya başladığında “Kadının Adı Yine Mi Yok” başlıklı (18 Mayıs) yazım olmuştu. Demokrasi limanı, ülkemizin batıya açılan penceresi olmakla övündüğümüz Muğla’nın artık Ankara’da bir kadın vekil tarafından da temsil edilmesinin zamanının gelip geçtiğini anlatmaya çalışmıştım…

Değişen bir şey oldu mu?

Kimine göre oldu, kimine göre olmadı.

Herkes “Sonuçtan memnun musun?” diye soruyor.

Memnun değilim tabi.

Elbette AK Parti’de Yelda Erol Gökcan’ın ikinci sıradan aday gösterilmiş olması sevindirici bir gelişme… AK Parti’nin oylarını koruması halinde, Muğla’nın seneler sonra bir kadın temsilcisi de olacak… Ancak böyle bir gelişmenin CHP’de olmaması umut kırıcı…

Bu konuya döneriz.

xx        xx        xx

Bugünlerde CHP’de bir başka türlü umut kırıcı, üzücü olaylar yaşanıyor.

Bu olayların yarattığı tepkilerin hedefinde CHP’nin liste başı Muğla Milletvekili adayı Mürsel Alban duruyor.

Perde arkasında ise Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat görünüyor. Bu ikiliye Bodrum’da CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen ekleniyor…

İl genelinde Mürsel Alban’ın şahsında odaklanan tepkiler sıkıntılara neden olurken, Bodrum’da çok daha büyük sıkıntı yaşandığı gözleniyor. Öteki ilçelere göre demokrasinin daha çok içselleştirildiği, sivil toplum hareketinin güçlü olduğu ve entelektüel yaşamın öne çıktığı Bodrum’da 7 kişilik listede kadın adaya seçilebilir sırada yer verilmemiş olmasına karşı çıkılırken, CHP’nin en çok oy aldığı ilçenin seçilebilir yerde temsil edilmemesine tepki gösteriliyor…

xx        xx        xx

HÜSEYİN ANIL İSTİFA ETTİ

Bodrum’da sıralama ile ilgili tepkiler sürerken, sıralamanın 5’nci sırasında yer alan Bodrumlu Dr. Kerim Cangır’ın sıralamadan çıkarılıp yerine Fethiye’den CHP’liliği tartışılan İbrahim Ertürk’ün getirilmesi yaşanan sıkıntının tuzu biberi oldu.

Dr. Cangır’ın sıralamadan çıkarılması Bodrumluların var olan tepkilerini tavan yaptırırken, Fethiyelileri de, “Fethiye’ye 5’nci sıra mı layık görüldü. Hadi öyle görüldü, bu ismi kime sordunuz da orya koydunuz?” dedirterek ayağa kaldırdı…

Bodrum yerel basınında da “Muğla’da CHP listesini kim değiştirdi?” başlıklı haberler çıkmaya başladı.

Bu arada daha önce kesin ihraç talebi ile dönemin İl Başkanı Mürsel Alban tarafından disipline verilmiş olan Bodrum’un eski ilçe başkanlarından Hüseyin Anıl partisinden istifa etti.

İstifasını kendisine ait sosyal medya hesabından duyuran Anıl, CHP Bodrum İlçe Başkanlığı’na gönderdiği 21 Mayıs 2018 tarihli dilekçesinde “Son açıklanan milletvekili aday listesini de gördükten sonra, sizin de Bodrum CHP’de uyguladığınız Muğla oligarşisine teslim olmuş, biat etmiş yönetimlerinizden sonra, partideki üyeliğimizin gereksiz ve istenmeyen noktada olduğu kanaatine vardım. Bugün itibariyle partiden istifamın kabulünü ve gereğini bilgilerinize sunarım.” ifadelerine yer verdi…

xx        xx        xx

İŞÇİ SINIFININ ÇAĞRISI

Tüm bunlar olup biterken Yatağan işçi sınıfından da tepki geldi.

Yatağan-Milas emekçilerinin önderlerinden Dinçer Yıldız da 22 Mayıs 2018 tarihli sosyal medya paylaşımında şu çağrıyı yaptı:

Cumhuriyet Halk Partisi İl ve İlçe Başkanlarına çağrı; 11-12-13 Mayıs 2018 tarihlerinde İl ve İlçelerde yapılan meyil yoklamalarının sonuçlarını açıklayın. Yoksa parti tabanını ve sokağı hiçe sayan milletvekili aday sıralamasının faturası size kesilecek.

Dinçer Yıldız’ın çağrısına yanıt veren çıkmadı. Ancak bu çağrının veya uyarının benzerleri yerel basında yer almaya başladı. Bodrum’un yayın organlarından “Arena BODRUM HABER” de “Muğla’da CHP Listesini Kim Değiştirdi” başlıklı haber büyük yankı uyandırdı.

Haberin sunumunda “Evet, Başkent Ankara’da, başlıktaki bu sorunun cevabı aranıyor.

Haber: Emin Varol / Arena Bodrum Haber Ankara Temsilcisi” denilerek şöyle devam edildi:

İddia şu:

CHP teşkilatında yapılan eğilim yoklaması, Ankara’ya gelirken değişti. Teşkilat, listenin başına, yani 1. sıraya, eski İl Başkanı Mürsel Alban’ı yazmadı. Kimi yazdı? Eğilim yoklaması Ankara’ya gelirken, teşkilatın yazdığı ismi silip, Mürsel Alban’ı kim yazdı?

