Muğla Valisi Amir Çiçek: “Muğla’ya Arıcılık Araştırma Enstitüsü şart” 

Bu haber 01 Şubat 2017 - 0:17 'de eklendi ve 404 kez görüntülendi.

 

‘Apiterapi Ürünleri Muğla’da Üretilir’ yayım projesi tanıtım toplantısı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde yapıldı. Toplantıda konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek, “Muğla’ya Arıcılık Araştırma Enstitüsü şart” dedi.

Haber Merkezi

‘Apiterapi Ürünleri Muğla’da Üretilir’ yayım projesi tanıtım toplantısı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde yapıldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi B Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Muhammet Sevinç, Muğla Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin, Arı Yetiştiricileri ve vatandaşlar katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada Muğla’nın çam balı üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Vali Çiçek “Arı ürünleri yani apiterapi insan sağlığı açısından çok önemli. Apiterapi ürünlerinin Muğla’da üretiliyor olması bu projenin önemini daha da arttırıyor. Faydaları saymakla bitmeyen ve sağlığımız açısından faydalı gördüğümüz balın üretimini ve verimliliğini arttırmak için akılcı ve rasyonel projeler üretmeliyiz” dedi.

Apiterapinin eski çağlardan beri birçok hastalık için uygulanan bir tedavi yöntemi olduğunu belirten Vali Çiçek, Hipokrat ve İbn-i Sina tarafından bal ve diğer arı ürünlerinin tedavi amacıyla kullanıldığını sözlerine ekledi.

Muğla’da Apiterapi ürünleri pazarının oluşturulacağını belirten Vali Çiçek, “Apiterapi Ürünleri Muğla’da üretiliyor sloganını yaşatmamız gerekiyor. Ortak akıl ve kollektif hareketle bu projeyi hayata geçireceğiz. Bu proje arıcılık konusunda alt yapı ve gerçekleştirilecek diğer projelerin önünü açacaktır. Valilik olarak projeyi destekliyoruz ve üzerimize düşen görevleri yapacağız. Sağlık bakanlığımız da Apiterapi ürününü tedavi edici özelliğini gördü ise artık bunun önünde yasal bir engel yoktur. Bizim için en önemli şey, çam balının, arıcılığın, Apiterapi ürünlerini üretiyor isek bir şey kurmamız gerekiyor. Bal Araştırma Enstitüsü için kesinlikle adımımız atmamız lazım. Daha kurumsal olacak, elemanlar yetişecek bu alanda yetişmiş olan araştırmacılarımız, uzmanlarımız olması gerekiyor. Bu benim bir tavsiyem değil, ihtiyaç olduğunu görüyorum” diye konuştu.

Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Muhammet Sevinç ise yapılan bilimsel araştırmalar, saha çalışmaları, projeler ve 2017 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen Apiterapi Ürünleri ile Muğla’nın çam balının yanında arı ürünleri üretim merkezi ve markası olmayı hedeflediğini belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Muğla il-ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arıcılık Meslek Yüksek Okulu ve Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği ile Arı Yetiştiricileri Merkez Birliğinin katkılarıyla gerçekleşen Projenin amacının iyi tarım uygulamalarına bağlı olarak arı sağlığı, ürün kalitesi ile verimliliği arttırmak ve kırsal kalkınmaya katkı sağlamak olduğu belirtildi.

Törende konuşan Türkiye arı Yetiştiricileri Merkez Birlik Başkanı Ziya Şahin, arıcılık denilince Muğla’nın Türkiye’nin lokomotifi olduğunu, Türkiye arıcılarının hareket noktasının Muğla olduğunu söyledi. Hareket noktasının çam balı ile ıslah ile başladığını belirten Şahin, “Biz arıcımızın yüzyıllarca sürecek geleceğin garanti altına aldık. Her yıl ülkemizin binlerce arıcısı Muğla’ya geliyor, arıcılık yapıyor. Her yıl çam balı üretimi için alanlarımız daraltılırken, üretime katılan arıcı sayısında bir artış var. Cumhuriyet tarihinde ilk defa Amenajman planlarında Muğla’daki çam balı alanlarının 55 yıl süren ekonomik ömrü 155 yıla çıktı. Bütün Türkiye’deki çam balı üreticilerinin önünü açmış olduk” dedi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin açılmasından sonra ilk kurulan Araştırma Merkezinin arıcılık olduğunu belirten Rektör Mansur Harmandar, balın bir şifa kaynağı olduğunu, günümüzde bunun daha da yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi. Harmandar, “Özellikle son beş yıldır Sağlık Bakanlığı’nın da dikkatini çekerek bakanlığın kapsama alanına girmiştir. Bu proje ile birlikte Apiterapi ürünlerinin daha kaliteli, daha dikkatli üretilmesi, üreticilerin eğitilmesi, üretilen ürürlerin tanıtılması ön sıralara çıkacaktır” diye konuştu.

Apiterapi Ürünleri Muğla’da Üretilir projesi

Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanan ‘Apiterapi Ürünleri Muğla’da Üretilir’ projesi bir yıl sürecek. Proje, sağlık sektöründe kullanılan Arı ürünlerinin iyi üretim uygulamaları çerçevesinde üretimini benimsetmek amacıyla Muğlalı arıcılara ve teknik personele yönelik hazırlanan eğitim-yayım projesi olduğu, proje ortaklarının Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ula Ali Koçman Meslek Yüksek Okulu (Arıcılık programı) ve Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği olduğu açıklandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.