Muğla zeytini, markalaşma yolunda

Bu haber 24 Eylül 2013 - 9:56 'de eklendi ve 1.190 kez görüntülendi.

zeytin132165461316841413Muğla İl Genel Meclisi tarafından il genelinde zeytinyağı üretimini arttırmak ve markalaşma konusunda ki atılacak adımların belirlenmesi amacıyla geniş çaplı bir araştırma başlatıldı. Çalışmalar kapsamında zeytin ve zeytinyağı üretiminde yaşanan sorunların tespiti yanında, üreticilere yapılacak destekleme çalışmaları da belirlenmiş olacak.
Kadir Tamer
Muğla İl Genel Meclisi tarafından yakın takibe alınan zeytincilik ve zeytinyağı üretiminde ekonomik girdinin arttırılması için çalışmalar başlatıldı. İl genelini kapsayacak çalışmalarda zeytin ve zeytinyağı üretimini gerçekleştiren küçük işletmelerin desteklenerek ekonomik kazancın arttırılması ve Muğla zeytinyağının markalaştırılması hedefleniyor. Muğla’da yapılan envanter çalışmalarında il genelinde 15 milyon 465 bin 634 adet zeytin ağacı bulunuyor. 2012 yılında 10 bin ton tane zeytin üretimi, yaklaşık 25 bin ton zeytinyağı üretimi gerçekleştirildi.
Muğla İl Genel Meclisi İl Sanayi ve Ticaret Komisyon ile Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu Başkanı ve komisyon üyeleri çalışmaların ilk gününde Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici’yi makamında ziyaret etti.
İl Sanayi Ticaret ve Ulaştırma Komisyonu Başkanı Mükerrem Uyar, Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu Başkanı İbrahim Şimşek, üyeler Alper Çolakoğlu, Sebahi Yılmaz, Metin Duran, İl Müdürü Nazif Ekici’den il genelindeki zeytin ve zeytinyağı üretimi hakkında bilgi aldılar.
Muğla İl Genel Meclisi’nde geçtiğimiz haftalarda meclise zeytin ve zeytinyağı üretiminin desteklenmesi için önerge verildiğini hatırlatan Mükerrem Uyar, “İlimizdeki zeytinyağı ve üreticilerin yaşadığı sorunları, sıkıntıların tespitinin belirlenebilmesi amacıyla komisyonlarımız tarafından çalışma başlatıldı. Bu çalışma çerçevesinde zeytin ve zeytinyağı üreticilerine nasıl destek olabiliriz, yaşanılan sorunlarını nasıl ortadan kaldırabiliriz bunları tespit etmek istiyoruz. Bugün İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz ile bir görüşme yaptık. Görüşmede il genelinde ki üretici ve üretim hakkında rakamsal envanterlere ulaştık. Zeytinyağı üretiminde biz daha büyük hedefler koymalıyız. Çünkü bölgemizde bu sektör birçok ailenin geçim kaynağı durumunda. Üreticilerimiz hem kaliteli zeytin üretme hem de zeytinyağı yapımında doğru uygulamaları öğrenirse kazanan Muğla olacak” dedi.
Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu Başkanı İbrahim Şimşek ise Muğla’nın zeytin ve zeytinyağı üretiminde önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, “İl genelinde üretilen zeytin ve zeytinyağının haneye küçük gelir olmak çıkarmanın yanında bölgeye zeytincilikten ekonomik gelirin nasıl daha fazla kazandırabiliriz onun araştırmasını yapıyoruz. Zeytincilik konusunda yapacağımız çalışmalar bölge insanımız için önemli. Hazırlayacağımız rapor doğrultusunda Muğla’da yapılması gerekenleri belirleyeceğiz bunu meclis üyelerimiz ile paylaşacağız” dedi.
Komisyon başkanları ile görüşen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici, yapılacak çalışmalar konusunda kendilerine düşen her konuda destek vereceklerini söyledi.
Komisyon üyeleri daha sonra zeytinyağı fabrikalarını incelemek ve üreticiler ile bire bir görüşmek için Milas’ doğru yola çıktı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.