İnanın bana büyük bir titizlikle bu kişi aranıyor. Soruşturma başlatıldı. Listeyi değiştirenler mutlaka bulunacak. Bazı ilçelerin başkanları, bu konuda tanıklık etmeye de hazır.

xx        xx        xx

LİSTE BAŞI AKIN ÜSTÜNDAĞ MIYDI?

Dinçer Yıldız’ın çağrısına yanıt veren olmadığı gibi, “Arena BODRUM HABER”in iddiası veya soruları ile ilgili bir açıklamada hala yapılmış değil…

Ankara’dan Emin Varol imzalı haberde şu ifadelere yer verilmiş:

CHP listesi üzerinde Türkiye genelinde tartışmalar bitmiyor. Ancak, en çok da Muğla listesi üzerinde yaşananlar konuşulmaya devam ediliyor.

Herşey, aday listesinin görüşüldüğü Parti Meclisi’nden sızdırılan o fotoğraf ile başladı. Aslında bu fotoğraf Muğla’da (ismi bende saklı) bir kişiye gönderildi. Ancak kısa süre içinde fotoğraf yayıldı.

Ardından, Ankara’da Muğla Milletvekilleri ile Parti Meclisi’ndeki üyeler arasında telefon ve mesaj trafiği başladı. 1. sıradaki Mürsel Alban’ın öğrenim durumunun ‘Ortaokul’ olarak yazmasına dikkat çekildi. Mürsel Alban’ın, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün aylar önce Ankara’ya karargah kurarak kulis çalışması yaptığı anlatıldı. İtirazlar üzerine Mürsel Alban’ın sırası değişti. İlk sıraya halen milletvekili olan bir isim yazıldı. Ancak, baskılar sonucu Mürsel Alban’ın yeniden ilk sıraya yazılması engellenemedi.

İlk etapta liste başı yapılan ismin Milletvekili Av. Akın Üstündağ olduğu söyleniyor. Ömer Süha Aldan olduğunu söyleyenler de var. Peki, Ortaokul mezunu olduğu söylenen Alban hangi özelliği ile bu isimlerin yerine geçirildi?

Şimdi CHP çevrelerinde pek çok sorunun yanında bu sorunun yanıtı da aranıyor…

xx        xx        xx

CHP’DEN MHP’Lİ ADAY MI?

Bir de Dr. Kerim Cangır Olayı var…

Söz konusu haberde bu konuda da şu ifadelere yer verilmiş:

Parti Meclisi’nden sızdırılan fotoğrafta, 5. sırada Bodrum’un sevilen isimlerinden Dr Kerim Cangır yazıyordu. Biz, listenin bu hali ile Yüksek Seçim Kurulu’na verildiğini sanıyorduk. Ancak resmi olarak yapılan açıklamada, 5. sıradaki Dr. Kerim Cangır’ın yerinde, Fethiye’den Eczacı İbrahim Ertürk yazıyordu. Yani, liste YSK’ya giderken, Dr. Kerim Cangır çıkartılarak, Eczacı İbrahim Ertürk yazılmıştı.Peki, bu nasıl olmuştu?

Birilerinin çıkıp bu sorulara yanıt vermesi gerekiyor. Kim yanıt verecek?

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün mü? Yönetim içinden seçilmiş İl Başkanı Adem Zeybek mi?

xx        xx        xx

İşte bir soru daha; İbrahim Ertürk, CHP’li mi?

Kulislere göre, Muğla’nın iki büyük ilçesinden Fethiye’den bir ismin aday gösterilmediği, Sakarüstü ve Sakaraltı ilçeler arasında adil dağılım yapılmadığı anlaşılınca, CHP’nin eski Grup Başkan Vekillerden biri, İbrahim Ertürk’ün ismini komisyona öneriyor. Ertürk gibi eczacı olan Grup Başkan Vekili Özgür Özel ile İstanbul’dan hatırı sayılır bir CHP’li, Ertürk’ü Kemal beye fısıldıyor ve işlem tamam… Peki bu isim CHP’li mi? Hayır, MHP’li imiş. Apar topar CHP üyesi yapılmış…

Şimdi Nurettin Demir ve Akın Üstündağ da Büyükşehir adaylığına hazırlanıyormuş…

CHP’de aday listesini savunanlar da “Rejim tehlikede. Hayat memat meselesi günlerden geçiyoruz.” diyorlar. Belli oluyor…(!)

——————————                                                         ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Kur’an ve İslam, sadece hocalara bırakılmayacak kadar önemlidir. (Aliya İzzetbegoviç)

ÇİVİ

Muğla Büyükşehir Belediyesi yeni toplu taşıma araçları satın almaya hazırlanıyormuş.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

——————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
oktay ozel 25 Mayıs 2018 / 18:12

mursel albanin ORGENERAL MUSTAFA MUGLANIN adinin ishanindan silinmesini isteyen oldugu konusuluyor.bu konuda bilginiz varmi?

Hamle Gazetesi 25 Mayıs 2018 / 18:23

Sanmıyorum. Bu kadar büyük gaf yapmaz herhalde… Gazeteci olarak bize böyle bir şey gelmedi.
Özcan ÖZGÜR

salihdemir 25 Mayıs 2018 / 21:55

Sayın Oktay Özel Mürsel Alban Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın işhanından isminin silinmesini herkes istese Mürsel Alban istemez. Yalan bir söylenti.