Muğla Verimliliği…

Bu haber 08 Mart 2010 - 0:00 'de eklendi ve 845 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Sürdürülebilir kalkınma için kamu sektörü, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliği ve ellerin tek yumruk olması görüntülerini, verimlilik projesi protokolünde görmüştük.. İlimiz adına çok anlamlı görüntülerdi.
Günümüzde hızla gelişmenin, bilimsel yolu, sektörler arası işbirliğini aktive etmekten geçmektedir…
Sektörel işbirliği yaklaşımında, sektörler birbirlerini zenginleştirerek tamamlarlar.. Toplum olarak gelişebilmemiz ancak güçlerimizi birleştirmemize bağlıdır ki, ikili ilişkilerde bile desteklemek, başarı yaratan etki gösterir..
Milli Prodüktivite Merkezi ile Muğla Valiliği ve Muğla Sanayi ve Ticaret Odası arasında imzalanan, toplumun tüm kesimlerinin katılımıyla uygulanacak olan, “Muğla Verimlilik Artırma Projesinin” uygulanmasının protokolleri geçtiğimiz günlerde imzalanmıştı…
Bu protokol çerçevesinde değişik proje ayakları yürütülmekte..
Bu çalışmalardan bir tanesi de eğitim çalışmaları..
Eğitim çalışmaları kamu ve özel sektörde çalışan insanlarımızda, gelişim sağlayacak konular seçilerek planlanmış..
Eğitimler tüm kamu kuruluşlarına duyuruldu.. Katılımda, gönüllülük esası ilkesi ile katılmak isteyenler katılmalıdır denildi.. Mart ayında başlayan bu eğitimler, belli periyotlarla devam ederek, ekim ayı ortalarına kadar devam edecek.. İlimiz için güzel planlanmış çalışmalar ve geçmiş yıllarla, şimdiki yapılanlar kıyaslanınca farkındalıkları olan çalışmalar.. Geçmişte yönetimler daha klasik yönetim anlayışları ile bu olumlu rüzgar yoktu diyebilirim.. Bende ilimizde yapılan çalışmaları sıkı takip eden bir kişi olarak bunları gönül rahatlığıyla söyleyebilirim..
Son bir iki yıldır, içinde valiliğimiz, üniversitemiz ve belediyemizin olduğu bir sürü etkinliği omuz omuza yaratma gayreti içinde olduklarını bizlere hissettirdiler.. Bunlar bizleri mutlu kılan ve ülkemizin gelişmesi açısında çok olumlu etkililik olan birliktelikler ve sinerjik çalışmalar…
Yukarıda, verimlilik projesi protokolü çerçevesinde planlanan eğitimler başladı, demiştim. Yönetim sistemlerinde olan personelimizin eğitim ihtiyacını ve gelişmesini artıracak güzel çalışmalar olduğunu da belirtmiştim. İnsan Kaynakları yönetim sistemleri eğitimine bende katıldım. Geniş katılımlı bir eğitimdi.. Her kurumdan katılımcı vardı.. İnsanımız biraz duyarlı olup ta çağdaş uygulamaları iş yaşamlarına geçirmeye çalışmaları bile, yönetim anlayışlarına farkındalık yaratacaktır..
Her şeyi devletten ve kurumlardan beklememek lazım.. Kişisel olarak da yapabileceğimiz çok şeyler var. Yeter ki yapmayı isteyelim…
Günümüzde, ekonomik, teknik ve sosyal bakımdan önemli değişim yaratan bilgi devrimi, kurumların geleneksel dönemlerinin ve uygulamalarının kökten değiştirmeye ve yeniden yapılanmaya zorlamaktadır.. Örgütsel gelişmenin merkezinde de insan kaynakları yönetim sistemleri çok önemlidir..
Verimlilik Protokolü dedik de verimlilik günümüzde kalkınmanın, kalkınmış ülke ya da toplum olmanın en şaşmaz ölçütlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda verimlilik, kalkınmanın ve refah ülkesi olmanın itici gücüdür. Ulusal ekonominin bir sektöründeki verimlilik artışları, başka kesimleri de harekete geçirici bir rol oynayabilmektedir.
İktisatçıların verimlilikle ilgili bir tanımları vardı, üretim sürecine sokulan çeşitli faktörlerle girdilerin, bu sürecin sonunda elde edilen ürünler, yani çıktılar arasındaki ilişkiyi ifade eder derler.. Özünde, üretime girenle en fazla çıktıya ulaşmalısın mantığı yatar..
Savurganlıktan uzak, kaynakları en iyi biçimde değerlendirerek üretmek ve insanımızı refah seviyesini yükselterek, açlığı, işsizliği, eğitimsizliği cahilliği ve uçurumlaşan statü farklılıklarını yok etmeliyiz diyorum..
Lütfen tüm kamu ve özel sektör çalışanları çağdaş yönetim anlayışlarını öğrenelim ve kurumlarımızda da uygulayalım.. İlimizde yapılan bu eğitimlerde bizler için birer fırsattır diyorum.Fırsatları değerlendirmeliyiz..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.