Muğla’da Böyle Valilerde Vardı

Bu haber 17 Eylül 2014 - 23:39 'de eklendi ve 964 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Hüseyin Kocabıyık

Sevgili okurlarım bugünkü köşe yazımda Muğla’da beş yıl vali olarak görev yapan Hüseyin Aksoy’la ile ilgili bir konuya değinmek istiyorum. Sayın Aksoy 15 yıl önce Muğla’da her kesimin beğenisini toplamış saygın bir bürokrat olarak bilinirdi ve anılırdı. Daha hala adı güzelliklerle anılmaktadır.
Bu konuda bir örnek vermek gerekirse o kadar yapmış olduğu yoğun başarılı çalışmaların yanı sıra turizme çok önem verirdi. İşte bu örneklerden biri de Gevenes Belen Kahvesi ve değirmenini ayağa kaldırmak için Özel İdare bütçesinden bir hayli harcamalar yaptırıp Türkiye turizmine açtı.
Aradan uzun yılar geçmesine rağmen Vali Hüseyin Aksoy’un bir hatırası olan Belen Kahvesi ve değirmenine yurdun değişik yerlerinden onlarca vatandaş gelip gitmekte. Tabi böylelikle de Muğla’nın adı güzelliklerle anılmakta. Turizm sevdalısı bir vali olarak bilinen ve tanınan zamanın Muğla valisi Hüseyin Aksoy bu şirin mahallenin bir de yolları genişletip, asfaltlanmasına vesile olmuştu.
Sevgili okurlarım Sayın Aksoy kendisini Muğla’ya adamış bir devlet adamıydı. Konuşma tarzları ile insanlara yaklaşım tarzları ve güler yüzlülüğü ile olsun ayrı bir özelliği vardı. Öylede olduğu için Muğla’dan tayini çıktığında yer yerinden oynadı. Başta protokol olmak üzere daire amirleri, muhtarlar, sivil toplum örgütleri ve vatandaşların katılımı ile bir uğurlama değil de Vali Hüseyin Aksoy’a sevgi gösterileri yapıp bayram havası yaşattılar. O kadar sevilen bir vali olmasa şahsına saatlerce süren hediyeler takdim edilir miydi?
Zamanın Muğla Valisi Hüseyin Aksoy adam gibi adamdı. Kendisini Muğla halkına sevdirdi ve saydırdı. Öyle de olduğu için aradan geçen uzun yıllar sonrası eş ve dostları tarafından hala aranıp sorulmakta. Tecrübeli ve bilim dolu bir vali olmasa Türkiye’nin büyük illeri olan Mersin ve Samsun gibi büyük illerde vali mi olurdu? Hele birde şimdi başarılı çalışmaları göz önüne alınmış olacak ki Diyarbakır Valiliği’ne terfiyen atama yapılmış. Bu da Sayın Aksoy’un ne kadar değerli ve çalışkan bir vali olduğunu gösterir.
Böylelikle değerli turizm sevdalısı Vali Hüseyin Aksoy için aramızda geçen bir konuyu dile getirmek istiyorum. Bir yaz ayı idi yerli ve yabancı turistin çok olduğu mevsimdi. O zamanlar bir sıtma vakası dedikodusu vardı. Sayın Aksoy beni arayıp Hüseyin Bey nasılsınız diyip hal hatır sorduktan sonra ilimiz genelinde herhangi bir sıtma vakası yok. Tam turizmin patladığı sırada turistleri korkutmayalım. Lütfen gazetelere ve ajanslara geçmemenizi rica ediyorum dedi. Ben de Sayın Aksoy’a cevaben, ‘Sayın Valim bu söylenen sıtma vakası dedikodudan ibaret olduğunu öğrendim diye’ cevap verdim.
Sayın Vali ile dostluğumuz bir hayli iyi ilişkiler içindeydi. Basına çok önem verirdi. Bu dönemde birçok gazetenin ve ajansın muhabiriydim. Aradan birkaç gün geçtikten sonra zamanın Muğla valisi Hüseyin Aksoy bir yemekte Hüseyin Bey Muğla adına göstermiş olduğun hassasiyeti hiçbir zaman unutmayacağım dedi. İşte böyle ve buna benzer daha nice anılarımız oldu. Yeni çıkan İçişleri Bakanlığı Valiler kararnamesi ile bugünün Diyarbakır Valisi olarak atanan saygın bir isim Hüseyin Aksoy Valim onun için ismi her zaman Muğla’da güzelliklerle anılıyor ve anılmaya da devam ediyor diyebilirim.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.