Muğla’da çevre bilinci etkinlikleri

Bu haber 10 Ağustos 2015 - 19:19 'de eklendi ve 637 kez görüntülendi.

cevre651165165Muğla’nın Ortaca İlçesi’nde bulunan Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği (SARÇED) plajında mavi bayrak bilinçlendirme projesi kapsamında etkinlikler düzenlendi.

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi Turizm Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan, Ortaca Belediyesi, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ve Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği tarafından desteklenen Plajlarda mavi bayrak bilinçlendirme projesi etkinlikleri 06 Ağustos – 10 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildi.
4 gün süren etkinlikler kapsamında SARÇED plajında bilgilendirici broşür dağıtımı, izmarit toplama, iki dakikada plaj temizliği, kırmızı yeşil pankart oyunu, ödüllü plaj spor oyunları, anket çalışmaları, uçurtma uçurulması, yüz boyaması ve deniz dibi temizliği yapıldı.
Özellikle tatilcilerin etkinliğe gönüllü katılmasının kendilerini sevindirdiğini belirten Muğla Büyükşehir Belediyesi, Turizm Gençlik ve Spor Daire Başkanlığı, turizm sorumlusu Erinç Tozlu, “Mavi Bayrak bilinçlendirme etkinlikleri kapsamında, Büyükşehir Belediyesi, Ortaca Belediyesi, Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği (SARÇED) ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz bu projede iki dakikada plaj temizliği, uçurtma şenliği, deniz dibi temizliği ve buna benzer çevre bilincinin arttırılması için gerçekleştirilen etkinlikler oldu. Etkinliğimiz 6 Ağustos ve 10 Ağustos tarihleri arasında 4 günlük bir süreci kapsadı. Plajlarda çevre bilincini arttırmaya yönelik çalışmalarımız oldu” dedi.
SARÇED plajında herkesin çok bilinçli olduğunu fark ettiklerini kaydeden Tozlu, “Bilinçli olmayan vatandaşlarımızın da etkinliğimizi gerçekleştirirken bize katıldıklarını, bilinçlendiklerini ve çocuklarını bilinçlendirdiklerini gözlemledik. Örnek vermek gerekirse; İzmarit toplama etkinliğimizden sonra bir kadının sigarasını söndürerek, bizim izmaritleri topladığımız kutuya attığını gördük. Çocuğuna da anlatarak öğüt verdiğini gözlemledik. Bu tarz bir çok olaya şahit olduk. Gönüllüler koşarak temizlik yapmaya geldiler. Bizde yaptığımız etkinlikler ile bu konuda aktif olmaya çalışan insanlara fırsat yaratmış olduk diye düşünüyorum’’ şeklinde konuştu.
Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Mavi Bayrak Muğla İl koordinatör yardımcısı Abdullah Tan ise belediyelerden ve ilgili kurumlardan halk plajlarında çevre bilincine yönelik etkinlikler istediklerini belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.