Muğla Valisi Amir Çiçek: “Yazışmalara boğulmayalım” « Hamle Gazetesi

Muğla Valisi Amir Çiçek: “Yazışmalara boğulmayalım”

Bu haber 18 Ekim 2014 - 0:06 'de eklendi ve 783 kez görüntülendi.

valicicekMuğla Valisi Amir Çiçek, İl Koordinasyon Kurulu’na yeni açılım getirdi. Yılın 4’ncü, kendisinin 1’nci Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda koordinesi gereken her işin bu toplantıya getirilmemesini istedi. Koordinasyon toplantısında konuşan Vali Çiçek, “Cebinizde telefon, altınızda devletin arabası var. İnternet var. Koordineyi gerektiren sorunu kendiniz çözün. Buraya çözemediklerinizi getirin” dedi.
Özcan Özgür
Muğla Valisi Amir Çiçek, İl Koordinasyon Kurulu’na yeni açılım getirdi. Yılın 4’ncü, kendisinin 1’nci Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda koordinesi gereken her işin bu toplantıya getirilmemesini istedi. Koordinasyon toplantısında konuşan Vali Çiçek “Cebinizde telefon, altınızda devletin arabası var. İnternet var. Koordineyi gerektiren sorunu kendiniz çözün. Buraya çözemediklerinizi getirin” dedi.
Yazışmalara boğulmayalım
Yılın son İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Amir Çiçek başkanlığında yapıldı. Başta su ve yol olmak üzere ilin sorunlarının çözümünün ve yatırımların ele alındığı toplantının açış konuşmasını yapan Vali Çiçek, ilin sorunlarının çözümünde “Koordine edeceğiz diye zaman geçirilmemesi gerektiğinin” altını çizerek şöyle devam etti:
“Hepinizin cebinde telefon, altında devletin arabası var. İnternette var. Onları kullanın. Bazı konuları kurumlar arası yazışma ile geciktirmeyin. Zaman çok değerli, boşa geçirmeyelim. Yazışmalara boğulmayalım. Yılda dört kere yapılan bu toplantılara çözemediklerinizi getirin. Yatırım çizelgelerine baktım, gecikmeler var. Muğla iklim nedeniyle işin geciktirileceği bir yer değil. Performansımızı yükseltelim. Yıl sonuna kadar yatırımlarda gerçekleşmeyi arttıralım.”
52 proje neden ihale edilmedi?
Vali Amir Çiçek konuşmanın ardından yatırımcı kamu kurumlarının çizelgelerini paylaştı. Muğla genelinde 2014 yılı itibariyle kamu kurum ve kuruluşlarının 2 milyar 597 milyon 929 bin lira proje tutarlı iş bulunduğunu belirtirken, 2014 yılı için kurumlara gelen ödenek miktarının 651 milyon 639 bin lira olduğuna dikkat çeken Vali Çiçek şöyle devam etti:
“İyi bir kaynak ayrılmış. Hükümet’e teşekkür etmek gerekir. Eylül ayı sonu itibariyle bu kaynaktan 317 milyon 564 bin lira harcama yapılmış. Yine kurumlardan gelen verilere göre, Muğla’nın toplam 377 yatırım projesinden 69 proje bitirilmiş, 206 proje ise devam ediyor. 52 proje ihale aşamasında olup, 50 projeye ise hiç başlanamamış. İşte buraya bunu, 52 projenin neden ihale edilemediğini, 50 projeye neden hiç başlanamadığını getirin. Nerede tıkanma varsa hep birlikte açalım. Ayrıca performansımızı arttırarak yıl sonuna kadar devam eden 206 projenin önemli bölümünü de tamamlamış olalım.”
Enerji sıralamada yok
Vali Amir Çiçek’in verdiği bilgiye göre, Muğla’da Eylül Ayı itibariyle sektörler bazında en yüksek harcamanın önceki koordinasyon kurulu toplantılarında enerjiye yapıldığı görülürken, bu toplantıda enerjinin sıralamaya girmediği görüldü. Sektörel olarak 108 milyon 756 bin lira ile Ulaştırma birinci sırada yer alırken, 66 milyon 70 bin lira ile eğitim sektörü ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırada 52 milyon 443 bin lira ile öteki kamu hizmetleri sektörü, dördüncü sırada 49 milyon 540 bin lira ile tarım sektörü yer aldı.
Kuruluşlar bazında ise en yüksek harcamanın 58 milyon 153 bin lira ile Karayolları 13. Bölgeye (Dalaman-Fethiye-Seydikemer) yapıldığı görüldü. 52 milyon 604 bin lira harcama ile DSİ 21. Bölge Müdürlüğü ikinci, 52 milyon 600 bin lira ile Karayolları 2. Bölge (Bodrum, Milas, Yatağan, Kavaklıdere, Menteşe, Ula, Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Marmaris, Datça) üçüncü, 38 milyon 529 bin lira ile İller Bankası İzmir Bölge Müdürlüğü dördüncü sırada yer aldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.