Muğla Ziraat Odası, Muğla Tarımsal sorunlarla ilgili bilgilendirmede bulundu.

Bu haber 31 Mart 2017 - 1:42 'de eklendi ve 419 kez görüntülendi.

Muğla Ziraat odasının İl Koordinasyon Kurul Toplantısı Muğla Ziraat Odası toplantı salonunda yapıldı. Toplantıda Muğla’nın tarımsal sorunlarla ilgili sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili kararlar alındı.

Muhittin Direk

Muğla Ziraat odasının İl Koordinasyon Kurul Toplantısı Muğla Ziraat Odası toplantı salonunda yapıldı. Toplantıda Muğla’nın tarımsal sorunlarla ilgili sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili kararlar alındı.

Muğla Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baştuğ toplantıda yaptığı açıklamada, “Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve ilçe Müdürlüklerince verilen tüm evraklardan çiftçilerimizden alınan ücretlerin alınmaması, Ziraat Odalarının ruhsat müracaatlarında döner sermaye ücret alınmaması ve muaf tutulması. Kilo bazında buğday ve pamuğa verilen desteklerin yaş meyve ve sebzeye de verilmesi, Havza bazlı destekleme kapsamında desteklenen dane Mısır, Hububat, Zeytinyağı ve pamuk alanlarında belirtilen dekara verim miktarları çok düşük belirlendiğinden üreticilerimiz hak ettikleri prim miktarlarını alamamaktadır” dedi.

Başkan Baştuğ açıklamasına şöyle devam etti, “ Pirim değerlerinin bizzat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından sahalarda tespit edilip çiftçi mağduriyetinin giderilmesi, Hayvancılık işletmelerinde kullanılan Elektrik fiyatlarının ticariden çıkartılarak zirai ücret olarak alınması gerekmektedir. Yeni çıkan hal yasasından komisyonculara uygulanan kanun aynı şekilde ihracatçıya da uygulanarak ürünün aldığı yerdeki hallerde teminat verme işleminin uygulanması, İlimizdeki Tarım İl Müdürlükleri tarafından üretim planlaması bölgeye uygun bir şekilde uygulanması, Su birliklerinde çok yüksek olan fiyatların düşürülmesine talep ediyoruz. Muğla’da bir üst birliğin kurulmalı, İlaç Bayiliği olan Odalarımızda reçete yazmak için İkinci Ziraat Mühendisinin istihdam etmelerinin önlenmesi için çalışan Ziraat Mühendisi reçete yazma yetkisinin verilmesi,  ticari çalışmalarının haricindeki traktörlerinin sicil kayıt işlemlerinin Ziraat Odalarına verilmesi HES yapımlarında karar verilmeden önce Ziraat Odalarının görüşlerinin alınması, Tarım çalışanlarının sertifikası almak üzere Bakanlıkça yapılan sınavın en az yılda iki defa yapılması, Yüzde elli hibe Makine ve Ekipman desteğinin tekrar verilmesi, Tarımsal alanlarda elektrik alt yapısının oluşturulabilmesi ve alternatif tarımın geliştirilmesi için elektrik hatlarının oluşturulması, Hallerdeki fiyat belirleme komisyonları Ziraat Odası temsilcilerinin alınması, Okullarda dağıtılan süt dağıtımının yanında narenciye ve diğer İlçe Tarım Müdürlüğünce Çiftçi belgesi istenmesi olmadan işlem yapılmaması, hallerde yapılan ürün satışlarından %12 kesintiden %1 oranında odalar gelir verilmesi, Balık üretim tesis yapımındaki 25 tonluk işletmelerinde kırsal kalkınma desteklemeleri içine alınması, Amonyum Nitrat gübrelerinin satış yasağının devam etmekte olup Potasyum Nitrat ve Sodyum  Nitrat gübrelerinin satışı serbest bırakılmıştır. Kalsiyum Amonyum Nitrat gübre kullanımı ise ÇKS ve TUKAS sistemine kayıtlı çiftçilere e-reçete ile kontrolü kullanımı sağlanmıştır. Yeni bir düzenleme yapılarak Kalsiyum Amonyum Nitrat gübreleri gibi Amonyum Nitrat güresinin de satışı yasağını kaldırılarak kontrollü olarak kullanımın  sağlanmasını istiyoruz”.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.