Muğla’da Ahilik Haftası kutlamaları devam ediyor « Hamle Gazetesi

Muğla’da Ahilik Haftası kutlamaları devam ediyor

Bu haber 24 Eylül 2014 - 0:45 'de eklendi ve 742 kez görüntülendi.

ahilikkkMuğla Ahilik Haftası ile 7. Kültür ve Esnaf Bayramı, Muğla Konakaltı Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül töreniyle kutlamalara devam ediyor.

Hafize Ataseven

Muğla Ahilik Haftası ile 7. Kültür ve Esnaf Bayramı, Muğla Konakaltı Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül töreniyle kutlamalara devam ediyor. Etkinlikler çerçevesinde Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinde düzenlenen tören ile yılın esnaflarına ödülleri verildi. Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Muğla Müftüsü Abdurrahman Koçak, Tarım İl Müdürü  Nazif Ekici, Muğla Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mehmet Dişçigil, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu, Muğla Sağlık İl Müdürü Cihan Tekin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu, MHP Muğla İl Başkanı Mehmet Korkmaz, AKP Menteşe İlçe Başkanı Erdoğan Ünal, idari amirler ile tüccar ve esnaflar katıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Bayram Akça törende yaptığı Ahilik Teşkilatı hakkında bilgi vererek, “Herkes esnaflık yapabilir fakat herkes Ahi esnafı olamaz. Bir esnafın Ahi olabilmesi için bazı vasıflara sahip olabilmesi lazım. Yalan söylemeyen, borcunu zamanında ödeyen, mal alırken malı kötülemeyen mal satarken de kendi malını övmeyen esnaf AHİ esnafıdır” dedi.

Daha sonra konuşan Muğla Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mehmet Dişçigil ise “Ahilik hem sosyal hem de kültürel yapılara ait bir terim olarak birbirini seven, saygı duyan, yardım eden, yoksulu gözeten koruyan, çalışmayı bir ibadet sayan, din ve ahlak kurallarına bağlı sanatkâr ve esnafların iş birliği anlamını da taşımaktadır. Bugün geldiğimiz noktada görüyoruz ki bu özelliklerin birçoğu unutulmaya yüz tutmuştur. Bu hafta kapsamında gerçekleştireceğimiz etkinliklerde canlı tutmayı hedeflediğimiz Ahilik kültürü felsefesinin benimsenmesi, günlük hayatta uygulanması çok önemlidir. Bu nedenle Ahilik haftasının kutlanması yönünde emeği geçen herkesi kutluyor ve çok teşekkür ediyorum” dedi.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, yaptığı konuşmasında Ahilik teşkilatının Anadolu’nun Türkleşmesinde etkili bir faktör olduğuna dikkati çekti. Arasta ’da ki küçük esnafın ve yerel yönetimlerin kutlama törenlerinde yeterince yer almadığı konusunda eleştiride bulunan Gümüş; Ahilik teşkilatının günümüzdeki karşılığı olan Ticaret Odaları, Esnaf ve Sanatkâr Odalarının büyük alışveriş merkezlerine karşı küçük esnafı koruyucu ve destekleyici bir rol üstlenmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından yılın AHİSİ seçilen oto boyacılığı yapan Mehmet Bacakoğlu’na Ahilik cüppesi giydirildi. Törende ayrıca Ayhan Ekiz, Celal Köroğlu, Hüseyin Kırlıercan Taşkıran, Mestan Kayrak, İbrahim Ethem Yağcı, Arif Şeker, Ahmet Gökpınar, Erkan İlhan’da iş hayatındaki başarılarından dolayı plaketle ödüllendirildi. Kutlama töreni, geleneksel Ahilik pilavı, kavurma ve ayran ikram edilmesiyle son buldu.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.