Muğla’da 23 Yıl

Bu haber 04 Nisan 2017 - 1:01 'de eklendi ve 1.307 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

Bilenleriniz veya hatırlayanlarınız vardır ama gene de ben yazayım. Muğla Üniversitesi’nde çalışmak üzere, bundan 23 yıl önce, 6 Nisan 1994 günü Muğla’ya geldim…

“23” dedim de aklıma geldi…

23 yıl önce, Muğla’ya Elazığ’dan geldim… Yani 23 plakalı şehirden…

Ve 23 plakalı Elazığ’da 1991 yılında başlayıp 23 yıl zıkkımlandığım sigaradan, 2014 yılında, yani  23 sene sonra Muğla’da kurtuldum Allah’a şükür.

Neyse… Konuya dönelim.

Muğla’ya 6 Nisan 1996 Çarşamba günü (Meşhuur 5 Nisan kararlarının ertesi günü.) geldim…

Geliş, o geliş…

Acı-tatlı 23 yıl geçti Muğla’da…

Burada maddi bir kazancım olmadı ama köklü dostluklar kazandım. Yani gerçek zenginliğin bir kısmını Muğla’da kazandım. Para biriktiremedim ama dost biriktirdim.

Tabii her dost biriktirmenin bir de hüznü olacaktır.

Gidişleriyle beni derinden sarsan dostlarımın yokluklarına hâlâ alışamadım. Bir İbrahim Nizamoğlu, bir Orhan Alper, bir Ahmet Yüksel… Her an, her yerde karşılaşıverecekmişiz gibi gelir hâlâ bu dostlarla…

Muğla, dostlarım açısından olduğu kadar ailem açısından da kayıpları yaşadığım bir şehir oldu.

1994 Nisan’ında Muğla’ya gelirken annem, kayınpederim, kayın validem, en büyük ağabeyim Ahmet, kardeşim Âdem ve bacanağımın kızı Elif sağ idi.

Kayıplara, 1995 başında ahirete uğurladığımız kayın validemden başladık…  Sonra Haziran 2000’de anacığımı kaybettik. 2002’de kayınpederimi ahirete uğurladık. 2013 Eylülünde en büyük ağabeyim Ahmet’i, Haziran 2016’da bacanağın kızı Elif Tuba ve 16 Ağustos 2016 günü de 1959 doğumlu, benden küçük kardeşim Adem’i kaybettik. Bu yüzden bağrımı Karacaahmet mezarlığı gibi hissederim Muğla’da.

Sevinçlerimin, hüzünlerimin, heyecanlarımın ve ümitlerimin şehri Muğla, 23 yılda beni biraz daha yoğurdu…

Dostlukların en sıkısını yaşadığım bu şehir, ihanetin alçak yüzünü de gösterdi bana. Hani Nevres’in  bir beytinde dediği gibi:

Kendi elimle yâre kesip verdiğim kalem

Fetvâ-yı hûn-ı nâ-hakımı yazdı ibtidâ

Şair Nevres, “Kendi elimle kesip sevgiliye verdiğim kalemle, sevgili önce hakkımda ölüm fetvasını yazdı.” diyor. Ben bu beyitte söylenen şeyi, bu şehirde bizzat yaşadım. Hem de bir kişiden değil, iyilik yaptığım bazı kişilerden “fetvâ-yı hûn-ı nâ-hak: haksız ölüm fermanı” yazıldı hakkımda. (Zamanı gelince bunların hepsini bir kitapta yayımlayacağım inşallah.)

Bu şehirde bahar zenginliğini çok güzel yaşadık dostlarımla… Yaz akşamlarını dostlarla güzelleştirdik… Güz yamaçlarında bitişin hüznünü içimizde hissederek çoook yaşadık ve o beklenmeyen kış günleri ve gecelerini iliklerimizde duya duya az yaşamadık.

Tam da Nâbî’nin o meşhur beytinde dediği gibi geçti 23 yılım Muğla’da:

Bâğ-ı dehrin hem hazânın hem bahârın görmüşüz

Biz neşâtın da gamın da rüzgârın görmüşüz

(Biz bu dünya bahçesinin güzünü de gördük baharını da. Biz sevinçli günleri de gördük, hüzünlü günlerini de…)

Ey Muğla!… Sen hüzünlerinle de güzelsin!…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Nilgün Çelebi 04 Nisan 2017 / 09:34

Değerli Namık Açıkgöz hocamız Muğla Üniversitesinin kuruluş yıllarından itibaren Muğla’ya, Muğlalılara, Muğla Üniversitesine, meslektaşlarına ve öğrencilerine bilgisiyle ve sevgisiyle katkıda bulunmuş bilge hocalarımızın önde gelenlerindendir. Namık hocamız akademisyen kimliği ile yaptığı çalışmalarla Muğla adının sadece turistik bir belde olarak değil üst seviyede edebi ve ilmi çalışmalar da yapılan bir kent olarak duyurulmasında hizmeti geçen hocalarımız arasında müstesna bir yere sahiptir.

Necdet subaşı 04 Nisan 2017 / 18:25

Benim de geç tanıyıp erken kaybettiğim değerli bir hocamdır. kaybetmek dediysem hemen her gün ha deyince göremeyeceğim uzaklıkta kaldık birbirimizden, o anlamda.

Erdal Çil 05 Nisan 2017 / 14:22

Tam 23 yıl önce 1994 yılında geldiğim Muğla’da tam 23 yıldır tanıma onuruna erdiği, haz aldığım, sadece üniversitenin ve öğrencilerin değil bütün Muğla’nın ve sokaklarının hocası, çocuklarımın Namık amcası, Gocamuğlanın koca yürekli adamı: Îyiki varsın ve iyiki sizi tanımışım.