Muğla’da 19 Mayıs coşkusu

Bu haber 21 Mayıs 2018 - 1:18 'de eklendi ve 586 kez görüntülendi.

Muğla’da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, il genelinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Marmaris’te düzenlenen törene Cumhuriyet Kadınları Derneği Marmaris Şubesi üyeleri, ‘Bandırma Vapuru’ ile geldi. Üzerinde ‘Genç nesiller Bandırma Vapuru ruhunu unutma’ yazılı bir pankartla gelen dernek üyelerinin gösterisi ilgiyle izlendi. 

Muhittin Direk

Muğla’da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, il genelinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İl genelinde gerçekleşen kutlamalara vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Kutlamalara vatandaşların Türk bayrakları ile katılması ve coşkuları dikkatlerden kaçmadı.

Kutlama etkinlikleri il merkezi olan Menteşe İlçesi’nde Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması ile başladı. Çelenk töreninin ardından Gençlik Yürüyüşü düzenlendi. Binlerce kişi ile Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan yürüyüş Atatürk Stadyumu’nda son buldu. Atatürk Stadyumu’nda gerçekleştirilen etkinliklerde, Aksaz Deniz Üs Komutanlığı Bandosu tarafından Marş Konseri verildi. Ardından 19 Mayıs koreografisi lirik dans, taekwondo gösterisi, halk oyunları gösterisi, Aikido gösterisi, güreş gösterisi ve okçuluk gösterisi seyircilerden alkış aldı. Program bisiklet ekibinin Samsun Valisinden teslim aldığı bayrağı Muğla Valisi Esengül Civelek’e teslim etmesi ile sona erdi.

Muğla’da gerçekleştirilen Gençlik ve Spor Bayramı programı kapsamında milli sporcular ödüllendirildi.

15-17 yaş yıldızlar kategorisi Türkiye Güreş Şampiyonası birincisi Ramazan Tekin, Uluslararası Türkiye Açık Kick Boks Şampiyonası birincisi Beyza Çelik, Çek Cumhuriyeti’nde Türkiye’yi temsil edecek Okçuluk Milli Takım Sporcusu Taner Eren, 23’üncü Çocuklar Balkan Karate Şampiyonası ikincisi Elenaz Arslan, Okçuluk Türkiye Gençlik Kupası 2. ayak yarışları birincisi Emircan Haney ve U16 Hokey Avrupa Şampiyonası takım üçüncüsü Elif Bacak ödüllerini protokol üyelerinden aldı.

Ortaca

Ortaca’da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Atatürk Anıtı’ndan, Cumhuriyet Mahallesindeki spor salonuna kadar bando takımı eşliğinde “Fener Alayı” yürüyüşü gerçekleştirildi.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünce organize edilen yürüyüş, saat 20:45’te başladı. Öğrenciler ellerinde meşaleler ile kortejin önünde yer alan bando takımı eşliğinde yürüyüşe katıldı.
Meşaleli grubun önünde ve arkasında ise çok sayıda vatandaş dev Türk bayrağı ve Atatürk bayrağı taşıdı. Korteji izleyen vatandaşlarda yürüyüşe ilgi gösterdi. Yaklaşık 1 saat süren yürüyüşe katılım yoğun oldu. 

Marmaris

Cumhuriyet Kadınları Derneği Marmaris Şubesi üyeleri, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama törenine, ‘Bandırma Vapuru’yla geldi. Üzerinde ‘Genç nesiller Bandırma Vapuru ruhunu unutma’ yazılı bir pankartla gelen dernek üyelerinin gösterisi ilgiyle izlendi.
Marmaris’te, Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsuna çıkarak kurtuluş mücadelemizi başlattığı ve ülke gençlerine armağan ettiği, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı. Atatürk Anıtı önünde yapılan 99’uncu yıldönümü kutlama törenine, Kaymakam Celalettin Yüksel, Belediye Başkanı Ali Acar,İlçe Emniyet Müdürü Metin Ercan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Kutlama törenine, Cumhuriyet Kadınları Derneği Marmaris Şubesi üyeleri ‘Bandırma Vapuru’yla geldi. Üzerinde ‘Genç nesilleri Bandırma Vapuru ruhunu unutma’ yazılı bir pankartla tören alanına gelen dernek üyelerinin gösterisi, ilgiyle izlendi. 

