Muğla Yazları

Bu haber 10 Ağustos 2015 - 19:07 'de eklendi ve 1.063 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Eski Muğla’da yaz mevsimlerinin merkezi Karabağlar yaylası imiş. Yaylada bir avuç da olsa toprağı olan Muğla halkı, Haziran başlarında yaylaya göçmeye başlarmış. Yaylada yerleşilen mekâna Muğlalılar “Yurt” diyor. Burada taştan yapılma bir ev, kuyu ve altında iş görülecek veya sohbet edilecek büyük bir ağaç bulunurmuş. Haziran ayından Ekim ayına kadar yaylada kalan Muğlalılardan esnaflık yapan varsa, bunlar genellikle eşeklerine binerler, şehirdeki işlerine gidip akşama geri dönerlermiş. Erman Şahin Bey, bu yayla hayatını Muğla Yazıları adlı kitabında tatlı tatlı anlatır.

Sonra sahil turizmi keşfedilmiş Muğla’da. En uzun sahile sahip Muğla’da Bodrum, Marmaris, Datça, Köyceğiz, Dalaman ve Fethiye deniz turizmi ile ön plana çıkınca, yayla câzibesini kaybetmiş. Muğlalıların yazları sığındıkları serinlik daha çok Gökova-Akyaka olmuş.

21 sene önce Muğla’ya geldiğimde, Karabağlar yaylasının sadece nostaljik hikâyelerini dinliyordum. Süpüroğlu lokantası bir mahrumiyet lokantası idi. Keyf Oturağı lokantası da öyle…  Başka oturup yemek yiyecek, çay-kahve içip sohbet edecek serin bir mekân yoktu.

Sonra Keyf Oturağı ve Süpüroğlu daha imkânlı birer lokanta hâline getirildi. Bunların aynı sıra sanayiye doğru olan kısımda birkaç lokanta daha açıldı.

Muğla’nın Aydın çıkışındaki gedik olan Eğer Gediği’nden gelip Yaraş taraflarından çıkıp giden rüzgârın akımı istikametinde serin bir hava oluşur yaylada. Bu serin hava, sanayinin girişindeki alan istikametinden Yaraş mahallesine doğru bir sirkülasyon oluşturur. Bu yüzden akşamları Yayla’da oturursanız, mutlaka sırtınıza hırka alırsınız.

Şehirde evler gittikçe yükseldiğinden, yükselen binalar rüzgârı kesiyor ve gittikçe yazları şehir daha sıcak olmaya yüz tutuyor. Yaz sıcağında halkın oturacağı serin mekân olarak sadece Belediye Parkı ve Öğretmen Evi ve Otelcilik Meslek Lisesi bahçesi bulunuyor.  Şehirdeki mekânların yetmemesi, halkı yaylaya veya sahile yöneltiyor. Yazları,  sadece yerli değil, değil yabancı turistlerin de ilgisini çeken Muğla sahilleri, neredeyse bütün dünyanın bileşimi oluyor fakat Menteşe merkezi, yeknesak bir dinginliğe gömülüyor.

Kendi ova-yaylasından, ancak kendine yetecek ürünleri elde eden Muğla, yaz sonuna doğru kavun Festivali ile biraz hareketleniyor. Tabii, kavun da ancak Muğla pazarına geliyor; başka yerlere gönderilmiyor.

Sahillerindeki ve yayladaki hareketliliğe rağmen, Muğla merkez (Menteşe) yazları sakin, hareketsiz, komşu illere göre biraz daha serin geçer. Nem oranı çok düşük olduğu için, yaz sıcakları bayıltıcı değildir Muğla’da, Akşamüstleri serinlemeye başlayan hava, akşamları, özellikle yayla taraflarında oturuyorsanız, size hırka giydirir.

Sükûnetiyle, fazla olmayan sıcağıyla Menteşe, yaz kahrı değil, yaz bereketi ve mutluluğu yaşatır insana.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.