Muğla’da CHP Kaçmıyor?

Bu haber 15 Haziran 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.189 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Öncelikle bir yanlışı düzeltmem lazım. Geçen hafta sonunda “Behçet Saatcı Karışmamış!” 12.06.2015 başlıklı yazımda çok önemli bir yanlış yapmışım. O yazımın bir bölümünde “AK Parti’nin 2. sıra adayı Milaslı… 2011 Genel Seçimi’nde 14 bin 774 oya sahip olan AK Parti son yerel seçimde 22 bin 5 oy alırken, bu seçimde de 20 bin 634 oy almış.” demişim.

Nedense bu satırlara tepki gelmedi!

Yazımın o bölümünde, “Bu gün artık AK Parti’nin 2. sıradan milletvekili olan Hasan Kökten partisinin oylarını arttıramamış. Milaslılar, seçim sürecinde öne sürüldüğü gibi ‘Milas’ın 2 milletvekili olsun’ deyip, AK Parti’ye yüklenmemişler. Tersine AK Parti burada 2 bin oy kaybetmiş… Burada da 2 bin oyun HDP’ye gittiği düşünülebilir.” dedikten sonra şöyle devam etmişim:

Partinin 3. sıra adayı Elvan Göçer’in memleketi Datça’ya baktığımızda 2011 Genel Seçimi’nde 2 bin 370 oya sahip olan AK Parti, son yerel seçimde 4 bin 149 oy alırken, bu seçimde 2 bin 464 oy almış. 2015 Genel Seçiminin en popüler ismi haline gelen ‘Bizim gız Elvan Göçer’ nedense ilçesinin kızı olamamış! Sakın yanlış anlaşılmasın. AK Parti’nin başarısızlığının faturasını Hasan Kökten ve Elvan Göçer’e kesmek gibi bir niyetim yok… Kimse de kesmemeli…

xx        xx        xx

O yanlışı düzeltelim. 2011 Genel Seçimi’nde Milas’ta 14 bin 774 oy alan parti AK Parti değil, MHP… Sehven MHP’nin oyunu AK Parti’ye yazmışım. Oysa AK Parti o seçimde 26 bin 245 oy almış. AK Parti Milas’ta 30 Mart Yerel Seçimi’nde de 22 bin 5 değil, 22 bin 500 oy almış. Bu durumda AK Parti’nin Milas’ta 2. Sıra Adayı Hasan Kökten ile 30 Mart Yerel Seçimi’ne göre bin 866, 2011 Genel Seçimine göre ise 5 bin 611oy kaybetmiş.

Demek ki Hasan Kökten AK Parti’ye yaramamış. Tabi bu sayın Kökten’in kabahati değil…

xx        xx        xx

Geçen hafta seçim sonrası yazılarımda Muğla’da seçim sonrası AK Parti, MHP ve HDP’yi mercek altına aldık. Herkes “CHP ne zaman?” diye de soruyordu. Bu gün artık Muğla’da CHP’yi yazacaktım. Ama Muğla’da CHP kaçmıyor. Yarın yazarız.

AK Parti ile ilgili 12.06.2015 tarihli yazımda hazır düzeltme yapmışken, seçimden sonraki yazılarıma gelen yorumları paylaşalım.

xx        xx        xx

Ne Seçimdi Ama…”  08.06.2015 başlıklı ilk yazıma “Vedia Okçu” adındaki okurumuz özetle şöyle yorum yapmış:

Muğla siyasetinin yeni yüzü sadece Hasan Kökten’dir. Ömer Süha Aldan, Nurettin Demir, Mehmet Erdoğan 2. dönem Hasan Özyer 3. dönem seçildi. Akın Üstündağ’ı il genel meclisinden eski siyasetçi sayılır. Hasan Kökten adını Muğla ilk defa duyuyor. … Bu tablo yenilikçi geçinen Muğla’ya yakışmadı. … CHP dört çıkarmayı umuyordu. Ama HDP barajı geçsin diye HDP’ye çalışan CHP’liler vardı. Türkiye’de kaybeden CHP olmuştur. Ana muhalefet 13 yıllık iktidar karşısında oylarını arttıramıyorsa, iktidar alternatifi olamıyorsa bu sorgulanmalıdır. … Muğla ne kazandı Muğla’lı olarak bunu sorgulamalıyız. Bu günden itibaren ben düşünmeye başlıyorum. Gerçek Muğla’lılar düşünsün.

