Muğla Yörük Türkmen Araştırmaları Merkezi kuruldu

Bu haber 02 Haziran 2018 - 0:56 'de eklendi ve 393 kez görüntülendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yörük Türkmen Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezinin kuruluşu YÖK ve Başbakanlıkça onaylanarak, Resmi Gazetede yayınlandı.

Nazife Taşdelen

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yörük Türkmen Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezinin kuruluşu YÖK ve Başbakanlıkça onaylanarak, Resmi Gazetede yayınlandı.

Geçen yıl 19. Beşkaza Yaylaları Boğalar Yörük Türkmen Kültür Şöleni kapsamında yapılan görüşmeler sırasında gündeme gelen ve Beşkaza Yaylaları Boğalar Yörük Türkmen Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı, 24. Dönem Muğla Milletvekili Ali Boğa tarafından Üniversite yönetimine teklif edilen Araştırma Merkezi çalışmalarına hemen başlanmış ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar tarafından Fethiye’de yapılan Yörük Araştırmaları Sempozyumu’nda ilan edilmişti.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Akça’nın özel gayretleri ve Ali Boğa’nın takipleriyle devam eden yoğun çalışmalar kısa sürede sonuç verdi ve Araştırma ve Uygulama Merkezi kuruldu.

Böylece Antalya, İzmir ve Mersin’den sonra 4. Yörük Araştırmaları Merkezi Muğla’da kurulmuş oldu.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan 24. Dönem Muğla Milletvekili Ali Boğa, “Çalışmaları hızla ve titizlikle yürüten üniversite yönetimine teşekkür ederim. Bu yıl 4 Ağustos’ta gerçekleştireceğimiz 20. Şölen’de kuruluşumuzu Yörük ve Türkmenlerle kutlamış olacağız. Bu alanda yapılacak akademik araştırmaların yayınlanacağı Yörükçe Dergisinin 3. sayısı yayına hazırlanıyor. Dergimiz aynı zamanda Araştırma Merkezlerinin yayın organı gibi yayın hayatına devam edecek. Üniversite hocalarımızdan bol miktarda Yörük/Türkmen kültürü ile ilgili araştırma yazıları geliyor. Hepsi birbirinden değerli bu araştırmalarla Yörük kültürü sözlü kültür olmaktan çıkıp yazılı hale geliyor. Bunu çok önemsiyoruz. Yörüğün yaz ve kış göçü gibi yaz sayısı ve kış sayısı olarak yayınımıza devam edeceğiz ve bu akademik araştırmaların hizmetinde olacağız” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.