Muğla’da Ağa Han Ödüllü Üç Bina

Bu haber 26 Şubat 2019 - 1:12 'de eklendi ve 1.515 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

Ağa Han Mimarlık ödülleri 1977’den beri 3 yılda bir veriliyor. Ağa Han Mimarlık Ödülü, mimarlık alanının Nobel’i dense yeridir.

İşte bu ödüllerden üçü Muğla’mızdaki eserlere verildi.

Dünya çapında 1977’de verilmeye başlanan ödülün ikincisi 1980’da, Bodrum’daki Ahmet Ertegün Evi’ne verdi…  Hani Neyzen Tevfik Caddesinde denize sıfır ev… Proje sahibi Turgut Cansever (1920-22 Şubat 2019) idi.

Üçüncü Ağa Han ödülü de 1983’te Muğla’ya geldi: Akyaka Evleri… Daha doğrusu Ula evleri… Projenin sahibi Nail Çakırhan (1910-10 Ekim 2008) idi.

1992’de verilen Altıncı Ağa Han Mimarlık ödülü de Muğla’nın oldu: Bodrum Demir Tatil Köyü. Proje sahibi gene Turgut Cansever idi. (Turgut Cansever’in Bodrum’da bir eseri daha vardır. Belediye binasının karşısındaki tarihî dokulu bina da Turgut Cansever’in projesidir. Belediye ile yaşadığı bir sorundan dolayı, o binaya nihaî imzayı atmadan vefat etmiştir.)

Daha bitmedi…  Bu defa eser değil, kişi…

Antalya’daki Olbia Sosyal Tesisleri ile dokuzuncu Ağa Han ödülünü alan Cengiz Bektaş ( 1934-)’ın Muğla ile ilişkisini bilen var, bilmeyen var…

Cengiz Bektaş, her ne kadar Denizli doğumlu İstanbullu olarak kabul edilse de, yazları Muğla’mızda yaşamaktadır.  Her gün en az 2 defa o güzelim taş evinin önünden geçiyorum. Biblo gibi evi, Yeniköy mezarlığının arkasında… Araziyi vaktiyle Erman Şahin’den almış…

Kısacası bu güzel şehir, mimarînin Nobel’i olan Ağa Han ödüllü 3 eseri ve 2 mimarı olan bir şehir.

AĞA HAN ÖDÜLLÜ 3 ESER, 2 MİMAR AMA?…

3 Ağa Han Ödülü ve 2 Ağa Han Ödüllü mimarı bağrında barındıran bir şehir: Muğla… Sanki 3 Nobel Ödüllü şehir gibiyiz ama ne yazık ki bunun farkında değiliz. (Diğer Ağa Han Ödüllü eser olan şehirler: İstanbul, Ankara, Edirne ve Çanakkale.)

Maşallah… Belediye Başkan adaylarımız, şu harareti artmaya başlayan Yerel Seçim atmosferinde, sadece günü kurtarma sevdasına düşmüşler; Ağa Han Ödüllü bir şehri yönetmeye talip olduklarının farkında değiller.

Siyasîleri anlarım da, adı Muğla ve mimarî konusunda şehrimizle özdeşleşen rahmetli Oktay Ekinci niye bu konuya dikkat çekmemiş? Veya çekti de biz mi görmedik… Her ne olursa olsun, Ağa Han Ödülleri, Muğla’ya marka değeri kazandıracak bir birikimdir.

Yazıyı bitirmeden Akyaka’daki o güzelim evi ile Ağa Han Ödülüne dahil olan sevgili Çağrı Alper’in ikazıyla hatırlatalım…  Rahmetli Nail Çakırhan ve Turgut Cansever, bazı mimarî eserlerde iş birliği yapmışlardır. Meselâ Turgut Cansever’e ilk Ağa han Ödülünü kazandıran Ankara’da Türk Tarih Kurumu binası… Halet Çambel’in Adana Karatepe’deki Açık Hava Müzesi…

Şayet kabul edilseymiş, Turgut Cansever’in Muğla’da bir eseri daha olacakmış: Yağcılar İşhanı… Ne yazık ki projesi kabul edilmemiş.

31 Mart 2019 günü gerçekleşecek Yerel Yönetimler Seçimine kadar, “Şehir, belediye, yönetmek, oy, kazanmak, anket…” laflarının çok edildiği bu dönemde, zenginliğimiz ve değerlerimizden bahsedelim dedik.

Not: Maalesef Turgut Cansever’in vefatının 10. Yılında, onu sadece Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi (Ocak ayında), TVNET ve Türk Kadınları Kültür Merkezi’nin hatırlamış olması, bir ayıbımızdır.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Nilgün Açık Önkaş 05 Mart 2019 / 13:02

Muğla’nın kültür, tarih ve sanat zenginliginin öne çıkarilması gerekir aksi taktirde yapılacaklar şehirle bütünleşmeyecek iğreti duracaktır.