Hasan Kökten için Milas oylarına ve seçim sürecinde yürüttüğü kampanyaya baktığımızda “yeni yüz” demek zor! Ki ben o yazımda, 2015 Seçimi’nin Muğla siyasetine kazandırdığı yeni yüzlerden söz ederken, sadece “milletvekili seçilenleri” de kastetmemiştim. Oy dağılımına baktığımızda Muğla’da HDP’nin sadece CHP’den değil, daha çok AK Parti’den oy aldığı görülüyor. Bunu CHP yazımızda irdeleriz. CHP’nin Muğla’da sorgulamasını da orada yaparız.

xx        xx        xx

08.06.2015 tarihli yazım için, vefalı okurum mu, yorumcum mu desem; Reşat Öztepe’de “Gocuman; Bugün 08 Haziran 2015 Pazartesi. Bir kaç kez ‘Olası Ak Parti İktidarı’ diye yazı düzenlediniz. Bir ara da Koalisyonlardan da söz ettiniz. O zamanlar ‘iyi koku aldığınızdan’ söz ederek, hiç ihtimal vermediydim koalisyonlara. Siz haklı çıktınız savınızda. Bendeniz de haklı çıktım kendi savımda. Hizmet mizmet demiştim. Asla hizmete ve yatırıma halk itibar da emiyor rey de vermiyor. Gördük ki halk İdeologya ya rey veriyor. Sağlık olsun. Birlikte olduğumuz Gemi inşallah batmaz. Sevgi ve saygı.” demiş.

xx        xx        xx

Reşat ÖztepeŞimdi Demokrasi Zamanı!” 09.06.2015 başlıklı yazıma da “Gocuman; Demokrasi den dem vurmuşsun. Bugünlerde herkes koro halinde demokrasi depduru. Yeni mi geldi Türkiye’ye demokrasi. HDP barajı aştığından mı demokrasi oluştu!?… Eğer HDP barajı aşmasaydı demokrasi olamayacak mıydı? Nedir bu demokrasi kavramının altındaki yatan veya görünmeyen aysberg. Sevgi ve saygı.” diye sorgulamada bulunmuş.

Aslında sevgili Gocuman’ın sorularının yanıtı yine sorularının içinde var! Bu yazımda “Demokrasi’ye şans tanımalıyız” demişim. Yanlış olmuş. Aslında gerçek anlamda demokrasiden söz etmekte zor… “Demokrasi umudumuz” demek daha doğru olabilirdi.

Bu yazıma “Günaydın” rumuzlu okurum da “CHP’liler aklını başına alsın. Emanet oylar CHP’de idi. Kötünün iyisi diye mecburen CHP’ye verilen oylar gitti. Seçilen CHP milletvekillerinin % 50’si kontenjan, emekli, ikinci, üçüncü hatta dördüncü, beşinci dönemleri.. Yuvarlak laf demokrasi kazandı. Öylemi acaba, ne paralar kazanıyorlar.” yorumunda bulunmuş. Çokta haksız değil…

xx        xx        xx

09.06.2015 tarihli yazıma gelen “BİRAY” imzalı yorumda da şöyle denilmiş:

Öncelikle seçimin galibi HDP gibi görünse de aslında tek galip halk oldu bana göre. Halk; AKP iyi ama artık bazı özeleştirileri yapmalı, kendine çeki düzen vermeli, anayasa değişikliği ve başkanlığı tek başına değiştiremezsin-getiremezsin, dedi. Halk; AKP 13 yıldır yoruldu, üç dönemlik marka vekiller gitti. Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı yaparak CHP’nin önünü açtı (her ne kadar Tayyip Erdoğan meydanlara inse de AKP için çok etkili olduğunu söyleyemeyiz hatta aleyhte bile olduğunu söyleyebiliriz). CHP’ye hep eleştiri siyaseti yaptın, şimdi vaatlerle gelmene rağmen; sen hükümet alternatifi olamıyorsun, hatta ana muhalefet olmayı da kaybedersin, dedi. MHP oy oranını arttırmasına rağmen HDP ile aynı sayıda vekil alarak Halkın mesajını iyi almalı. Halk; MHP’ye artık taşın altına elini sok, çözüm önerileri ile gel, sorumluluk al, fırsatı iyi değerlendir, ana muhalefet olabilir, hatta hükümet alternatifi olabilirsin, dedi. Gelelim HDP’ye… Halk; HDP’ye artık mazeretin yok, dağdan in mecliste siyasetini yap, Türkiye partisi olabilmen için sana fırsat veriyorum… dedi. Ayrıca tüm partilere Halk; yapacaksanız adam gibi sağlam koalisyon yapın, ha yapamıyorsanız bu kötü seçim sistemini değiştirin, herkesin mecliste söz sahibi olabileceği bir sistem getirin, … Anayasa değişikliği mi istiyorsunuz hep birlikte yapın, başkanlık mı istiyorsunuz, başkanın yetki ve sorumluluklarını hep birlikte belirleyin, dedi. Daha çok mesajlar var bu seçimde… Türkiye için hayırlısı olsun…

Katılmayan var mı?

xx        xx        xx

Seçimden Sonra AK Parti” 11.06.2015 başlıklı yazıma da Ahmet Tan Karaosmanoğlu yorum yapmış. Onu CHP ile ilgili yazımda paylaşmakta yarar var.

