Muğla zurna ile coştu

Bu haber 25 Eylül 2014 - 10:42 'de eklendi ve 889 kez görüntülendi.

manşet (5)Muğla zurna ile coştu

Muğla’da, geçen yıl ilki ulusal düzeyde gerçekleştirilen Zurna Festivali bu yıl uluslararası düzeyde gerçekleştirildi. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Uluslararası Zurna Festivali’nde Türkiye’nin yanı sıra, Bulgaristan, Azerbaycan ve Yunanistan’dan zurna ustaları izleyicilere zurna resitali sundu.

İlkay Yıldız

Muğla’da, geçen yıl ilki ulusal düzeyde gerçekleştirilen Zurna Festivali bu yıl uluslararası düzeyde gerçekleştirildi. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Şadan Gökovalı Anfitiyatrosu’nda yapılan Uluslararası Zurna Festivali’nde Türkiye’nin yanı sıra, Bulgaristan, Azerbaycan ve Yunanistan’dan zurna ustaları izleyicilere zurna resitali sundu.

Üç gün sürecek Uluslararası Zurna Festivali’nin onur konuğu Türk Halk Müziği’nin ünlü ismi Arif Sağ olurken, Menteşe Prof. Dr. Şadan Gökovalı Amfi Tiyatrodaki festivale İstanbul Milletvekili Umut Oran, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık ve yaklaşık 2 bin 500 kişi katıldı.

Festivalin açılışında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Türkiye’nin ve Dünyanın ilk Zurna Festivali’ni geçen yıl ulusal düzeyde gerçekleştirdiklerini, bu yıl yapılan ikincisini ise uluslararası boyuta taşıdıklarını söyledi.

Konuşmasında Balkanlar ve Avrupa coğrafyasında zurnanın değişik isimlerle adlandırıldığını belirten Başkan Gürün, “Geçen yıl bu coğrafyanın ilk zurna festivalini gerçekleştirmek için yola çıktık. Ulusal düzeyde yaptık. Bu yıl ikincisini uluslararası gerçekleştiriyoruz. Festivalimize Yunanistan, Bulgaristan ve kardeş ülkemiz Azerbaycan’dan katılım var. Gelecek yıllarda bu sayı hem ülke bazında, hem de katılım bazında artarak devam edecektir.” dedi

Önceki gün başlayan festivale Muğla, Aydın, Manisa, Erzurum, Kırklareli, Lüleburgaz, Trabzon, Gaziantep, Azerbaycan, Bulgaristan ve Yunanistan’dan 16 zurna üstadı katıldı. Festivalin ilk gününde zurna üstatları Mesut Külahlı, Battal Sazcı, Azerbaycan’dan Shirzad Fataliyev, Lüleburgaz’dan Hasan Çakan, Muğla Dibekderesi’nden Veli Akay, Bulgaristan’dan Samir Kurtov, Yunanistan’dan  Christos Karakostas, Ertan Tekin ve Halil Çokyürekli orkestra eşliğinde Türkiye ve dünyadan çeşitli eserleri zurna ile seslendirdi.

ARİF SAĞ DAVULU İLE EŞLİK ETTİ

Festivalde Samir Kurtov ve Christos Karakostas birlikte zurna çalarken, Erkan Tekin’e gecenin onur konuğu Arif Sağ davul ile eşlik etti.

İlk günün son iki zurna sanatçısından Erzurum’dan Erhan Tekin ilk parçasının ardından sahneye Arif Sağ’ı davet etti. Arif Sağ, Ertan Tekin’e davulu ile eşlik ederken, finali Arif Sağ’ın davulu eşliğinde

Manisa Turgutlu’dan Halil Çokyürekli yaptı. Arif Sağ, Çokyürekli ikilisi büyük alkış aldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.