Muğla’da 128 derede ıslah çalışması yapılıyor

Bu haber 19 Mayıs 2014 - 0:01 'de eklendi ve 1.072 kez görüntülendi.

Devlet Su İşleri (DSİ)213.  Şube Müdürü Mehmet İskender, Muğla’da tamamlanan ve devam eden dere temizliği ve ıslah çalışmaları hakkında bilgi verdi. İskender, “İl genelinde 2012- 2013 yılında toplam 128 derede ıslah çalışması yapıldı ve çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Cem Durna

Devlet Su İşleri (DSİ)213.  Şube Müdürü Mehmet İskender, Muğla’da tamamlanan ve devam eden dere temizliği ve ıslah çalışmaları hakkında bilgi verdi. İskender, “İl genelinde 2012- 2013 yılında toplamda 128 derede ıslah çalışması yapıldı ve çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Kara dere mevkiinde devam eden dere temizliği ve ıslah çalışmaları hakkında incelemelerde bulunan AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden, il genelindeki çalışmalar hakkında da bilgi aldı.

19 projenin sezon sonunda tamamlanacağını söyleyen İskender, İl genelinde toplam 70 proje bulunduğunu bildirdi. Şuanda devam eden 25 proje olduğunu söyleyen İskender, “Toplam proje bedeli 562 milyon TL. Bu sene alınan ödeneğimiz ise 48 milyon TL. Şuanda devam eden 25 projemiz var. Bu sene tamamlanacak olan işlerimiz var. Bunlardan 3’ü baraj, 2’si büyük sulama, 5 tanesi de gölet ve sulama, 1’i içme suyu tamamlama, 8 tane taşkın koruma ve tel setleri olarak sıralayabiliriz” diye konuştu.

Çalışmaları DSİ’nin makinalarıyla yapıldığını belirten İskender, çalışmaların yoğun şekilde sürüdüğüne vurguladı. İl genelindeki taşkın yaşayan dereler varsa orada çalışma yaptıklarını ifade eden İskender, şunları söyledi:

“İl genelinde 2012- 2013 yılında 64+64 toplamda 128 derede ıslah çalışması yapıldı ve çalışmalarımız sürüyor.  Fethiye Eşen çayı, Karabörtlen Akçay ve Ula Nam nam çayında da taşkınları önleyecek çalışmalarımız oldu. İl genelinde ne kadar sıkıntı çıkaran dere varsa bunların proje ve temizliği konusunda çalışmalarımız başlamış bulunuyor. Sene sonuna kadar bu projelerin hepsini tamamlamayı hedefliyoruz.”

Can ve mal kayıplarının yaşanmaması için dere yatakları üzerinde çalışmaların sürüdüğünü söyleyen AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden, “İklim değişiklikleri ile birlikte eskiye göre anlık yağış oranı çok fazla olmaya başladı. Yıllık ortalamadan ziyade, bir anda düşen yağış miktarında artış oldu. Buda ciddi bir şekilde nüfus yerleşkesindeki yerleri sıkıntıya sokuyordu. DSİ’nin çalışmaları ile birçok deremizde bu sıkıntılar ortadan kalkacak” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.