Geçen haftaki “Behçet Saatcı Karışmamış!” 12.06.2015 başlıklı son yazıma da Reşat Öztepe’den yorum gelmiş. Şöyle;

Gocuman; Dünkü yazınıza yorum yapmadım. Zira yoruma yorum yapılmaz. Yukarıdaki yazınızla alakalı kitaplar yazarım. Ancak; bir fıkra anlatacağım. Gerçi CHP’ye teşekkür etsinler diyorsunuz, emme öyle de görülebilir. İmam ile Müezzin anlaşır. İmam der ki; Cuma hutbesinde yanlış okursam sırça parmağıma ‘ip’ bağladım, halının altına da gizledim. Ucu senin oturacağın yerdedir. Cami dolmuş, cemaatten biri yer ararken imam da okumaya başlamış. Yer arayanın ayağı gizlenen ‘İp’e takılmış. İmam doğru okumasına rağmen düzeltme yapmış. Yapmış, ama asıl yanlışı öyle yapmış. Müezzin de anlaşma gereği ‘İP’i tartar. İmam yine düzeltmeye gider. Üçüncü tartışta da İmam cemaate döner ‘İp puştun  eline geçti’ der. Gocuman; Sayın Soylu ile sayın Şengün işe karıştı. Prof. Dr. sayın Özden ile İl Bşk. Sayın Öztürk de kapıştı. Ehhh.. işin olacağı da buydu. Napalım dostlarımız sağ olsun. Durmak yok yola devam. Penaltı atacakken sporcu topu diker de biraz geriye gider. Top’a hızlı vurabilmek için. Böyle de görülebilir. Sevgi ve saygı.

Herkes istediği gibi görebilir. Demokrasi bu…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
hasan bal 15 Haziran 2015 / 10:32

Sayın Özgür,
Yazılarınızın takipçisiyim.
İlk söylemek istediğim, Ak partinin Muğla da oy kaybı var ancak diğer yandan tüm Türkiye’de de var. yanlış bilmiyorsam her ilde oy kaybı var. Çözüm süreci diye tutturan Ak partinin oyları genelde Hdp ye gitti. İlginç bir durum.
ikinci olarak söylemek istediğim, bu siyaset işi çıkarına göre, işine geldiğine göre davrananların işi. önceki seçimde yüzde 49 ları gören Ak parti iktidarını, sandıkta yıkamayacağını anlayan muhalefet, elinden geldiğince saldırmıştır. Yüzde 49’a rağmen milletin mesajını alarak bunun gereği gibi davranmamışlardır. Son seçimde hiç bir gelişme gösteremeyen CHP, koalisyon umuduyla ağzının suyu aktı. Birçok defa dinlediğim lafı ağızlarında eskittiler. Milletin mesajını aldık, bizi ve koalisyonu istiyor. Önceki akşam Chp li Haluk Koç, haberlerde aynı şeyi söylüyor.
Şimdi sormak istiyorum, yüzde 49 ları gören seçim sonuçlarında milletin mesajı görmezden gelip sandıktan istediğini alamayacağı için her türlü yola başvuran muhalefet, şimdi başta Chp, kendini başarılı sanıp, millet içinde chp nin olacağı koalisyon istiyor, biz milletin mesajını aldık demek düpedüz iki yüzlülüktür.
Saygılarımla …

resat oztepe 15 Haziran 2015 / 23:57

Gocuman; liberal-Kapitalist Sistemle idare edilen Tüm Dünya Ülkeleri içinde üst ste ksintisiz 4 dönem Tek Başına İktidarda kalan yoktur. Türkiyemiz de olacak gibiydi,amma tüm siyasiler,içte ve dıştaki medya ile illegal ve legal anlamdaki Sivil Toplum Kuruluşları da destek vererek 4 ncü dönem’e bilerek engelolundu. Zira Gayri safi Milli Hasıla 15.000 Dolar’ı aşamadık. Eşik idi bu rakkam. aşamadık mı? aştırılmadık mı? yoksa başta Avrupa olmak üzere engel mi? olundu. sevgi ve saygı.