Milas

Muğla Milas’ta 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 99. yılı törenle kutlandı. Törende, sportif gösteriler renkli görüntülere sahne oldu.
Tören sabah saat 09.00’da Atapark’ta Milas Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Milas Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Milas Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir yaptı.
Binbir, konuşmasında 19 Mayıs’ın öneminden söz ederek “Temeli 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan ‘milli egemenlik’ ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan ‘Milli İradenin’ yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir. Unutmayınız ki: her 19 Mayıs’ta elden ele Samsun’dan Ankara’ya koşturulan bayrağımız rengini, şehitlerimizin kanından ve siz gençlerimizin damarlarındaki asil kandan almaktadır. Unutmayınız ki ‘Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.” dedi.
Binbir’in konuşmasının ardından Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği tarafından halk oyunları gösterileri sergilendi. Beğeniyle izlenilen halk oyunları gösterisinin ardından karate dalında sportif gösteriler sunuldu.
Sportif gösterilerin sonrasında Milas Kaymakamlığı tarafından düzenlenen Kurumlar Arası Halı Saha Futbol Turnuvası’nda başarı gösterenlere kupaları protokol üyeleri tarafından takdim edildi.
Milas Kaymakamlığı Kurumlar Arası Halı Saha Futbol Turnuvası’nda: Turnuvanın Gol Kralı Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Turnuvanın En İyi Kalecisi Oğuz Delice, Turnuvanın şampiyonu Milas Belediyesi, Turnuva İkincisi Milas Milli Eğitim Müdürlüğü ve Turnuva Üçüncüsü Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü oldu.
Ödüllerin takdiminin ardından coşkulu kalabalıkla, Gençlik Yürüyüşü gerçekleştirildi.
Törene; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Albay Cenk Erataç, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Milas İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hayrettin Fidan, Milas Emniyet Müdürü Turgay Ava, Milas Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir, AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, CHP Milas İlçe Başkanı Hüseyin Çöllüoğlu, İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı, Milas Belediye Başkan Yardımcıları Faik Karagöz ve Zeynep Çınar, belediye meclisi üyeleri, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum amirleri, STK’lar, okul müdürleri, öğrenciler, öğretmenler, gaziler ve vatandaşlar katıldı. 

Bodrum

Bodrum şehir stadında kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ün Anma Gençlik ve Spor Bayramı Törenine Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Barış Duman, İlçe Garnizon Komutanı Albay İzzet Adagideli, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ömer Faruk Karaşahin, İlçe Emniyet Müdürü Ertan Sarıkaya, gaziler, siyasi parti ve STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Bodrum Anadolu Lisesi öğrencisi Betül Barut, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okurken, Burç Han Ulucanlı da Gençliğin Ata’ya Cevabı’nı okudu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmaları Bodrum Anadolu Lisesi öğrencisi Sema Bayraktar ile İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Fatih Uzunlulu yaptı. Uzunlulu, “Bugün özgürlük ve bağımsızlık mücadelemizin başladığı gündür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs’ı sizlere armağan etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti korumak ve yaşatmak, gelecek nesiller en iyi şekilde bırakmak sizlerin en önemli görevidir.” diye konuştu.
19 Mayıs Atatürk’ün Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri protokol üyelerince verildi.
Kutlama töreninde Bodrum Anadolu Lisesi öğrencisi Pınar Cavıldak “O Geliyor” isimli şiiri Marmara Koleji öğrencisi Damla Gaye Dur da “Bandırma Vapuru” isimli şiiri okudu.
Özel Bodrum Uğur Anadolu Lisesi ve Yahşi Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerinin sunduğu gösterilerle devam eden program, 2018 Türkiye Finalisti Akademi Karya ve Karya Çiçekleri’nin halkoyunları gösterileri, Bodrum Anadolu Lisesi jimnastik e akrobasi gösterileri, Bodrum Anadolu Lisesi ve Marmara Koleji öğrencilerinin, okçuluk ve güreş gösterileri, Bodrum Anadolu Lisesi öğrencilerinin ponpon ve flama gösterileri ile sona erdi.
Program sonunda protokol üyeleri gösteri sunan öğrencilerle fotoğraf çektirdi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.